Jump to content

Moja wizyta i zakupy w Foto Classic


Bastian
 Share

Recommended Posts

Chciałbym podzielić się swoimi wrażeniami z wizyty w Foto Classic`u i jej efektów.

Na początku września postanowiłem odwiedzić w.w. firmę w celu zakupu któregoś z modeli Synty. Jako, że nie lubię kupować kota w worku, pojechałem tam osobiście, żeby dokonać wyboru na miejscu. Panowie (i Panie oczywiście :D ) byli bardzo mili i uczynni spełniając moje różne zachcianki odnośnie prezentacji wybranych modeli :D . Miałem więc możliwość organoleptycznego doświadczenia bezpośredniego kontaktu i oceny jakości (niestety tylko technicznej a nie obserwacyjnej) sprzętu.

Jak widzę na ten temat na forum już bardzo dużo napisano.

Miałem ochotę na Syntę 200/1200 i gdyby nie montaż dobsona (którego nie lubię :( ) pewnie ją bym wybrał. W związku z tym, że mieszkam w Warszawie (gdzie trudno o dobry seeing) i nie mam warunków do obserwacji DS, wybrałem po ogromnym dylemacie :evil: wygodniejszy bardziej mobilny i „szybszy” w obsłudze refraktor Synta 102/1000.

Synta 102 (niestety brak w ofercie Foto Classic większej średnicy obiektywu) również zaskoczyła mnie b. pozytywnie :D . Na starym forum pojawiały się wątpliwości i pytania co do kolimacji tego refraktora (ponieważ takową umożliwia). Miałem do tej pory możliwość pobieżnej, obserwacyjnej oceny tego modelu i muszę stwierdzić, że skolimowany jest poprawnie. Krążki dyfrakcyjne są idealnie centryczne. Kolimacja może być dokonywana na identycznej zasadzie co lustro główne w newtonach (po 3 śruby regulacyjne i dociskowe) na specjalnym kołnierzu. Wcześniej testowałem Tał`a 100/1000 i albo trafiłem na kiepski egzemplarz Tal`a, albo Synta wydaje mi się lepsza. Zarzuty można mieć do jakości okularów w komplecie (jak sądzę nie najwyższych lotów) i montażu EQ 3, który jest pewnym minimum i jest trochę mało stabilny, ale jednak znacznie lepszy niż w przypadku montażu do Tal`a 100/1000.

Nie mam zbyt dużego doświadczenia w obserwacjach nieba, ale może opiszę swoje wrażenia z obserwacji Syntą 102/1000 w jakiejś krótkiej recenzji w najbliższym czasie :? bo wydaje mi się, że warto zainteresować potencjalnych chętnych tym modelem.

Wracając do tematu głównego jestem bardzo zadowolony z wizyty w Foto Classic`u i polecam tą firmę każdemu zainteresowanemu sprzętem astro. To prawda, że czasem trudno od nich wyprosić dokładne i kompletne informacje poprzez mail`a :!: , ale bezpośrednio wydają się elastyczni i otwarci na klienta. Produkcja chińska którą oglądałem jest moim zdaniem ogólnie bardzo dobra w stosunku do jakości produktów NPZ, czy nawet również chińskiego Celestrona. Widziałem drobne niedoróbki, które jednak w stosunku do ceny i jakości nie przesłoniły mi ogólnie b. dobrego obrazu całości. Moim zdaniem Synta górą ! :hello2:

 

P.S. Swoją drogą po tych „laurkach” na forum na temat Synty 200/1200 teraz zastanawiam się czy nie lepiej było jednak kupić tego modelu, pomimo tego dobson`a ?! :? Cóż, jak będę miał kiedyś czas i możliwość na DS. to może jeszcze coś kupię w Foto Classic.

Nie wiem czy nie przesadziłem z reklamą tej firmy, bo jeszcze sobie ktoś pomyśli, że to kumoterstwo 8) .

Pozdrawiam

Sebastian

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Nie poprosiłeś o wyniesienie teleskopu przed sklep czy nie zgodzili się na to sprzedawcy???

