Skocz do zawartości

Przejście Merkurego przez tarczę Słoneczka


Maciej_O.

Rekomendowane odpowiedzi

W sumie dobre pytanie. Jak dla mnie Słońce fofografuje się jednak sporo trudniej niż np. Księżyc. To co ja osobiście mogę zasugerować to zrobić jaknajwięcej zdjęć, wtedy szansa, że będa wśród nich wyraźne albo w miarę wyraźne wzrośnie. Ja osobiście najpierw mierzę światłomierzem światło a następnie klikam zdjęcia część z nich prześwietlając a część niedoświetlając. Generalnie efekty jakie do tej pory osiagnąłem są delikatnie mówiąc złe. Może teraz coś wyjdzie, bo nastawiam się na wypstrykanie sporej ilości zdjęć jako, że zjawisko jednak trochę trwa.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż Tomku ja bym poszedł na jakość a nie na ilość wypstrykanych zdjęć ale jak wolisz to rób ilość a potem wyselekcjonujesz z niej jakość  ;D ;D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestem ciekaw Januszu jak będziesz szedł na jakość, gdy cały obraz będzie pulsował z powodu ruchów rozgrzanego powietrza... to jest losowe więc lepiej zamiast czekać na chwilowe dobre warunki termiczne lepiej natrzaskać więcej zdjęć i potem sobie wybrać to co się nadaje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja sobie włożę do mojego aparacika z bzykającym zoomem 340 MB i zrobie 250-300 fotek. Selekcja może trwać dłużej niż sesja. Ale jest szansa, że zanim Janusz wróci z 'Warszawki na Częstochowę z pokazu przejścia Merkurego na dachu Muzeum Techniki w Pałacu Kultury" to moje fotki będą już na forum. Jeśli mnie wcześniej nie utłucze, oczywiście ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartosz!!!

Wydoli i to spoko !!!

Do Togala, pamietaj że jadąc na Warszawkę i z powrotem przez Koziegłowy przejadą aż dwukrotnie tam i nazad i ubiju jak znajdu kak budiet chmurwy na niebiesach, chyba że wcześniej ubłagasz miejsowe pogodowe mzimu i wpadnę z kurtuazyjną wizytą, czy płyta CD dalej nie dotarła Pocztą Polską ??? ??? ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Oskara:

 

Czy z takim czymś mogę już iść do prokuratury?

 

Do Togala, pamietaj że jadąc na Warszawkę i z powrotem przez Koziegłowy przejadą aż dwukrotnie tam i nazad i ubiju jak znajdu kak budiet chmurwy na niebiesach, chyba że wcześniej ubłagasz miejsowe pogodowe mzimu i wpadnę z kurtuazyjną wizytą

 

Do Janusza:

1. Zrobiłem "print screena" Twojego posta. ;D

2. Z geografii też (ja Ty) kiepski jestem, ale powiedz mi czy aby na pewno jest to dobra (mądra) droga: Warszawa - Koziegłowy (czyli prawie Poznań) -  Częstochowa - Kraków.

3. Płytki nie doszły.

4. Mimo wszystko serdecznie zapraszam. Ale bez bejzbola!!!

 

Do Bartosza:

Szanse masz nie mniejsze niż ja. Ładne fotki!

 

Do Andrzeja z Opola:

Przykro mi, nie pomogę Ci bo tylko na cyfrowych się znam. A tam zdjęcia same wychodzą!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O!!! to są jakies inne pod Poznaniem, myślałem że tylko te pod Częstochową, coż? całe życie się uczymy mistrzu :o

ps. Toagal za kogo ty mni masz na litość Boską ??? z bejsbolem nie występuję, raczej z lunetą ;D ;D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O!!! to są jakies inne pod Poznaniem, myślałem że tylko te pod Częstochową

 

No to teraz się wyjaśniło, dlaczego płytki nie doszły. ;)

 

ps. Toagal za kogo ty mni masz na litość Boską ??? z bejsbolem nie występuję, raczej z lunetą ;D ;D ;D

 

Przepraszam Janusz, ale przestraszyłeś mnie. W takim razie tym bardziej zapraszam! ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Kolegów..

moja prośba jest taka: jak skutecznie wykonać zdięcia z w/w zjawiska mając do dyspozycji filtr Bader planetarium z przodu teleskopu, lustrzankę, film 200 ASA, projekcję okularową z okul. S.P 26 mm i 9mm, lub w ognisku głównym, teleskop newton 150/1510. Proszę o poradę w miarę konkretną.

andrzej z opola

 

Dziadek, obawiam się jednej rzeczy, wstrząsu migawki

który przeniesie się na teleskop.

