Skocz do zawartości

Duża grupa plam słonecznych


ntwwoit

Rekomendowane odpowiedzi

uff - z powodu awarii forum muszę to pisać jeszcze raz (na pewno coś pominę)

 

no więc: ustrzeliłem wczoraj takie słoneczko (stack 20 klatek) (cassegrain 3500/8" + Vesta)

 

AR349

slonce16.jpg

 

Trochę rozmyte, no ale pierwsze primo: mocno wiało, a po drugie primo słońce jak to słońce - grzeje, a powietrze faluje - klatki są w miarę ostre, ale każda jakoś inaczej przedstawia daną plamę.

 

Właśnie o takie falowanie mi chodzi (paskudne):

falowanie.gif

 

Ten "szum" dookoła plam to jest na pewno granulacja - wiem, bo jak ustawiałem teleskop, a potem oglądałem nagranie to było to bardzo wyraźnie widać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie no aż tak to mi się nie chciało - wystawiłem armatę przez okno ;) - jak bym wyniósł na dwór to następnego dnia w gazetach pisaliby o UFO nad Lesznem - w kształcie żółtego 8-o calowego cygara ;) - przesadzam, ale wiało trochę za mocno jak na teleskop

 

przez okno też wiatr skutecznie mi przeszkadzał, ale coś się dało zrobić (z ogródka pewnie by wyszło o wiele lepiej - bo przez okno zbieram nagrzane powietrze płynące wzdłuż ścian zewnętrznych budynku)

 

prawdopodobnie wstawią moją fotkę na stronę główną spaceweather (mogli by też dać linka do strony ;) ), bo wysłałem do webmastera zdjęcie i z tego co widzę dr Tony Phillips wrzucił ją już do katalogu z fotami na stronę główną na 2. maja: http://www.spaceweather.com/swpod2003/02may03/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ta duża AR349 na pewno będzie gdzieś na brzegu (niestety nie obok merkurego) i moze nawet pokażą się piękne, jasne pochodnie - im bliżej brzegu tym "wolniej" przesuwa się plama, więc myślę, że będzie na co skierować teleskop jak merkury zacznie się nudzić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jest! Wstawili na stronę główną spaceweather...!!!

Oczywiście zachowam to dla potomności razem z poprzednim Atlantisem:

 

http://www.astro.leszno.net/dw/spaceweathe...weather.com.png

 

http://www.astro.leszno.net/dw/spaceweathe...weather.com.png

 

szkoda, że nie dali linku do strony, ale tak na prawdę rzadko się zdarza, że tak robią... szkoda, bo ostatnio jak wrzucili jakieś moje zdjęcie do galerii, razem z 10 innymi i dali link to miałem 120 wejść jednego dnia na stronę z zagranicy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Bartolo, gratuluję.

 

A tu moja fota, niestety nieporównywalna z Twoją :(

 

slonce4052003.jpg

 

Na swoje usprawiedliwienie dodam, że seeing był fatalny, bo brzeg tarczy falował okrutnie a i sama plama robiła to znacznie bardziej niż w twoim przypadku. No ale jak się fotkuje w samo południe to tak to bywa ... :)

pozdrav

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo chłopaki!

A ja dodam swoją fotkę (piąta/szósta liga) ;D

 

02-maja-2003, godz. 11:46

Casio QV3500 + MTO

 

sun02_05_2003.jpg

 

I nie mam niczego na swoje usprawiedliwienie.   ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety szum. Casio słynie z tego, że ma kiepski algorytm kompresji i wprowadza takie coś tam. Do tego moja niezbyt profesjonalna zabawa w Photoshopie i wyszło jak wyszło :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajna fotka. Nie marudź.

Ta kasza wokół plam to szum, czy już granulacja? Pytam poważnie, bo trudno wyczaić skalę fotki.

 

nie wiem jak to jest u Togala, bo u mnie na pewno widać granule, tym bardziej, że praktycznie nie ostrzyłem tego zdjęcia, a że to granulacja jestem absolutnie pewien, bo to było widać w czasie przesuwania się Słońca w kadrze oraz (nawet jeszcze lepiej), gdy przesuwałem obraz mikroruchami

 

acha - tam po prawej stronie zdjęcia to jest szum - po prostu było to stackowane w registaxie, a dla tamtego brzegu było mniej klatek... granule są widoczne np. na środku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem jak to jest u Togala, bo u mnie na pewno widać granule.

 

Tak jak pisałem, u mnie to nie granule. Chłopaki z Casio chyba zaprojektowali ten aparat pod kątem robienia fotek Słońca. "Granulację" na fotkach widać bez względu na to czy ją widać czy nie na żywo ;) ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.