Jump to content

Konkurs na zdjęcia z zakrycia Saturna!


Pawel_Maksym
 Share

Recommended Posts

Koledzy,

mieliśmy piękne zakrycie Saturna, wielu z Was robiło piękne fotografie i obserwacje.

Sekcja Obserwacji Pozycji i Zakryć PTMA, której mam zaszczyt przewodniczyć wydaje gazetę poświęconą tematyce zakryciowej. Wydawnictwo jest nie regularne ale ukazuje się minimum 3 razy na rok.

 

I tu dla Was gratka, szykujemy numer 1 i będzie on poświęcony głównie tematowi zakrycia Saturna.

Pragniemy byście przyłączyli się do tworzenia treści czasopisma a w szczególności do stworzenia wewnętrznej kolorowej rozkładówki!

 

Każdy kto zrobił zdjęcie i chce by zobaczyli je inni w formie drukowanej, proszony jest o umieszczenie go tutaj wraz z relacją jak doszło do jego powstania.

 

Najlepsze 4 zdjęcia znajdą się na rozkładówce a relacje w numerze 1/2007

 

Wszyscy, których zdjęcia zostaną opublikowane otrzymają numery autorskie i atrakcyjne, unikatowe gagety prosto z siedziby ESA (są smycze, breloczki, naszywki, naklejki - wszystko unikaty nie dostępne dla zwykłych śmiertelników)!

 

Czekamy do 25 czerwca!

 

Paweł Maksym

 

PS

Konkurs nie dotyczy członków SOPiZ PTMA - dla Was koledzy miejsce w Materiałach czeka poza konkursem!

Link to comment
Share on other sites

Przy fotce papatka to ja wymiękam ;) ale skoro pstryknąłem kilka fotek więc je zamieszczam 2 (wszystkei fotki są dostępne pod zakrycie Saturna pzrez Księżyc):

 

2007_05_22_21_26_16_13_800.jpg

 

2007_05_22_21_26_44_1_800.jpg

 

Co do obserwacji oto moja historia. O zakryciu dowiedziałem się bardzo późno, bo w dzień zakrycia zaglądając na forum w czasie krótkiej przerwy. Na złość zakrycie miało miejsce we wtorek, czyli dzień, kiedy gram w piłkę. Po krótkiej kalkulacji stwierdziłem, że można na tym jednym rożnie upiec 2 pieczenie. No i po piłce biegiem wsiadłem do swojej bryki i pognałem przez miasto. A ponieważ nie byłem do tego zupełnie przygotowany wyszarpałem dawno nieużywany montaż od SkyLuxa, pod drugą pachę wziąłem edka, canona i lornetę i pobiegłem na pobliską łąkę. Do początku zakrycia miałem ok. 20 minut. W pośpiechu zacząłem wszystko składać, ale nie przewidziałem jednej rzeczy: stada komarów, które mnie zaatakowały, co gorsza byłem w stroju piłkarza, więc miały dużo odkrytego ciała. Ale cóż się nie robi dla swojego kochanego hobby. Wszystko jakoś udało mi się zmontować i poobserwowałem to piękne zjawisko, przy okazji pstrykając zdjęcia. Niestety ilość komarzych ugryzień spowodowała, że się poddałem i nie doczekałem do odkrycia. Po powrocie do domu na plecach w lustrze zobaczyłem bąbel na bąblu, ale co tam :)

Link to comment
Share on other sites

Guest JacekPala

 

Instrument: ASA12''F3.8 (z barlowem x2 Soligor 2'' )

Kamera: SBIG2000XM, Filtr: Red, Ekspozycja: 0.12s

 

Zakrycie w Słupsku rozpoczęło się dokładnie 22 maja 2007 roku o godz. 21 17' 53'', w tym momencie pierścień Saturna został zasłonięty przez zacienioną część Księżyca. Ostatni fragment pierścieni zniknął o 21 19' 03''. Zjawisko jak widać nie trwało długo - byłem wręcz zaskoczony jego szybkością.

 

Zakrycie

Jak zwykle w decydującym momencie pogoda w Słupsku sie popsuła, około 20-tej z zachodu przyleciała ogromna chmura. Na szczęście na chwilę przed zakryciem pogoda się poprawiła i Saturn zaczął być choć trochę widoczny. Obserwacje postanowiłem prowadzić na dwóch teleskopach - jeden w obserwatorium - miał za zadanie nagrać całe zjawisko i jednocześnie prowadził transmisje do internetu. Drugi rozstawiony w ogródku - służym do obserwacji wizualnych. Prawde mówiąc nadmiar sprzętu nieco mnie rozproszył i transmisja do internetu zdecydowanie sie nie udała. Nie udało mi sie też sofotografować zakrycia. Tak dokładnie zapamietałem godzinę zakrycia podawaną w internecie (21.20), że w końcu (rozproszony chmurą) zapomniałem, że w Słupsku zjawisko zacznie się 3 minuty wcześniej. Zamiast więc nagrywać całe zjawisko - cały czas jeszcze ustawiałem ostrość - no i nie mam zdjęć z zakrycia - choć coś tam było widać. Za to do odkrycia przygotowałem się już solidnie :)

 

Odkrycie

Pogoda była już stabilna i dość dobra - choć seeng nie był rewelacyjny. Dokładnie sprawdziłem w którym miejscu Saturn pojawi się zza tarczy Księżyca. Ustawiłem w to miejsce teleskop, poprawiłem ostrość, dobrałem czas naświetlania, żeby Księżyc za mocno sie nie prześwietlał postanowiłem fotografować całe zjawisko przez czerwony filtr. Jakieś 3 minuty przed odkryciem puściłem nagrywanie i spokojnie udałem sie do ogródka, żeby zobaczyć odkrycie na własne oczy. A było na co patrzeć...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 44 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.