Skocz do zawartości

AP900 - w nowym "domu"


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Adam, gratuluję zakupu. Masz teraz kapitalny zestaw. Wyjaśnia to poniekąd sytuację atmosferyczną w okolicach Warszawy.

Pozdrawiam!

 

Dziękuję - mam nadzieję, że nie gniewasz się za pogodę ;)

 

Wczoraj zrobiło się ładne niebo, wystawiłem sprzęt i teściłem. Lunetka biegunowa mi się nie podoba - tak jak pisałem wcześniej. Nie kumam jej i muszę ściągnąć do niej manual, bo to jest gadżet dodatkowy i nie ma opisu w głównym manualu.

 

Walczyłem z PEMpro 2 odnośnie ustawiania polarnej, bardzo fajnie jest to pomyślane, ale... coś mi nie działa. Problem polega na tym, że kiedy system ściąga zdjęcie w subframe to robi 2 pierwsze linie jakby białe - poza kadrem. Wydaje mi się, że PEMpro przez to nie potrafi zlokalizować gwiazdy. Robi tak zarówno Atik jak i Alccd.

 

GOTO też mi coś przez "tripod" chciało jeździć, nie rozumiem. Źle inicjalizację przeprowadziłem. Muszę jednak przestudiować manuale :szczerbaty:

 

No nic - pierwsze koty za płoty. Wrażenie robi sztywność. Ustawiam ostrość a gwiazda w miejscu :) Aż dziwne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lunetka biegunowa mi się nie podoba - tak jak pisałem wcześniej. Nie kumam jej i muszę ściągnąć do niej manual, bo to jest gadżet dodatkowy i nie ma opisu w głównym manualu.

 

a wydawałoby sie że taki drobiazg nie jest w stanie nikogo zaskoczyć :szczerbaty:

Gratuluję odlotowego sprzętu :Beer:

Max

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a wydawałoby sie że taki drobiazg nie jest w stanie nikogo zaskoczyć :szczerbaty:

Gratuluję odlotowego sprzętu :Beer:

Max

 

Wycofuje się z tej lunetki - jest jednak genialna :szczerbaty:

 

Ignorancja czasami zaślepia. Ściągnąłem manual, wyjąłem lunetkę, wyregulowałem, wyostrzyłem - jest super.

 

Nie trzeba znać ani daty, ani godziny. Ustawia się trójkąt z trzech gwiazd i środek "obrotu" wychodzi w odpowiednim miejscu. Proste, genialne i naprawdę dokładne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

The drive system uses a high-quality Swiss DC servo motor controlled by a microprocessor to an accuracy of 0.05 arc-seconds per step.

 

The system can be accurately controlled over a speed range of 4800:1 which allows 0.25x sidereal for guiding to 1200x sidereal for 5 degree per second slewing.

 

to dla 900 i 1200

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

The drive system uses a high-quality Swiss DC servo motor controlled by a microprocessor to an accuracy of 0.05 arc-seconds per step.

 

The system can be accurately controlled over a speed range of 4800:1 which allows 0.25x sidereal for guiding to 1200x sidereal for 5 degree per second slewing.

 

to dla 900 i 1200

Te dane budzą respekt :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj noc solidnych testów. Spokój, wszystko perfekcyjnie poustawiane, włącznie z polarną.

 

Badam PE, które wychodzi 4,85 Peak to peak - czyli w sumie. Dokładnie montaż ma +2,3/-2,8. Wybadane po 5 przebiegach ślimaka.

 

Poniżej wykres. Za chwilę nagram błąd po korekcji PEM.

before.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj noc solidnych testów. Spokój, wszystko perfekcyjnie poustawiane, włącznie z polarną.

 

Badam PE, które wychodzi 4,85 Peak to peak - czyli w sumie. Dokładnie montaż ma +2,3/-2,8. Wybadane po 5 przebiegach ślimaka.

 

Poniżej wykres. Za chwilę nagram błąd po korekcji PEM.

 

 

:blink: To jest PE ( słownie pe ee ) ? to znaczy bez guidingu... tak... ? :ha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykresy wykresami,...

 

No to pokaże, jak prezentuje się błąd na poziomie 1,5" (peak to peak) przy 5 min ekspozycji. Jest to przykład całkowicie nieguidowany.

 

Zapewne dostrzeżecie lekki dryf, ale to co już zostało, to jednak niedokładne ustawienie polarnej. Przy takiej ogniskowej (1200) polarna musi być ustawiona z dokładnością zdecydowanie poniżej 1,5 minuty kątowej.

 

Cały system PEMpro opiera się na nagraniu jak największej ilości przebiegów ślimaka. Działa to dokładnie tak samo jak stackowanie w przypadku fotografii. Uśredniam sobie np. 10 przebiegów. Wypada z takiej krzywej seeing, szumy, wiatr,... etc. Zostaje nam z takiej średniej "fotografia" części maszynowej montażu. Taką krzywą wgrywam do elektroniki montażu i voila.

 

Całą noc się z tym męczyłem, bo jest sporo zmiennych. Nie wychodziło mi, bo się okazało, że korekty wgrywane do montażu były ze złym znakiem, czyli szły na plus, a powinny na minus. To zależy oczywiście od ustawienia kamery, od typu teleskopu etc.

 

W każdym razie, efekt już porannych eksperymentów poniżej.

test1.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:blink: To jest PE ( słownie pe ee ) ? to znaczy bez guidingu... tak... ? :ha:

 

Bez guidingu. Po korekcie PE nie może być więcej niż 1,5" w sumie, czyli +/- 0,75. Ale jeszcze trochę treningu przede mną i montażem.