Jak tam byłem ostatnio przed kilkoma laty, jak byli jeszcze z towarem Bressera to wynosili bez problemów sprzęt do potestowania pod chmurką :lol:

Link to comment
Share on other sites

Popatrzyłem sobie przez okno i nie prosiłem już o wynoszenie na zewnątrz ponieważ i tak spędziłem tam ponad trzy godziny.

Poza tym chciałbym dodać, że Synta 102/1000 za 1900 PLN moim zdaniem oferuje w sumie więcej niż Tal 100 RS za prawie 2450 PLN.

Do jakości optyki Synty póki co nie mam zastrzeżeń, a montaż (mimo, że to wariant minimum) jest i tak o klasę lepszy niż w Tal.

Link to comment
Share on other sites

EQ-3 nie jest też stabilny w zestawie z ponad metrowej długości tubą. To czysto komercyjny wybieg Foto Classic'a. Do tego telepa optimum to EQ-5. A co do optyki to dziwie się kolego bo trudno znaleźć jakieś krytyczne uwagi co do optyki TAL'a 100 RS nie wspominając już o solidności mechanicznej (dotyczy to również wyciągu). No może to słynne zażółcenie, jednak nie ma tu mowy o krytyce gdyż pasmo ku czerwieni widać lepiej właśnie w takiej technologii powłok MC.

 

No cóż zawsze po kupnie próbujemy usprawiedliwiać naszą decyzje. Jednak krytyka Tal'a w kwestii optyki to niewypał. :oops::Boink:

Link to comment
Share on other sites

Martel, sądzę, że niewypałem było wytknięcie Bastianowi, że wydaje mu się, że Synta jest lepsza. Przecież to jego wlasne zdanie.

 

A co do Tala to też nie jestem takim optymistą i szczerze mówiąc dla mnie optyka Tala jest po prostu OK, ale na kolana nie rzuca, nawet uwzględniając cenę tego teleskopu.

 

pozdr

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Mówiąc krótko zapewne i Tal i Synta ma podobnej klasy optykę ale lepszy montaż i lepsza cena jest po stronie Synty i to raczej nie ulega wątpliwości więc nie wiem po co to czepianie się kolegi Bastiana, może lepiej poczekajmy na Jego lub czyjąś inną rzeczową recenzje tej Synty w praniu pod gwieździstym niebem, może zjawi się z nią w Jodłowie 8)

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Spoko, zdejmiemu mu zasilanie do GO TO i zobaczymy co oba potrafią tylko przywieź Okar oryginalny montaż Tala aby były równe szanse producenckie i uczciwe porównanie 8)

Link to comment
Share on other sites

No i tak byc powinno :) Jeden na jeden. Proponuje ustalic już z góry jakies pary teleskopow, które mogłby się zmierzyc ze sobą. Przykład już mamy. Co jeszcze? Może Synta vs Soligor, MTO/ETX90/105/125/NexStar4GT. Kurde panowie, proponujcie.

pozdr

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem Małek z czym porównujesz obrazy w Tale ale do 200x naprawde daje świetne i bardzo dobre obrazy. Chyba na oczy ci padło jak wlepiałeś gały przy porównaniach z długoogniskowymi Maksutowami.

 

Wydaje mi się, że nie warto dalej gawędzić zobaczymy co będzie przy porównaniach. Panowie Synata i TAL na RING.

Link to comment
Share on other sites

Spoko, zdejmiemu mu zasilanie do GO TO i zobaczymy co oba potrafią tylko przywieź Okar oryginalny montaż Tala aby były równe szanse producenckie i uczciwe porównanie 8)

 

Oryginalnego montażu Tała nawet do ręki nie wezmę. Wezmę montaż Soligora i prowadzenie i można na nim powiesić Syntę.

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

To w takim razie montażu Soligora po tiuningu elektronicznym Leszka do twojego Tała nie możesz porównywać bo jest o dwie klasy lepszy od oryginalu producenckiego Tała i porównanie było by z góry nieuczciwe :?

