Skocz do zawartości

Nietypowe obserwacje na Zywiecczyźnie


Admiral

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie i ślę ukłony starej gwardii silosowej :Salut:

Jak tam zdrówko? Coś kiepsko z aktywnością u Was???!!! Co tak cicho? Czyżby brakło nieba nad Katowicami czy nam Silos ogrodzili? :) Ja niestety większość czasu już na uchodźtwie - w Beskidach. Codziennie patrzę sobie przez okno na to Pilsko, Babią Górę i tak czytam ten wątek o Tatrach i Beskiach to mi się zaczyna tęsknić za Sosnowcem, Katowicami, Będzinem itd. eh...

no ale do rzeczy, bo nie o tym pisać.

 

szykuje się mała "impreza" takiego nietypowego kalibru na terenie Żywiecczyzny i tak sobie pomyślałem, że może ktos z forum będzie zainteresowany

otóż... jak to powiedzieć żeby głupio nie zabrzmiało...

 

jeśli komuś jest bliski temat problematyki ochrony ciemnego nieba w praktyce, to zapraszam serdecznie do wspólnego zliczania.... latarni ulicznych i innych źródeł światła oraz robienia pomiarów i nocnych zdjęć. :D

przeznaczamy na to dwie noce z 19 na 20 i z 20 na 21 października 2007 - weekend. obszar analizowany to osiem gmin w powiecie żywieckim - Czernichów, Łodygowice, Lipowa, Radziechowy, Węgierska Górka, Milówka, Ujsoły i Rajcza. ot taka sobie nietypowa obserwacja

 

polega to na tym, że dzielimy się na kilka grup, bierzemy formularze, dyktafony i jedziemy w teren - stąd szczególnie mile widziani miłośnicy z samochodami (najlepiej małego kalibru ;) objeżdżamy każdą ulicę i liczymy oprawy latarni ulicznych wg wzoru, a także wykonujemy zdjęcia nocne aby ukazać zanieczyszczenie nieba światłem (jeśli ktoś ma lustrzanki cyfrowe to serdecznie polecam zabranie ich ze sobą).

nic trudnego i wiąże się poniekąd z astronomią :rolleyes:

 

plus jest taki, że dla zainteresowanych na poważnie zwracamy koszty dojazdu oraz paliwa spalonego na te gminy no i oczywiście jakieś tam termosy z kawą + przekąska, żeby nie zasnąć w samochodzie... niestety reszta to tak samo jak w naszym przypadku wolontariat... stąd liczymy na pomoc bratnich dusz :)

 

gdyby natomiast ktoś miał wolny cały weekend i chciał się zająć tym problemem przez obie noce, to serdecznie polecam nasze skromne progi w Sopotni Wielkiej (siedziba POLARISu) - dla zaangażowany całe dwie noce - pobyt gratis. Jedyna niedogoność to trochę zimno jak to w Beskidach o tej porze roku i trzeba sobie palić w piecach... :mr.green:

 

no to tyle ode mnie. gdyby ktos był zainteresowany to polecam się tu na forum, albo kom. 664142949. raczej nie na maila, bo nie odbieram za często.

aha i można sobie zabrać zaświadczenie o dowolnym miejscu głosowania ! bo to przecież weekend wyborczy :helo:

 

pozdrawiam

Admiral

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Niestety Admirale u nas nieba nie ma już od dawna ;) W tych warunkach można co najwyżej spotkać się na zaćmieniu Księżyca czy przy jaśniejszej komecie...

 

Ale do rzeczy. Można wiedzieć co to za inicjatywa, o której piszesz, czemu i komu ma służyć? Takie ot liczenie latarni wydaje się mało pasjonujące i pragmatyczne ;)

 

 

Mateo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można wiedzieć co to za inicjatywa, o której piszesz, czemu i komu ma służyć? Takie ot liczenie latarni wydaje się mało pasjonujące i pragmatyczne ;)

 

Inicjatywa prowadzona jest przez Stowarzyszenie POLARIS - OPP w ramach programu Ciemne Niebo. Chcemy w ogóle zmontować nieco większą grupę ludzi, którzy chcieliby się zająć w Polsce tym problemem, a jak piszesz i sam widzisz - jest już u nas co robić.

Działania na Żywiecczyźnie to pierwsze zmasowane analizy pod program CN aby można było jeszcze coś zdziałać zanim ten region przemieni się w środowisko jakie panuje nad Śląskiem. A komu ma to służyć? Oczywiście że obserwatorom nieba :) ale i nie tylko. Wiadomo, że problem zanieczyszczenia światłem w naszym kraju narasta, a niestety świadomość społeczna w tym zakresie jest jeszcze bardzo niska.

Zgadzam się, że nie są to może zbyt pasjonujące działania, ale kto ma się tym zająć jeśli nie miłośnicy astronomii? Nie sposób cały czas uciekać na obserwacje nieba tam gdzie jest ciemno, bo za pare lat okaże się, że takich miejsc w Polsce tak naprawdę już nie ma!

Temat jest nowy w Polsce, ale chyba wszystkim bardzo dobrze znany ze źrodeł zagranicznych. Tak więc, serdecznie zapraszam na ot takie sobie zliczanie latarni :-)

 

Pozdrawiam

Admiral

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pełni rozumiem i popieram :)

 

Postaram się rozpromować Waszą akcję po znajomych na Śląsku. O efektach poinformuję pod koniec tego tygodnia pracującego.

 

Ja w weekend będę za granicą, więc niestety tylko na tym może polegać moja pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.