Skocz do zawartości

Moja wizyta i zakupy w Foto Classic


Bastian

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym podzielić się swoimi wrażeniami z wizyty w Foto Classic`u i jej efektów.

Na początku września postanowiłem odwiedzić w.w. firmę w celu zakupu któregoś z modeli Synty. Jako, że nie lubię kupować kota w worku, pojechałem tam osobiście, żeby dokonać wyboru na miejscu. Panowie (i Panie oczywiście :D ) byli bardzo mili i uczynni spełniając moje różne zachcianki odnośnie prezentacji wybranych modeli :D . Miałem więc możliwość organoleptycznego doświadczenia bezpośredniego kontaktu i oceny jakości (niestety tylko technicznej a nie obserwacyjnej) sprzętu.

Jak widzę na ten temat na forum już bardzo dużo napisano.

Miałem ochotę na Syntę 200/1200 i gdyby nie montaż dobsona (którego nie lubię :( ) pewnie ją bym wybrał. W związku z tym, że mieszkam w Warszawie (gdzie trudno o dobry seeing) i nie mam warunków do obserwacji DS, wybrałem po ogromnym dylemacie :evil: wygodniejszy bardziej mobilny i „szybszy” w obsłudze refraktor Synta 102/1000.

Synta 102 (niestety brak w ofercie Foto Classic większej średnicy obiektywu) również zaskoczyła mnie b. pozytywnie :D . Na starym forum pojawiały się wątpliwości i pytania co do kolimacji tego refraktora (ponieważ takową umożliwia). Miałem do tej pory możliwość pobieżnej, obserwacyjnej oceny tego modelu i muszę stwierdzić, że skolimowany jest poprawnie. Krążki dyfrakcyjne są idealnie centryczne. Kolimacja może być dokonywana na identycznej zasadzie co lustro główne w newtonach (po 3 śruby regulacyjne i dociskowe) na specjalnym kołnierzu. Wcześniej testowałem Tał`a 100/1000 i albo trafiłem na kiepski egzemplarz Tal`a, albo Synta wydaje mi się lepsza. Zarzuty można mieć do jakości okularów w komplecie (jak sądzę nie najwyższych lotów) i montażu EQ 3, który jest pewnym minimum i jest trochę mało stabilny, ale jednak znacznie lepszy niż w przypadku montażu do Tal`a 100/1000.

Nie mam zbyt dużego doświadczenia w obserwacjach nieba, ale może opiszę swoje wrażenia z obserwacji Syntą 102/1000 w jakiejś krótkiej recenzji w najbliższym czasie :? bo wydaje mi się, że warto zainteresować potencjalnych chętnych tym modelem.

Wracając do tematu głównego jestem bardzo zadowolony z wizyty w Foto Classic`u i polecam tą firmę każdemu zainteresowanemu sprzętem astro. To prawda, że czasem trudno od nich wyprosić dokładne i kompletne informacje poprzez mail`a :!: , ale bezpośrednio wydają się elastyczni i otwarci na klienta. Produkcja chińska którą oglądałem jest moim zdaniem ogólnie bardzo dobra w stosunku do jakości produktów NPZ, czy nawet również chińskiego Celestrona. Widziałem drobne niedoróbki, które jednak w stosunku do ceny i jakości nie przesłoniły mi ogólnie b. dobrego obrazu całości. Moim zdaniem Synta górą ! :hello2:

 

P.S. Swoją drogą po tych „laurkach” na forum na temat Synty 200/1200 teraz zastanawiam się czy nie lepiej było jednak kupić tego modelu, pomimo tego dobson`a ?! :? Cóż, jak będę miał kiedyś czas i możliwość na DS. to może jeszcze coś kupię w Foto Classic.

Nie wiem czy nie przesadziłem z reklamą tej firmy, bo jeszcze sobie ktoś pomyśli, że to kumoterstwo 8) .

Pozdrawiam

Sebastian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie poprosiłeś o wyniesienie teleskopu przed sklep czy nie zgodzili się na to sprzedawcy???

Jak tam byłem ostatnio przed kilkoma laty, jak byli jeszcze z towarem Bressera to wynosili bez problemów sprzęt do potestowania pod chmurką :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popatrzyłem sobie przez okno i nie prosiłem już o wynoszenie na zewnątrz ponieważ i tak spędziłem tam ponad trzy godziny.

Poza tym chciałbym dodać, że Synta 102/1000 za 1900 PLN moim zdaniem oferuje w sumie więcej niż Tal 100 RS za prawie 2450 PLN.

Do jakości optyki Synty póki co nie mam zastrzeżeń, a montaż (mimo, że to wariant minimum) jest i tak o klasę lepszy niż w Tal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EQ-3 nie jest też stabilny w zestawie z ponad metrowej długości tubą. To czysto komercyjny wybieg Foto Classic'a. Do tego telepa optimum to EQ-5. A co do optyki to dziwie się kolego bo trudno znaleźć jakieś krytyczne uwagi co do optyki TAL'a 100 RS nie wspominając już o solidności mechanicznej (dotyczy to również wyciągu). No może to słynne zażółcenie, jednak nie ma tu mowy o krytyce gdyż pasmo ku czerwieni widać lepiej właśnie w takiej technologii powłok MC.