Link to comment
Share on other sites

Szanowni Koledzy - Martelu i Oskarze

nie miałem zamiaru dyskredytować waszych teleskopów, ani podważać renomy optyki Tala 100RS :oops: . Czytałem na forum dużo na ten temat i szanuję wasze zdanie i opinie. Właśnie na podstawie Waszych opinii swego czasu zainteresowałem się tym Tal`em i wypożyczyłem go do testu. Tak jak napisałem na początku byłem bardzo rozczarowany :roll: . Napisałem przecież, że najprawdopodobniej trafiłem na kiepski egzemplarz, ale nie miałem czasu ani ochoty aby to wyjaśniać. Po prostu moje pierwsze wrażenia obserwacyjne i estetyczne z Tal`em były kiepskie :( .

Następnie była Synta 102, która była moim zdaniem na pierwszy rzut oka znacznie bardziej estetyczna i lepiej wykończona i co najważniejsze już pierwsze obserwacje sprawiły mi dużo przyjemności :D .

Zgadzam się z Martelem, że EQ3 do dość ciężkiej i długiej rury to nieporozumienie, ale póki co musi mi wystarczyć :? . Oczywiście obraz jest na tym montażu mało stabilny i wrażliwy nawet na małe dotknięcia. Nie mogę mieć póki co wszystkiego na raz.

Martel – nie piszę mojej (jeszcze pobieżnej) opinii o Syncie po to aby dokopać konkurencyjnemu Tal`owi, czy wychwalać i usprawiedliwiać swój zakup – daleki jestem od polityki „moje musi być najlepsze” :milosc: . Po prostu takie były moje pierwsze doświadczenia z Tal`em i mam świadomość, że mogłem źle trafić. Wszystko jest dziełem przypadku.

Co do Jodłowa to jest to dla mnie nowy temat więc napiszcie co, gdzie i kiedy, a jeśli będę w stanie to z pewnością przyjadę bo sam jestem bardzo ciekawy porównania Synty z „dobrym” Tal`em i posłuchać opinii bardziej doświadczonych kolegów po fachu :) .

Janusz – moim zdaniem porównywanie czegokolwiek z oryginalnym montażem Tal`a nie ma sensu.

Jeśli byłbym w stanie dojechać do Jodłowa, to dla porównania obydwu telepów lepiej wykorzystać ten sam przyzwoity montaż, chociażby Oskara.

Niestety póki co posiadam jeszcze tylko standardowe okulary, które były na wyposażeniu Synty + barlow Synta x 2 i jak sądzę muszę jak najszybciej zakupić coś lepszego dla właściwej oceny :?: .

Napiszę tylko, że na początku września, kiedy miałem trochę wolniejszego czasu, popatrzyłem sobie wstępnie przez ten zestaw. Warunki do obserwacji były raczej kiepskie – łysy, jasne niebo, miasto :idea: . Np. przy największym użytecznym powiększeniu na tych okularach – 100 x - Elipsony rozdzielone bez problemu, M13 – widoczna ziarnistość na obrzeżach, Planetarna w Lutni widoczna jako mglisty krążek, Mars – czapa polarna cienie na powierzchni (wyraźnie widoczny nieregularny, popielaty pas przez środek tarczy), nieznaczny kolorek dookoła tarczy planety.

Na więcej muszę poczekać na czas i warunki.

Pozdrawiam

Sebastian

Link to comment
Share on other sites

No to żadnej rewelacji nie odkryłeś jeszcze przynajmiej w porównaniu z Refraktorem TAL'a.

 

I ja i Oskar tak się składa mamy TAL'e 100 RS. Zareagowaliśmy impulsywnie bo krytyka optyki TAL'a jest lekko mówiąc chybiona porównując obrazy z dowolnego typu achromatami D=100mm - jest naprawde wyśmienita. Oryginalny montaż, no cóż nigdy nie testowałem na jego pokładzie mojej tuby optycznej, gdyż zakupu dokonałem od razu na EQ-5. Widok montażu fabrycznego jest rzeczywiście nieciekawy.

 

Tak więc stąd wziął się cały ambaras. Co do obrazów to niech się wypowie może Boopsi, którego widok M13 lekko mówiąc zaskoczył jeśli chodzi o rozdzielenie składnikó. A Epsilony TAL 100 RS rozdziela przy 100x bez żadnych problemów.

