Skocz do zawartości

NGC7331 w marnym wkonaniu


Gość TUR

Rekomendowane odpowiedzi

Hello

Z soboty na niedzielę na Kudłatych mieliśmy mini zlocik, Mirek Dymek, Mateusz Zając, Bogdan Jarzyna + TUR :D Kiedy przyjechałem na miejsce Bogdan własnie prowadził prelekcję na temat Astronomii dla licznej grupy 17-sto latek. Przyznaję, że całkiem nieźle mu to poszło !

Tej nocy Bogdan smażył Kwintet Stephana (można zobaczyć na forum obok) ja natomiast walczyłem do białego rana z paramatrami guidowania na galaktyce NGC7331. Niestety nic nie zrobiłem do białego rana. "Sprzęt mnie pokonał". Dopiero następnej nocy odpaliłem guidowanie i udało mi się przy "dziurawym" niebie zrobić tylko trzy 5min ujęcia galaktyki. Później zaczęło padać.

 

NGC7331

c79a9d7b40d93ce7.jpg

AP900, Newton 250/1200mm, ST2000XM

 

Zdjęcie jest nieostre i kompletnie nieobrobione, tj. zastosowałem darki z innej temperatury, nie ma flata no i materiału mało... Kiedyś zrobię jej porządna fotkę. Tymczasem ważniejsza była jednak nauka obsługi nowego sprzętu.

 

Pozdro

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciesze się, że jednak uporałes się z materią :Beer:

Trzeba niestety przejść męki zanim dopracuje się nowy sprzęt :szczerbaty::burza:

Teraz już na szczęście bedzie łatwiej :banan:

 

Pozdr

Paweł

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałabym tak nie umieć obrabiac zdjęc i odwalac fuszerki na forum ;)

 

 

 

Ori

 

Wiesz, przy fotkach tutejszych mistrzów gatunku, ta moja to jedna wielka niedoróbka. Nawet się zastanawiałem czy w ogóle ją pokazać :szczerbaty:

 

Pozdr

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że sprzęt ma duzo większy potencjał i dlatego nie jestem zadowolony z tego zdjęcia. Tymczasem za mało jeszcze mam doświadczenia i muszę pokornie spedzić kilka nocek na nauce zanim coś sensownego zacznie z tego wychodzić.

Czy ktoś byłby w stanie mi pomóc i określić na tym zdjęciu zasięg gwiazdowy i mgławicowy na galaktykach ?

 

Pozdro

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł nie będę Cię posieszac... ale nie przesadzaj! :szczerbaty: My Canonowcy dopiero mamy problemy... :Beer:

 

Noo generalnie masz racje. Jak się już dopieści sprzęt, to później tylko kalibruje się autoguider, ustawia się liczbę ekspozycji i idzie się spać :D . Tak ostatnio zrobił Bogdan. Ja miałem wszystko nowe, włącznie z przeinstalowanym Maximem. Na sam koniec mix trzech rzeczy okazał się kluczowy, tj. paramatery autoguidingu w Maximie, dociśnięcie ślimaka do ślimacznicy oraz wyważenia telepa. Teraz wiem w czym tkwi tajemnica, więc dalsze kombinacje powinny dać dobry efekt :D

 

 

Pozdr

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł co to za telep?

 

To jest Synta Skywatcher. Docelowo chciałbym jednak powiesić 300mm f/4 albo 4.3. Planetoidy i komety czekają.... :D

 

Pozdr

Paweł

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hello

Z soboty na niedzielę na Kudłatych mieliśmy mini zlocik, Mirek Dymek, Mateusz Zając, Bogdan Jarzyna + TUR :D Kiedy przyjechałem na miejsce Bogdan własnie prowadził prelekcję na temat Astronomii dla licznej grupy 17-sto latek. Przyznaję, że całkiem nieźle mu to poszło ! Tej nocy Bogdan smażył Kwintet Stephana (można zobaczyć na forum obok) ja natomiast walczyłem do białego rana z paramatrami guidowania na galaktyce NGC7331

....

....

 

 

Pozdro

Paweł

 

 

i pare fotek z prelekcji :lol:

IMG_9641.jpg

IMG_9631.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He he dwa AP900 na jednym zdjęciu B)

 

Pawle znowu wróciłeś do newtona 250/1200 - czy na poprzednim montażu nie sprawował się dobrze ? Pamiętam że nim popełniłeś już kilka fotek.

 

Wybacz że odpowiadam za Pawła, ale... o ile dobrze wiem, to Paweł robił 200/1000 Syntą. 250-ka to inna bajka i mogę z całą stanowczością powiedzieć, że na EM200 250-ka Synty to się nie nadaje. Jest za ciężka do astrofoto. Dlatego ja kupiłem wersje specjalną do foto 250/1200 Oriona UK - która jest znacznie lżejsza (9KG). A i tak ze względu na długość sporo muszę tuningować zestaw. Inny guider, przejście na system mocowania Losmandy 3 cale, etc.

 

Inaczej mówiąc - specjalna wersja 250/1200 ma szansę "pójść" na EM200, ale przy sporej perfekcji dopasowania wszystkiego - włącznie ze statywem. Na AP900 ze względu na większą nośność taki teleskop powinien zawisnąć bez większych problemów. Przynajmniej tak zakładam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He he dwa AP900 na jednym zdjęciu B)

 

Pawle znowu wróciłeś do newtona 250/1200 - czy na poprzednim montażu nie sprawował się dobrze ? Pamiętam że nim popełniłeś już kilka fotek.

 

 

 

To był zlot miłośników AP :-) całe dwie trzecie posiadaczy AP w Polsce sie spotkało na Kudłatych :D No ale może się mylę :szczerbaty:

Tak jak pisał Adam 250/1200mm w wykonaniu skywatcher kompletnie się nie nadaje na em200. Jest zbyt cięzki. Teleskop wraz z długim i ciężkim dovetailem waży ponad 15kg. AP900 jednak bardzo dobrze znosi ten ciężar, w przeciwieśntwie do mojego kręgosłupa :szczerbaty:

Jest też spora szansa powiesić na nim odchudzoną rurkę 300mm, a może nawet 350mm f/4.Coś a'la Orion Adama ! Zobaczymy w przyszłości.

 

Pozdr

Paweł

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł, a co ty masz za dovetaila w tej chwili do 250? Z tego co widzę to szerokość Losmandy 3"? Długość pewnie z 50 cm. Dorabiałeś go, czy kupowałeś gotowego?

 

I powiedz, ile on sam waży - circa about?

 

 

Dovetail ma długość 50cm i waży dobre kilka kg , chyba 4-5. Kupiłem od Dominika W. Jest ciężki, ale leży blisko osi i co ważne rozstaw obejm ok. 0,5m mocno wzmacnia rurę przed uginaniem.

 

Pozdro

Paweł

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.