Skocz do zawartości

Moje początki z LB12"


Marcha

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich

Jestem na forum pierwszy raz więc proszę wybaczyć moje nizręczności merytoryczne.

Pragne podzielić się wrażeniami z obserwacji

Obserwacje 15/16.08.2007

 

Początek obserwacji godz. 21,00 - Miejsce obserw. ogródek koło domu/ sprzęt LB12"/ okulary QX26 2"engele, LVW 22, LV6- Plosll 10,25, Barlow 2x

Niebo pięknie czyste tylko na północnym zachodzie łuna świetlna od Bielska.

Ciepło temp. 22*c. Lekki wiaterek. W nocy zwiększona wilgotność.

 

1. Stacja ISS - śledzenie przelotu ze zachodu na wschód, okular szerokokątny QX26 - stacja oświetlona przez słońce , kształt litery T duży obiekt nie było czasu nastawić większe powiększenie i super ostrości.

2.namierzenie galaktyk w Wielkiej niedźwiedzicy M81 i M82. - obie galaktyki w polu widzenia okularu szer. kątny. LVW 22 -niestety duże zaświetlenie nieba od Bielska oraz niskie położenie oprócz bardzo wyraźnych mgiełek bez szczegółów.-ale znalazłem.

3. M 51 w Psach gończych pomimo w/w warunków namierzona - dwie mgiełki z mostem - bez szczegółów.

4. M 94 w Psach gończych - widoczna galaktyka jako mgiełka.

5 M 13 Herkules ta kulista jest super oglądam przy różnych powiększeniach - jest piękna.

6. M 92 Herkules tą kulistą najlepiej ogląda się mi osobiście przy pow. 250x rozbita na gwiazdy.

7. M 57 Planetarna - pierścionek w Lutni - różne powiększenia - bardzo wyraźny pierścień - raczej owal z ciemnym centrum - na razie obserwuję ją bez filtra / co pokaże filtr?/

8. M 56 kulista rozbita na gwiazdy.

9. po drodze zapomniałem o M 3 w Psach gończych ,- namierzona

10 M 29 w Łabędziu bez problemów "miniaturowe plejady"

11 Ngc 6960 z gwiazdą 52 cyg. - nareszcie zobaczyłem pojasnienie straszna radocha - na razie bez filtra ale widoczna, łabędź po górowaniu , jednocześnie NGC 6992 delikatnie widoczna, mam nadzieję że filtr UHC uwidoczni je super. - Ameryki nie widziałem trudna bez filtra.

12.M 103, i M 52 w Kasjopei bez problemów

13.M 27 Hantle w lisku widoczna super w każdym powiększeniu bez filtra widać łukowate zakończenia wyraźny kształt - fajna.

14. NGC 6934 w Delfinie namierzona - kulista bardzo wyraźna

15.NGC 7331 w Pegazie - szukałem w zasadzie kwintetu Stefana ale na te pięć galaktyk przyjdzie czas na jesiennym niebie. /Na dzień dzisiejszy tylko NGC7331 bez Kwintetu/. I M 15 super widoczna

16. M 31, M 32, M 101 w Andromedzie - wszystkie trzy w szerokokątnym ok. Samą M31 większe powiększenia widoczna poniżej jądra w mgle gwiazda jądro rozjaśnione - ciemne pasy w galaktyce niewidoczne tylko pas czerni pod galaktyką.

17. No i obowiązkowe Hi i Ha Persie w szerokokątnym QX26 one są cudne.

18. M 76 Małe hantle - wyraźna mgiełka i kształt

Miedzy czasie kilka przepięknych "Perseid" Przepiękna droga mleczna!!!!!!

 

W poprzednich dniach: M10, M 12, M 14 w Wężowniku, Krater Kopernik coś fantastycznego – takich szczegółów jeszcze nie widziałem – obserwacje księżyca 3 dni przed nowiem , Fantastyczne oglądanie.

Uwagi:

To jeszcze nie jest niebo na galaktyki. Gromady kuliste LB12" rozbija super. W obserwacjach przeszkadza łuna od Bielska i lampa sodowa przy drodze. Wspieram się zasłaniając głowę czarną tkaniną .

Planuję

Jak dotrze filtr UHC Lumikona - obowiązkowo mgławice.

Porządnie zkolimować Teleskop - kolimator optyczny zamówiony.

Doszłem do wniosku, że obserwacje trzeba zaplanować ustalić co chcę widzieć – określić , poczytać namiary z map. Ocenić możliwości na dany dzień no a przede wszystkim jakość Nieba!!- czystość seing.

To na pierwszy raz tyle.

Pozdrawiam Forumowiczów Serdecznie

Czystego nieba i seingu 5

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulki!

 

Właśnie też wyciągam telep, bo narobiłeś mi smaka...

