Skocz do zawartości

Obiektyw, pytanie ?


Icex

Rekomendowane odpowiedzi

Witam dostałem dzisiaj do rąk takie oto szkło: Tamron 71DE AF aspherical 28-200mm 3,8-5,6.

Szkło ma trochę czasu ale jest zadbane, znajomy kupił je w Anglii do Canona Eos 5, i cośtam mu nie pasowało z ostrością i praktycznie go nie używał. Zabieram sie za testy tego obiektywu. Dodam, że gdyby nie 2 kropki na obiektywie dwie wielkości niecałego milimetra i dwie mikroskopijne około 5mm od krawędzi obiktywu(brak powierzchni MC jakby coś ukruszyło), co zresztą widać na zdjęciach, oprócz tego szkło bardzo ładne, jakby nie używane i nie widać nawet drobinki kurzy wewnątrz (gdyby nie te kropki jak nówka).

 

Zdjęcia:

 

IMG_1585.jpg

 

IMG_1601.jpg

 

Troszkę przykurzony, ale doskonale widać skazę:

 

IMG_1600.jpg

 

Mam pytanko, czy ktoś z was spotkał sie z takim obiektywem?

 

Pytam gdyż możliwe, że zamienię sie na nie za głośniki samochodowe (których zresztą nie mogę sprzedać od dłuższego czasu) i zastanawiam się czy jest sens takiej zamiany, mając w świadomości, że głośników najprawdopodobniej i tak nie sprzedam no chyba ze za 30-40% ceny...

 

Proszę o jakąkolwiek podpowiedz, ew. jakby ktoś się orientował w cenie ile za takie coś można max zapłacić, bo możliwe, że znajomy będzie chciał jakąś dopłatę.

 

Biorę się za testowanie, później wrzucę jakieś fotki.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

200-300 zł.Tyle bym dał jakbym musiał. :D

 

No właśnie 300zł chciałbym dostać za głośniki.

Jutro wybieram się z kolegą testować go w działaniu.

 

Zapodaje na szybkiego zrobione sample.

 

200mm f5.6:

200_f5.6mm.jpg

 

200mm f8.0:

200mm_f8.0.jpg

 

Zapomniałem przestawić ISO i na zdjęciach jest ISO 800...

 

To tak na szybkiego, dokładniejsze testy przeprowadzę jutro.

Edytowane przez Icex
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... To tak na szybkiego, dokładniejsze testy przeprowadzę jutro.

 

a to jeszcze nie widzisz po tych samplach które sam zapodałeś?

 

na f/5,6 fotka wali aberrą i jest miękka

a to i juz bardzo ciemno

na f/8 aberracja już tak nie dokucza, ale to ciągle nie to,

więc odpuść sobie, no chyba że jak Darek już pisał; ... musisz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a to jeszcze nie widzisz po tych samplach które sam zapodałeś?

 

na f/5,6 fotka wali aberrą i jest miękka

a to i juz bardzo ciemno

na f/8 aberracja już tak nie dokucza, ale to ciągle nie to,

więc odpuść sobie, no chyba że jak Darek już pisał; ... musisz

 

No aberracje zauważyłem, tylko szukam czegoś taniego na jakiś czas, a później i tak to zmienię.

 

Może inaczej czy jakbym kupił powiedzmy Jupitera 21m 4/200 to da mi lepsze obrazy ??

 

Czy do 600zł kupię coś lepszego (coś 200mm) ??

 

Nie planuje na ten rok większych wydatków a i na początek przyszłego nie przewiduje nadmiaru zbędnej gotówki, więc może lepszy rydz niż nic (tym bardziej, że byłaby to zamiana za coś co i tak leży)...

 

Nie dziwcie się, że tak drążę po prostu jest to moje pierwsze długoogniskowe szkło i nie wiem przypadkiem, czy jak kupie jakieś inne szkło w nie okaże się że wcale nie jest dużo lepiej...

Edytowane przez Icex
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc wybrałem się dzisiaj zrobić kilka zdjęć tym szkłem i już nastała jasność.

Obiektyw jest tragiczny, aberracja wszędzie gdzie tylko może być i jest okrutna, wcześniejsze sample nie pokazują w pełni tego zjawiska po prostu horror.

 

Oprócz tego przy ogniskowej 200mm autofokus nie istnieje, ostrzenie na AF to loteria z szansą wygrania niewiele większą niż w totka, nie mówiąc o głośności działania AF.

Generalnie porażka, wybiłem se z głowy to szkło na dobre.

 

A tak poza tematem to muszę się pochwalić, że pomacałem dzisiaj kilka fajnych szkiełek:

Canon EF 70-200 f/2.8 L IS

Canon EF 70-200 f/4 L USM

Canon EF 17-40 f/4 L USM

 

oraz jako ostanie:

CANON EF 50 f/1.8 II

 

Pierwsze trzy zostawiam bez komentarza (wiadomo o co chodzi ;) ).

 

Natomiast ostatnie bardzo przypadło mi do gustu, całkiem przyzwoite szkło za fajne pieniążki, zacząłem

się nad nim poważnie zastanawiać.

 

A z długoogniskowych chyba wyczaję jakieś niezłe szkło na M42.

 

To tyle moich rozważań, dziękuję wszystkim za podpowiedzi.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Icex
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
CANON EF 50 f/1.8 II

... bardzo przypadło mi do gustu, całkiem przyzwoite szkło za fajne pieniążki, zacząłem

się nad nim poważnie zastanawiać.

Mam ten obiektyw, leciutenki, bo to "I'm plastic and fantastic".

Niestety, prawie przestałem tym fotografować, bo przesiadłem się z EOS-a na Nikona, do którego dokupiłem stałkę Nikkor 50 1.8.

 

Tamrona 28-200 też mam, jest bardzo ciężki, ostrzy powyżej 2.5m, prawie go nie używałem bo zamiast tego - Tamrona 70-210 i kitowy zoom. Znacznie bardziej poręczne.

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.