Link to comment
Share on other sites

O.K. Martel może niepotrzebnie pisałem o moich doświadczeniach z optyką Tal 100 RS, ponieważ rzeczywiście nie są one reprezentatywne.

Tak to jest jak człowiek zrazi się po pierwszych doświadczeniach gdy wpadnie mu w ręce wadliwy egzemplarz. Tak czy owak nienajlepiej może to świadczyć o powtarzalności dobrej jakości optycznej tej tuby Tal 100RS.

Jedno jest dla mnie pewne, że kiepski montaż EQ3 w Syncie i tak jest lepszy od tego co oferuje Tal i można go jeszcze później (po wymianie) wykorzystać do innych celów, a poza tym estetyka i dopracowanie detali wykonania Synty jest moim zdaniem znacznie lepsza niż Tal, chociaż nie to oczywiście w tej zabawie jest najważniejsze.

Mam nadzieję, że kiedyś nadarzy się sposobność skonfrontowania ze sobą tych dwóch bliźniaczych telepów i ostatecznej odpowiedzi na pytanie czy można tu mówić o różnicach w optyce, czy w ogóle nie ma o czym mówić.

Pozdrawiam

Sebastian

Link to comment
Share on other sites

To w takim razie montażu Soligora po tiuningu elektronicznym Leszka do twojego Tała nie możesz porównywać bo jest o dwie klasy lepszy od oryginalu producenckiego Tała i porównanie było by z góry nieuczciwe  :?

 

Oczywiście, że tak jest Januszu jak piszesz i dlatego montaż Tała dla mnie nie istnieje. Jest głęboko schowany w szafie i zostały od niego tylko obejmy na tubę.

 

Co do Synty bardzo chętnie spojrzę. Poza tym wcale nie zakładam Bastianie, że Tał jest lepszy. Ja po prostu jestem zadowolony z optyki a na montażu który mam spisuje się naprawdę dobrze. Polecam Ci do przeczytania recenzję Tała, którą zamieściłem na forum.

Link to comment
Share on other sites

Oskar, czytałem tą recenzję i jestem dla niej pełen uznania. Dobra robota. :salu: Zawsze dobrze słyszałem o 100RS, więc moje zdziwienie po przetestowaniu egzemplarza, który dostałem było wielkie :shock: .

W ogóle to nie chciałem wprowadzać tutaj ducha rywalizacji, po prostu ciekawy jestem tego porównania z np. Twoim egzemplarzem.

Wiem, że muszę pomyśleć o innym montażu i okularach i jest to dla mnie dopiero początek drogi do celu. Wtedy będę mógł powiedzieć, czy jestem usatysfakcjonowany czy nie. Ty i Martel już jesteście i o to przecież w tej zabawie chodzi.

A tak swoją drogą to gdzie i za ile można kupić przyzwoity montaż do takiej tuby i o jakich okularach powinienem pomyśleć ? Czy może ten zoom 8-24 o którym piszesz w recenzji ?

Pozdrawiam

Sebastian

Link to comment
Share on other sites

Myślę, że ten zoom to podstawa jeśli chodzi o planety. Powiększenia od 40 do 125x. Cena 745 zł. Do nabycia w astrokraku (www.astrokrak.pl). Montaż Soligora tak samo tam. Ale najpierw zobacz go u mnie albo u Martela żebyś miał pewność, że o to Ci chodzi.

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Czyli jak zwykle się okazuje diabeł siedzi w szczegółach Oskarze.

A wypowiedź kolegi o nieudanym lub rozkolimowanym egzemplarzu Tała 100RS też daje do myślenia, nie można bezkrytycznie jak widać polecać tej marki w ciemno bo jakość nie jest równa jak widać i zależy od sztuki, no cóż zresztą każdemu może się zdażyć, ważne by o tym pisać i informować innych 8)

Jakie wady wykazywał twój Tał Bastianie i przy jakich obserwacjach to zobaczymy czy był nieudany czy tylko rozkolimowany ???

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.