 

No cóż zawsze po kupnie próbujemy usprawiedliwiać naszą decyzje. Jednak krytyka Tal'a w kwestii optyki to niewypał. :oops::Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Martel, sądzę, że niewypałem było wytknięcie Bastianowi, że wydaje mu się, że Synta jest lepsza. Przecież to jego wlasne zdanie.

 

A co do Tala to też nie jestem takim optymistą i szczerze mówiąc dla mnie optyka Tala jest po prostu OK, ale na kolana nie rzuca, nawet uwzględniając cenę tego teleskopu.

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówiąc krótko zapewne i Tal i Synta ma podobnej klasy optykę ale lepszy montaż i lepsza cena jest po stronie Synty i to raczej nie ulega wątpliwości więc nie wiem po co to czepianie się kolegi Bastiana, może lepiej poczekajmy na Jego lub czyjąś inną rzeczową recenzje tej Synty w praniu pod gwieździstym niebem, może zjawi się z nią w Jodłowie 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem Małek z czym porównujesz obrazy w Tale ale do 200x naprawde daje świetne i bardzo dobre obrazy. Chyba na oczy ci padło jak wlepiałeś gały przy porównaniach z długoogniskowymi Maksutowami.

 

Wydaje mi się, że nie warto dalej gawędzić zobaczymy co będzie przy porównaniach. Panowie Synata i TAL na RING.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko, zdejmiemu mu zasilanie do GO TO i zobaczymy co oba potrafią tylko przywieź Okar oryginalny montaż Tala aby były równe szanse producenckie i uczciwe porównanie 8)

 

Oryginalnego montażu Tała nawet do ręki nie wezmę. Wezmę montaż Soligora i prowadzenie i można na nim powiesić Syntę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w takim razie montażu Soligora po tiuningu elektronicznym Leszka do twojego Tała nie możesz porównywać bo jest o dwie klasy lepszy od oryginalu producenckiego Tała i porównanie było by z góry nieuczciwe :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni Koledzy - Martelu i Oskarze

nie miałem zamiaru dyskredytować waszych teleskopów, ani podważać renomy optyki Tala 100RS :oops: . Czytałem na forum dużo na ten temat i szanuję wasze zdanie i opinie. Właśnie na podstawie Waszych opinii swego czasu zainteresowałem się tym Tal`em i wypożyczyłem go do testu. Tak jak napisałem na początku byłem bardzo rozczarowany :roll: . Napisałem przecież, że najprawdopodobniej trafiłem na kiepski egzemplarz, ale nie miałem czasu ani ochoty aby to wyjaśniać. Po prostu moje pierwsze wrażenia obserwacyjne i estetyczne z Tal`em były kiepskie :( .

Następnie była Synta 102, która była moim zdaniem na pierwszy rzut oka znacznie bardziej estetyczna i lepiej wykończona i co najważniejsze już pierwsze obserwacje sprawiły mi dużo przyjemności :D .

Zgadzam się z Martelem, że EQ3 do dość ciężkiej i długiej rury to nieporozumienie, ale póki co musi mi wystarczyć :? . Oczywiście obraz jest na tym montażu mało stabilny i wrażliwy nawet na małe dotknięcia. Nie mogę mieć póki co wszystkiego na raz.

Martel – nie piszę mojej (jeszcze pobieżnej) opinii o Syncie po to aby dokopać konkurencyjnemu Tal`owi, czy wychwalać i usprawiedliwiać swój zakup – daleki jestem od polityki „moje musi być najlepsze” :milosc: . Po prostu takie były moje pierwsze doświadczenia z Tal`em i mam świadomość, że mogłem źle trafić. Wszystko jest dziełem przypadku.

Co do Jodłowa to jest to dla mnie nowy temat więc napiszcie co, gdzie i kiedy, a jeśli będę w stanie to z pewnością przyjadę bo sam jestem bardzo ciekawy porównania Synty z „dobrym” Tal`em i posłuchać opinii bardziej doświadczonych kolegów po fachu :) .

Janusz – moim zdaniem porównywanie czegokolwiek z oryginalnym montażem Tal`a nie ma sensu.

Jeśli byłbym w stanie dojechać do Jodłowa, to dla porównania obydwu telepów lepiej wykorzystać ten sam przyzwoity montaż, chociażby Oskara.

Niestety póki co posiadam jeszcze tylko standardowe okulary, które były na wyposażeniu Synty + barlow Synta x 2 i jak sądzę muszę jak najszybciej zakupić coś lepszego dla właściwej oceny :?: .

