Skocz do zawartości

Rozmiar pixela, czułość matrycy, antiblooming, dark current


philips

Rekomendowane odpowiedzi

1. Czy wielkość pixela w matrycy ma wpływ na czułość ogólną matrycy, czy też czułość zależy tylko od technologii wykonania i zastosowanych filtrów na każdym pojedynczym pixelu ( jak to z tego co wiem jest w webcamach ).

W sumie zarówno Sbig jak i inne firmy stosują najprzeróżniejsze matryce - nie wiem jednak gdzie sprawdzic ich czułość. Aby potwierdzic moje wapliwości zamieszam zestawienie matryc ( głównie B&W) i ich rozmiarów pixeli :

 

- EOS 350D - 7.1um - nie powinien sie liczyc bo to CMOS a nie CCD

- ICX098BQ - 5.6um - webcam SC2 ( kolorowa matryca )

- ICX424AL - 7.4um - webcam SC3, ATK-16 IC

- ICX429ALL - 8.6 - Meade DSI II Pro

- ICX-429 - 8.6um - ATK 16

- ICX-285 AL - 6.45um - ATK 16 HR

- KAI11002 - 9.0um - Artemis Art 11002

- KAF-0402ME - 7.4 um - SBIG ST-7XME Dlx

- KAF-1603ME - 9.0um - SBIG ST-8XME

- KAF-0261E - 20.0um - SBIG ST-9XE

- KAF-3200ME - 6.8um - SBIG ST-10XME

- KAI-2020M - 7.4um - SBIG ST-2000XM

- KAI-4021M - 7.4um - STL-4020M

- KAF-1301E - 16um - SBIG STL-1301E

- KAF-1001E - 24um (!!!) - SBIG STL-1001E

- KAI-11000M - 9um - SBIG STL-11000M

 

2. Gdzieś wyczytałem, że matryce ( czy też elektronika je obsługująca ) które nie mają antibloomingu są bardziej czułe od tych które mają. Prawda ? Jeśli tak, to jak bardzo odczuwalna jest ta granica.

 

3. Czy jeśli ma sie raczej mało czułą matryce... da się zrekompensować to dłuższym czasem naswietlania tak by osiągnąć DOKŁADNIE taki sam efekt czułości jak przy dobrej matrycy ? Czy też jest jakaś granica kiedy powiedzmy szarości bliskie czerni po prostu nigdy sie nie zarejstrują w słabej matrycy a zarejestrują w dobrej, bez względu na czas naświetlania ( mowa raczej o kamerkach z większą niż 8bitów głębią )

 

4. Czym dokładnie jest Read Noise i Dark Current mierzone w jednostakch "e" ? Jest coś takiego np tu : http://www.sbig.com/sbwhtmls/online.htm Im mniejsze czy większe te wartości to lepiej i jak one wpływają na jakosć zdjęć. Wogóle przejmować sie nimi przy wyborze kamerki ?

 

5. Jakie są różnice miedzy matrycami Class1 i Class 2, Class3 itd ?

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w skrócie leci to tak:

1)czułość to sprawność kwantowa zależna od technologi wykonania. jest to stosunek fotonów, które sie zarejestrowały do wszystkich, które padły na pixel. jakoś narazie nie widze tego parametru w specyfikacji sbigów. albo go niema albo jest jakoś uwikłany.

 

2)układ antybloomingu JEST i przez to pixel nie jest tak szczelny i sprawny.(ma mniejszą powierzchnię czynną)

 

3) teoretycznie tak, ale mniej sprawna kamerka moze przy dłuzszej pracy nagromadzić tyle elektronów szumu własnego że tego dokładnie identycznego efektu nie będzie.

 

4) read noise to szum odczytu (studnia potencjału zgromadziła coś a po zmierzeniu wynik jest troche inny) im mniej tym lepiej. dark current to chyba ciemny prąd pdejrzewam, że to jest źródło ofssetu darka.

ten temat jest do doczytania rozpracowania.

 

5) niewiem

 

tutaj jest potrzebny kolega PTL lub jego artykuły na jakiejś wmiare nowej stronie.

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad1 U SBIGa to jest "Quantum Efficiency" i jest przedstawiona w zależności do długości fali.

 

Dark current ma jednostkę, zdaje się [e-/s/pixel] dla 0*C Czyli pewnie chodzi o liczbę elektronów termicznych (prąd - ang. current) powstałych w jednym pixelu w czasie jednej sekundy dla temperatury chipa 0*C

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK... wiec po wczytaniu się w stronę http://astro.ia.uz.zgora.pl/dao/ccd.php można się dowiedziec, że jednak kamery z antibloomingiem sa mniej czułe, gdyż de facto mają mniejszy pixel. Na dodatek kamery z antibloomingiem mają pogorszoną rozdzielczość.

