Skocz do zawartości

15.07.07 Poranne Słońce


Mateusz_S

Rekomendowane odpowiedzi

dla porównania foteczka z o ile dobrze rememberuję Royal Svenska Akademie jakieś 100 cm apertury

 

sunspot3.jpg

 

wiem że to 4 x tyle co Pawlikowe

ALE

Pawlik IMHO swoim sprzętem pokazał

jeszcze raz gratulacje - absolutnie fenomenalna fota

 

Pawlik napisz o której fociłeś - strasznie mnie interesują dywagacje co do pory focenia

 

Fotkę zrobiłem około 13. Seeing był przeciętny, jednak chwilami był bardzo dobry dlatego trzaskałem fotki na oślep i liczyłem że na jakiejś się uda. Jak zauważył Radek Grochowski na fotce fajnie widać "fale gorąca". Zawsze wydawało mi sie że najgorzej jest focić Słońce podczas upałów ze względu na rozgrzane masy powietrza. Zauważyłem jednak że najlepszy seeing zazwyczaj jest podczas gorących dni.

Jutro zapowiada się smażalnia więc zobaczymy co z tego wyjdzie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy filtr Solar Continuum coś by dał przy takiej aperturze?

 

Filtr jest dość ciemny bo ma pasmo tylko 8nm. Może poprawić obraz granulacji, pochodni i plam, ale jeżeli twój teleskop ma problemy z uwidocznieniem takich delikatności jak granule to cudów nie ma i filtr nie pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr jest dość ciemny bo ma pasmo tylko 8nm. Może poprawić obraz granulacji, pochodni i plam, ale jeżeli twój teleskop ma problemy z uwidocznieniem takich delikatności jak granule to cudów nie ma i filtr nie pomoże.

No właśnie. Granuli praktycznie nie widzę. Może jak będę miał przystawkę bino i dwa przyzwoite okulary 20mm to wtedy będzie lepiej. Na zdjęciach granule są ledwo widoczne więc filtr chyba niewiele pomoże. Wynika z tego, ze do takich delikatnych detali to chyba więcej cm jest potrzebne ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niech ktoś mu zabierze telep i aparat :ha:

 

dowaliłeś Panie do pieca

oj dowaliłeś

:banan::helo:

 

Teraz moge powiedzieć że Synta 10" w pewnym stopniu nadaje sie na balkon :szczerbaty: bo właśnie z balkonu wszystkie fotki robie ;)

Być może na jakość fotek w moim przypadku ma też kolimacja synty, bo staram sie żeby zawsze była idealnie skolimowana laserem.

Edytowane przez Pawlik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.