Napiszę tylko, że na początku września, kiedy miałem trochę wolniejszego czasu, popatrzyłem sobie wstępnie przez ten zestaw. Warunki do obserwacji były raczej kiepskie – łysy, jasne niebo, miasto :idea: . Np. przy największym użytecznym powiększeniu na tych okularach – 100 x - Elipsony rozdzielone bez problemu, M13 – widoczna ziarnistość na obrzeżach, Planetarna w Lutni widoczna jako mglisty krążek, Mars – czapa polarna cienie na powierzchni (wyraźnie widoczny nieregularny, popielaty pas przez środek tarczy), nieznaczny kolorek dookoła tarczy planety.

Na więcej muszę poczekać na czas i warunki.

Pozdrawiam

Sebastian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to żadnej rewelacji nie odkryłeś jeszcze przynajmiej w porównaniu z Refraktorem TAL'a.

 

I ja i Oskar tak się składa mamy TAL'e 100 RS. Zareagowaliśmy impulsywnie bo krytyka optyki TAL'a jest lekko mówiąc chybiona porównując obrazy z dowolnego typu achromatami D=100mm - jest naprawde wyśmienita. Oryginalny montaż, no cóż nigdy nie testowałem na jego pokładzie mojej tuby optycznej, gdyż zakupu dokonałem od razu na EQ-5. Widok montażu fabrycznego jest rzeczywiście nieciekawy.

 

Tak więc stąd wziął się cały ambaras. Co do obrazów to niech się wypowie może Boopsi, którego widok M13 lekko mówiąc zaskoczył jeśli chodzi o rozdzielenie składnikó. A Epsilony TAL 100 RS rozdziela przy 100x bez żadnych problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O.K. Martel może niepotrzebnie pisałem o moich doświadczeniach z optyką Tal 100 RS, ponieważ rzeczywiście nie są one reprezentatywne.

Tak to jest jak człowiek zrazi się po pierwszych doświadczeniach gdy wpadnie mu w ręce wadliwy egzemplarz. Tak czy owak nienajlepiej może to świadczyć o powtarzalności dobrej jakości optycznej tej tuby Tal 100RS.

Jedno jest dla mnie pewne, że kiepski montaż EQ3 w Syncie i tak jest lepszy od tego co oferuje Tal i można go jeszcze później (po wymianie) wykorzystać do innych celów, a poza tym estetyka i dopracowanie detali wykonania Synty jest moim zdaniem znacznie lepsza niż Tal, chociaż nie to oczywiście w tej zabawie jest najważniejsze.

Mam nadzieję, że kiedyś nadarzy się sposobność skonfrontowania ze sobą tych dwóch bliźniaczych telepów i ostatecznej odpowiedzi na pytanie czy można tu mówić o różnicach w optyce, czy w ogóle nie ma o czym mówić.

Pozdrawiam

Sebastian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w takim razie montażu Soligora po tiuningu elektronicznym Leszka do twojego Tała nie możesz porównywać bo jest o dwie klasy lepszy od oryginalu producenckiego Tała i porównanie było by z góry nieuczciwe  :?

 

Oczywiście, że tak jest Januszu jak piszesz i dlatego montaż Tała dla mnie nie istnieje. Jest głęboko schowany w szafie i zostały od niego tylko obejmy na tubę.

 

Co do Synty bardzo chętnie spojrzę. Poza tym wcale nie zakładam Bastianie, że Tał jest lepszy. Ja po prostu jestem zadowolony z optyki a na montażu który mam spisuje się naprawdę dobrze. Polecam Ci do przeczytania recenzję Tała, którą zamieściłem na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oskar, czytałem tą recenzję i jestem dla niej pełen uznania. Dobra robota. :salu: Zawsze dobrze słyszałem o 100RS, więc moje zdziwienie po przetestowaniu egzemplarza, który dostałem było wielkie :shock: .

W ogóle to nie chciałem wprowadzać tutaj ducha rywalizacji, po prostu ciekawy jestem tego porównania z np. Twoim egzemplarzem.

Wiem, że muszę pomyśleć o innym montażu i okularach i jest to dla mnie dopiero początek drogi do celu. Wtedy będę mógł powiedzieć, czy jestem usatysfakcjonowany czy nie. Ty i Martel już jesteście i o to przecież w tej zabawie chodzi.

A tak swoją drogą to gdzie i za ile można kupić przyzwoity montaż do takiej tuby i o jakich okularach powinienem pomyśleć ? Czy może ten zoom 8-24 o którym piszesz w recenzji ?

Pozdrawiam

Sebastian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak zwykle się okazuje diabeł siedzi w szczegółach Oskarze.

A wypowiedź kolegi o nieudanym lub rozkolimowanym egzemplarzu Tała 100RS też daje do myślenia, nie można bezkrytycznie jak widać polecać tej marki w ciemno bo jakość nie jest równa jak widać i zależy od sztuki, no cóż zresztą każdemu może się zdażyć, ważne by o tym pisać i informować innych 8)

Jakie wady wykazywał twój Tał Bastianie i przy jakich obserwacjach to zobaczymy czy był nieudany czy tylko rozkolimowany ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.