Skocz do zawartości

Bolid nad Wrocławiem


oskar

Rekomendowane odpowiedzi

Wieczorem stałem na balkonie w domu we Wrocławiu i nagle ujrzałem piękne zjawisko. Tuż nad dyszlem Wielkiego Wozu pojawił się meteor. Początkowo słaby (ok. 1 mag.) leciał wolno obok gwiazdy eta Draconis i nagle rozbłysnął do około -3 mag. Kolor zielono-niebieski, ze smugą. Poleciał w kierunku zenitu i zniknął nad dachem domu. Zjawisko to miało miejsce około 20:05 CWE.

 

Czy ktoś we Wrocławiu lub w okolicy może to również widział?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzieliśmy go i to w grupie !!! . Był Cichy, Leszek , Wojtek "Burza" i ja . Rozkładaliśmy sprzęt do obserwacji i nagle krzyk Cichego . Widzieliśmy wszyscy , to był Bolid ! . Leciał od Ursa Maior i zgasł w okolicach Casjopei . Czas widoczności 3-4 sekundy . W warunkach podmiejskich widać było smugę i jasność oceniliśmy ponad -6 Mag . Był biały aż do odcienia błękitu . Na kompie był czas 20.04 . Byliśmy zgodni że jasnością przewyższał przeciętną flarę . Prawdopodobnie widziałeś Oskar tylko poczatkową fazę przelotu (zniknął Ci za dachem) , potem zdecydowanie pojaśniał i rozgrzewając się zmienił lekko barwę . Wrażenie zrobił ogromne .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na mnie ten rozbłysk zrobił ogromne wrażenie. Przyznam się, że był on najsilniejszy jaki do tej pory widziałem choć widziałem go tylko w połowie trwania. Wydaje mi się, że przez chwilę widziałem cienie przedmiotów rzucane od światła bolidu w momencie najsilniejszego rozbłysku. Mogę porównać jasność świecenia obiektu do wojskowej racy oświetlającej. Moment przelotu to była dokładnie godzina 20.03.

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raport na gorąco napisał Wojtek na pulpicie astro komputera . Jak go połączę w LAN z tym kompem to na żywca tu wkleję . Później zrobiliśmy rekonstrukcię naszych reakcji na bolid . Leszek już pojechał a na obserwację dotarł Staszek(Starmaker) , Andrzej i Jurek (Robinson 113)

 

bolid1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marszowice Grzesiek są jednak w prostej linni ok 9 km od Strzegomskiej . Widocznie bolid już był nisko i miał wyraźną ochotę spaść w miejscu naszych obserwacji :) Niestety z ziarnka grochu zrobiła się w ciągu kilku sekund tylko raca . ( pamiętasz ten z zimy w Marszowicach co furkotał jak zapałka ?) ten był dwa razy jaśniejszy i kolor miał biało niebieski .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.