Skocz do zawartości

badzieWYCIAG okularowy


dobsonme

Rekomendowane odpowiedzi

Przez wiele lat zamawiałem w U i AK i byłem zadowolony :D .

 

Mam dla ciebie dwie propozycje :

 

- odeślij swój wyciąg do AK celem poprawy/naprawy

 

-kup ten http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...12dcae0a53a4348

 

 

To ja proponuje ten:

 

wyciąg Baader do Newtonów

 

Profesjonalizm w każdym calu. Tylko jak to jest z mocowaniem do tuby? Przecież każda tuba w zależności od apertury ma inny rozstaw śrub i krzywiznę.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Podobne odczucia mam takze co do szukacza. Kiedy okazalo sie, ze tubus jest za krotki i okular nie lapie ogniska soczewka zostala odwrucona lapiac ostrosc na okularze i jednoczesnie zamaiast aberracje sferyczna niwelowac to ja powieksza. (...)

 

Ke? :blink: Co to za szukacz?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewien czy nadajemy na tych samych falach ale jest tam zlaczka na 2" dodatkowo ze strasznie badziewnym ograniczeniem 1.25". Jesli sugerujesz, ze mam dolozyc kawal rurki to nie bardzo jest jak. Jak cos doloze to mi sie obnizy ognisko a nie mam zamiaru przerabiac tubusa co by wyciag AK laskawie zlapal obraz.

 

Witam!

 

Rozumiem że źle zaprojektowałeś tubus i wyciąg nie będzie ci ostrzyć ze złączką 2". A problemem jest to że okular 2" nie chce wejść bezpośrednio do wyciągu? Proszę, odpowiedz mi na wcześniej zadane pytanie: Jak mocujesz okulary 1,25"?

Ja tutaj nie dyskutuje o jakości wyciągu. Nie bronie też firmy Astrokrak, sam miałem z nią negatywne doświadczenia.

 

pzdr. Zbyszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to juz chyba rozumiem.

Jest zlaczka 2" a w niej jest ogranicznik na 1.25".

Problem w tym, ze ta zlaczka jest za mala jak dla okularka 2", komus sie nie chcialo zkontrolowac czy bedzie ok i wyszla za mala.

 

Chyba zle zaprojektowales telep . Pewnie masz o 5 cm za nisko lustro i aby ostre obrazy uzyskac nie uzywasz 2 "nakrecanej tulei tylko redukcje wkladasz w tuleje wyciagu. U mnie ta tuleja ma 49 mm srednicy i na nia NAKRECASZ czarna tuleje z otworem na 2 " okulary . Gdy nie uzywasz 2" to do tej czarnej tulei wkladasz redukcje 2/1,25" .

Celowo wyciagi maja dodatkowa tuleje. Po jej wykreceniu mozesz focic lustrzanka i nie potrzebujesz podnosic LG.

Dobsone naprawde to sam w wyniku niewiedzy zle wykorzystales wyciag, inaczej byl projektowany do uzycia . Ten wyciag co mam jest duzo lepszy odnosnie luzow niz z DO za 99 zl . Ten z DO tez ma podobne rozwiazanie odnosnie tulei 2" . Jak nie poniesiesz lustra o 5 cm to wyciag z DO tez nie pozwoli Ci wyostrzyc .

Podnies lustro, poszukaj czarnej 55 mm tulei z gwintem w srodu co byla fabrycznie dolaczona do wyciagu i nie ma problemu . Wszystko bedzie pasowac. Tylko z niewiedzy wyszedl ten problem.

Mam 4 2" wyciagi roznych firm i 2 2" okulary . W kazdym inne luzy okular- tuleja sa. :)

 

Co do watku pobocznego to sadze, ze przyganial kocial garnkowi .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzywam tej nakrecanej 2" tulei i na niej mam redukcje na 1.25".

Bez wzgledu czy wsadzam okular 2" czy 1.25" to sa one na tej samej wysokosci i ogniskowac, ogniskuja a problem jest taki, ze okular 2" nie wchodzi bo tuleja jest za ciasna.

Jaka jest srednica po odkreceniu tulei tam w glebi to nawet nie wiem i nic mnie to nie obchodzi, moze sobie byc i nawet 49 mm ale przeciez nie bede do tego wciskal okularu.

 

wyc_new_2.jpg

 

Czyli wedlug ciebie wywalilem czesc 2. i probuje wciskac okular do czesci 1.

Otorz nie obie czesci sa na swoim miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Mam kurcze problem, zfrezowanie wyciagu bedzie prawdopodobnie tak glebokie, ze dokopalbym sie do rowka czyli ewidentnie zakonczyl jego zywot.

... Moze macie jakies sugestie co dalej?

 

Z tego opisu wynikalo, ze frezujac wyciag dotrzesz do rowka tulei wyciagu dolnej czesci, czyli nie masz gornej tulei -2 na zdjeciu . W poscie wyzej napisales , ze masz .

Tuleja gorna 2 jest wykrecana i latwo mozna odeslac ja do AK aby na wlasciwy wymiar przetoczyli czy dali prawidlowa. U mnie ma wymiar ok. 50,9 mm . Zgadzam sie, ze nie powinno czegos takiego byc aby okular nie wchodzil do wyciagu.

Zmierz moze srednice okularu . Jaki masz 2" okular ?

Sam nie mam wprawy w poslugiwaniu sie suwmiarka i pomiar srednicy otworu gornej tulei oscylowal miedzy 49 a 50, 7 . Dopiero jak bardzo uwaznie pomierzylem dosc mocno rozsuwajac suwmiarke to wyszlo mi te 50,9 mm . Najlepiej zmierz srednice okularu w roznych miejscach . U mnie jest 50,70 do 50,73 mm .

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie troche zamieszalem i sam moglem spowodowac zamieszanie :Boink:

Jak myslelem o frezowaniu to mialem calosciowy obraz wyciagu na mysli i jak pomyslalem tak napisalem.

A odnosnie wysylania do Astrokraka w celu poprawienia to powiem ci, ze jestem juz zmeczony ciagle pojawiajacymi sie problemami z tym wyciagiem zwiazanymi i chyba rozejze sie za czyms z wyzszej polki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.