Jak bedziesz miał za sobą kilka sesji obserwcyjnych to pokuś się o ocenę pracy twoich okularów na kilku obiektach. Taki mały teścik "pro publico bono" , Czekam niecierpliwie.

 

ciemnego nieba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratluluję sprzętu, warunków i zapału!

 

Ja, żeby mieć podobne warunki muszę podróżować 20km za miasto... Ehh marzy mi się ogródek z domkiem.

Przy tej aperturze po zakupie filtra prawdopodobnie doznasz lekkiego opadu szczęki :wow:

Ja w swoim 8" z filtrem pod ciemnym niebem widziałem tak pięknego Veila, że nie mogłem się oderwać od okularu... A co dopiero w 12"...

To samo również z Ameryką - bez filtra niewidoczna, z filtrem wyraźnie odcięta "zatoka meksykańska".

Pozdrawiam i życzę wielu pogodnych nocy :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje

 

Tez posiadam teleskop LB 12''

Obserwuje kolo domu w ogrodzie ,lecz troche przeszkadzaja drzewa no i swiatla z ulicy :angry:

No I pogoda cos teraz szwankuje :angry:

 

POZDR

 

Shady

Witam

jak sprawuje się lb12" Przy pochyleniu od 30* w dół - mój opadał po założeniu LVW22, wybrnąłem z tego problemu zawieszając na krawędzi obudowy lg ciężar = 1,125g. Po dociążeniu nie muszę dokręcać śrubą w deklinacji - teleskop utrzymuje stabilność. Podejmując obserwacje poawżej 35 - 40* poprostu go odkładam.

Na dzień dzisiejszy pogoda pod psem . Planuję jeżeli będzie super niebo obserwacje M 11 , przeszukać Wodnika, orła, i jak zawsze powtórki.

Ja osobiście delektują się obserwacjami a odnalezienie każdego nowego obiektu sprawia mi ogromną satysfakcję.

Pozdrawiam

Marcha

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskop sprawoje sie bardzo dobrze ostre obrazy ladnie widoczne galaktyki gromady no i oczywiscie Jowisz. Ja nie mam tego problemu problemu poniewaz mam blokade tubusa :Salut:

 

POZDR

 

Shady

 

Wita Shady

W moim Lb12" też jest ta blokada ale dociążenie pozwala mi na swobodniejsze operowanie tubusem bez ciągłej regulacji blokady, szczególnie w tedy gdy obserwuę obiekty nisko nad choryzontem.

np: Jowisz idzie teraz nisko i przesuwa się dość szybko w okularze - nie muszę co chwilę regulować docisku skupiam się na obserwacji swobodnie opuszczając lub podnosząc tubus. Dla mnie jest to wygoda.

A co do jowisza to w dniu 14.08.2007 - sobota zgodnie z moimi zapiskami dokładny czas to 21.10 - obserwowałem tranzyt IO - pierwszy raz widziałem tranzyt księżyca jowisza na tarcz - wyraźna czarna kropka . Io znajdowała się na pólnocnym pasie. Przez refraktor 80/1000 który mam do teraz takego tranzytu niezaobserwowałem, było to ciekawe i frapujące oglądanie.

Pozdrawiam

Marcha

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gratulacje z zakupu sprzętu - no i niezlego maratonu:) :Beer:

 

Dzięki

To w zasadzie nie maraton dla mnie - ja uwelbiam obserwacje wyszukiwanie obiektów , studiowanie map a że przy okazji tyle w danym dniu namierzę no cóż tak wyszło. Ja osobiście zatrzymuję się przy każdym obiekcie na dłużej i delektuję się jego widokiem a przy okazji opowiadam pomocnikom / synowi i wnkowi co i jak/.I nie jest istotne ile ale to ile mam radości z samych obserwacji. Każdy nowy obiek który znajdę to nowa radocha, nauka i fascynacja. Zawsze powracam do już wcześniej zapamiętanych obiektów - rozum musi zapamiętać położenie obektów. Uczyłem sie na refraktorze 80/1000 ,a teraz czuję się tak jakbym sie przesiadł z malucha do mercedesa.

Ale się rozpisłem

przepraszam

pozdrawiam

Pogodnego nieba

Marcha

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulki!

 

Właśnie też wyciągam telep, bo narobiłeś mi smaka...

Jak bedziesz miał za sobą kilka sesji obserwcyjnych to pokuś się o ocenę pracy twoich okularów na kilku obiektach. Taki mały teścik "pro publico bono" , Czekam niecierpliwie.

 

ciemnego nieba

 

Witaj dzięki za gratulki1

W ocenie jakości okularów nie jestem zbyt mocny - mam trochę porównań między pracą na refraktorze 80/1000 a teraz z LB12". Ale muszę to kidyś poukładać w logikę może kiedyś zrobię taki teścik.

życzę Tobie oraz nam wszystkim kochającym astronomię

Pogodnego Czarnego nieba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.