 

Wyczytać też można, że mniejszy pixel oznacza mniejszą czułość. Jednak tu niby pojawia się także problem ogniskowej :

 

Im większy jest piksel, tym bardziej czuła będzie kamera przy danej ogniskowej. Jest to także rezultat próbkowania. Przy idealnych warunkach seeingu detektor CCD z pikselami o rozmiarze 24ľm używany na instrumencie astronomicznym o ogniskowej 2000 mm będzie dawał zdjęcia za mało próbkowane (~2,5 arcsec). (Próbkowanie 2,5 arcsec jest dobre przy seeingu około 5 arcsec.) Dla słabych obiektów takie duże piksele nie będą spełniać swojej roli (w sensie czułości), jak również swojej roli nie będą spełniać piksele o za małym rozmiarze. Kamera o rozmiarze piksela 9 ľm użyta na wyżej wymienionym teleskopie będzie dawała obrazy za dużo próbkowane. Oznacza to, że za dużo pikseli tworzy każdą gwiazdę.

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może powiedzmy sobie otwarcie ta strona jest nędznym tłumaczeniem jakiegoś średnio dobrego tekstu i ogólenie jest głupawa i myli pojęcia. nie czytajcie tego ani nie cytujcie.

 

czułość pomieszana z rozdzielczością, studnią potencjału itd . ogólnie kogielmogiel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem małe zestawienie matryc próbując znaleźć jakąś zależność pomiędzy wielkością pixela a czułością. Pod ostrzał wziąłem matryce stosowane przez Sbiga z dolnej półki. Nie wiem czy udało mi sie coś z tego wywnioskować :

 

zestawienie_matryc_excel.gif

 

zestawienie_matryc.gif

 

Są to matryce Kodaka. Niestety SONY czułośc liczy w mV i przez to nie da sie porównać jednoznacznie ( albo ja nie potrafie ) ich czułości z tymi Kodaka.

Źródła informacji to Data-sheety matryc ze strony http://www.kodak.com/US/en/dpq/site/SENSOR...iesRoot_product

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie bonusowe pytanie do użytkowników SBIGÓW....

 

Większość z SBIGów ma drugą matryce do guidowania. Fajnie... tylko co jak focimy w H-alpha ? Rozumiem, że nasza matryca guidingująca jest także za tym filtrem i co za tym idzie gwiazdek do guidowania mam znacznie mniej... czy tak ?

 

Pytam, gdyż postawiłem sobie za cel focenie z warszawy w Ha. Muszę wybrać kamerkę. I teraz SBigi są drogie ale mają ta gudingującą matryce - zawsze uważałem to za ich główną zaletę, a teraz zaczynam sie zastanawiac czy sie nie pomyliłem. Czy do focenia z Ha nie lepiej miec oddzielny guider ? ( tak, tak, wiem, że można do sbigów dokupic oddzielny guider - tylko ze mnie na luxus posiadania dwóch guiderów sbiga nie stać ).

Bo to stawia pod znakiem zapytania sbigi ... jak ma być oddzielny guider to ja już wole kamerkę SC3 - tanio i działa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Większość z SBIGów ma drugą matryce do guidowania. Fajnie... tylko co jak focimy w H-alpha ? Rozumiem, >że nasza matryca guidingująca jest także za tym filtrem i co za tym idzie gwiazdek do guidowania mam >znacznie mniej... czy tak ?

 

Dokładnie tak. To są po prostu dwie matryce CCD obok siebie. Duża naświetla nasze zdjęcie a mała robi w tym czasie za guider łapiąc światło nieco poza osią optyczną (jeśli założymy, że oś trafia w duży chip). Obydwie mają nawet jedną wspolną migawke, co sprawia, że guider miewa chwilowe przerwy w działaniu, gdy migawka jest zamknięta (podczas sczytywania głównej matrycy). Choć przy czasach odczytu i transferu obrazu rzędu kilku sekund nie jest to problem.

 

Z filtrami szerokopasmowymi ( R,G,B ) chipy guidingowe w kamerach SBIGa sprawdzają się bardzo dobrze. Niezwykle rzadko zdarzało mi się, by nie było dostatecznie jasnych gwiazd w polu guidera (przy ogniskowej teleskopu 88 cm). Przy dłuższych ogniskowych i wąskopasmowym filtrze przypuszczam, że moze byc trudniej znaleźć odpowiednią gwiazdę, ale z taką konfiguracją nie mam doswiadczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.