 

Problemem braku guidingu przy takim montaż nie jest już PE, ale ustawienie polarnej. Musi być perfekt... niestety, a to trochę czasu zajmuje.

 

Jest jeszcze jeden patent, którego nie miałem czasu przetestować, bo czekam na drugi serial port (potrzebuje mieć montaż podłączony dwoma kablami, żeby uskutecznić tę metodę). Chodzi o tzw. pulse guider. Jest to metoda pozwalająca nagrać razem z PE niedokładność ustawienia polarnej. Pozwala "podobno" robić 15-30 min ekspozycje nie mając idealnie ustawionej polarnej. Przy minimalnym błędzie nie powinno być problemu z rotacją pola.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie przeryłem się przez tonę dokumentacji i problemy opisane na forach. Sporo błędów wczoraj popełniłem. Nie przeprowadziłem kalibracji, która jest ukryta w menu na górze aplikacji - a jest ona determinująca.

 

Prawdopodobnie moje korekty PE nie były prawidłowe. Kąt kamery nie był wprowadzony, czyli PE nagrywało się na 2 osiach. Wielki błąd. Wielkość sek. kątowych na piksel wprowadziłem z kalkulatora - błąd. Trzeba to dokładnie pomierzyć dla własnego setupu. Po ustawieniu elewacji polarnej należy jeszcze raz ustawić azymut. Dla mojej ogniskowej muszę mieć polarną ustawioną na 0,5 minuty kątowej - a nie 2. No i jeszcze tak z 5 poważnych błędów.

 

Generalnie byłem już zachwycony wynikami po wczorajszej sesji, ale wygląda na to, że będzie znacznie lepiej. Dzisiaj to przetestuje znowu... Lubie doprowadzać montaż do granic swoich możliwości, a ten AP daje naprawdę bardzo dużo. Szkoda tego nie wykorzystać.

 

Zapytacie, dlaczego po prostu nie odpalę guidera?

 

1. będę działał także z guiderem, ale jeżeli zaprogramuje dobrze PEM (to nie do końca to samo co PEC) to wtedy korekty z guidera będą bardzo rzadkie, praktycznie kilka w czasie sesji. Oznacza to, że wypada mi ryzyko nadkorekcji. Z drugiej strony im rzadsze korekty z guidera, tym ostrzejsza gwiazdka - pobudzana tylko i wyłącznie seeingiem. Różnice są zawsze widoczne.

 

2.Brak guidera pozwoli mi na sprawną automatyzację, czyli np. łatwe programowanie mozajek (np. M31 z ogniskową 1200 mm). Chce robić hiresy. A z guiderem jest naprawdę ciężko, choć nie jest to niemożliwe.

 

3. lubię się bawić ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemem braku guidingu przy takim montaż nie jest już PE, ale ustawienie polarnej. Musi być perfekt... niestety, a to trochę czasu zajmuje.

ja ustawialem 30min a i tak mi sie mont zapadl w grunt po godzinie. Zdaje sie ze przy M13 mialem jakiegos wielkiego farta z polarna ze moglem robic do 3min ( a wcale sie nie przlozylem). Ostatniej nocy nie wydusilem nawet 90 sek <_< Kurcze to jest takie losowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja ustawialem 30min a i tak mi sie mont zapadl w grunt po godzinie. Zdaje sie ze przy M13 mialem jakiegos wielkiego farta z polarna ze moglem robic do 3min ( a wcale sie nie przlozylem). Ostatniej nocy nie wydusilem nawet 90 sek <_< Kurcze to jest takie losowe

 

Teoretycznie im cięższy montaż tym łatwiej ;) Lekkie montaże podatne są na każdy ruch, nawet na kable. Ciężkie z drugiej strony wymagają solidnej podstawy. Ja ustawiam się na betonie, więc ten problem mnie nie dotyczy, chociaż - też mam wrażenie, że z czasem coś się przestawiło, a przy dokładności <2 arc min. to wszystko ma znaczenie. Być może niezbyt dokładnie skręciłem elewację i po przejechaniu w inne miejsce nieba coś "drgnęło".

 

Całe szczęście w AP ustawianie jest naprawdę rewelacyjne i bardzo precyzyjne (dzięki rotowalnemu adapterowi do "piera").

 

Być może dokładność o jaką walczę jest utopią w przypadku zestawu mobilnego. Kiedy posadzę montaż na stałym słupie 99% problemów odpada. Dzisiaj wszystko zaczynam od zera, a tak parę rzeczy bym skorygował i mógłbym działać dalej.

 

Z drugiej strony - naprawdę podoba mi się to dążenie do perfekcji. Dzięki temu ma się świadomość każdego mm montażu i zestawu, więc walory edukacyjne są naprawdę istotne.

 

Ważna jest też ścieżka... EQ5>GPD2>EQ6>EM200>AP900. Chyba dopiero teraz mogę coś powiedzieć na temat montaży. Gdyby tak zacząć od AP900 to myślę, że człowiek by wiele rzeczy nie docenił, a co gorsza, mógłby czuć się zawiedzony :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważna jest też ścieżka... EQ5>GPD2>EQ6>EM200>AP900. Chyba dopiero teraz mogę coś powiedzieć na temat montaży. Gdyby tak zacząć od AP900 to myślę, że człowiek by wiele rzeczy nie docenił, a co gorsza, mógłby czuć się zawiedzony :)

:lol: no to właśnie dlatego nie kupiłem jeszcze EM200 , czy ktos ma uzwane EQ6 na sprzedaż bo chyba mogę dostać dyspense na GPD2 B). To juz bedę o krok od taka.

A tak na poważnie to czerpie dużo radości z odkrywania własnej "drugiej ameryki" w astrofoto w klasie EQ5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.