Ogniskowa wystarczy żeby plamkę Merkurego złapać,

choć to tylko 12" kątowych.  Myślę że wszyscy którzy

będą fotografować na kliszach, osiągną nieco gorsze efekty od tych z webcamami. Ja zamierzam częściowo

robić nagranie video kamerą przemysłową, resztę webkamerką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż Tomku ja bym poszedł na jakość a nie na ilość wypstrykanych zdjęć ...

Słaba rada Januszu ;) , bo gdybym jej posłuchał i zrobił wszystko jak nalepiej potrafię to i tak z kilku/kilkunastu fotek wątpię żeby wyszło coś sensownego. Szczęśliwie już bawiłem się ze Słońcem na kliszy i wiem żeby coś się udało trzeba poświęcić dobrych kilka metrów kliszy.

Poza tym mam zamiar też nagrać coś za pomocą webkamerki

 

Podsumowując aby mieć jakoś trzeba pójść najpierw w ilość.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziadek, obawiam się jednej rzeczy, wstrząsu migawki który przeniesie się na teleskop....

Też zastanawiam się nad tym problemem, bo nawet jeśli dysponuje się bardzo stabilnym montażem to w momencie uwolnienia migawki widać wyraźne drgania przeniesione na teleskop. Czy w takim razie lepiej użyć kliszy 400 i krótszy czas naświetlania czy 100 i trochę dłuższe czasy. Inaczej mówiąc czy drgania wywołane przez migawkę w jakiś sposób są różne dal różnych czasów migawki

 

No i wracając do tematu. Dziadek, ważne pytanie, czy masz jakieś złączki umożliwiające Ci przymocowanie aparatu do teleskopu?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dzisiaj znalazlem w swoim papierowym archiwum foliowy filtr sloneczny 10x10. Czy ktos z Was moze mi podpowiedzec jak najlepiej (i najbezpieczniej!!!) wykonac mocowanie do MTO?

 

mam nadzieje ze i mi sie uda zrobic jakeis fotki 7 maja :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z mojego doświadczenia mogę Wam powiedzieć że Słonko trzeba prześwietlić conajmniej o dwie działki (pomiar punktowy lub integralny) - tak przynajmniej jest w moim nikonie - próbki robiłem na slajdach !

 

Co do zdjęć to ja teraz będe zamęczał Bartka - stąd zdjęcia (jak myślę) będą z Soligora - Bartka + moje !

 

W planie mamy slajd oraz web- cam !

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...montaż mam dobry na dobbsonie więc o drgania jestem spokojny

Myślę, że nie doceniasz negatywnego wpływu drgań wywoływanych przez opadające lustro oraz migawkę nawet przy bardzo stabilnym montażu. Te drgania oraz niestabilna atmosfera powodują, że większość fotek jest do bani. Odnośnie czasów naświetlania to z głowy ciężko mi jest teraz coś Ci poradzić, bo normalnie sugeruje się światłomierzem. O ile pamiętam czasy jakich ja używam w konfiguracji: teleskop SCT, zwierciadło 125, światłosiła f/10, klisza 100, to od 1/60 sekundy w górę do 1/500. Przy projekcji okularowej ten czas jest dłuższy. Ja zawsze pstrykam z różnymi czasami tzn. według wskazań światłomierza oraz niedoświetlam i prześwietlam. Obecnie klisza na giełdzie (Superia 100) kosztuje 9 zł więc pstrykam naprawdę sporo klatek, następnie wywołuje tylko negatyw i skanuję i wybieram jeśli jest coś do wybrania :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krótsze czasy nic nie pomogą, chyba że użyć cyfrówki z

pilotem.

 

Leszku, moje doświadczenia z filmem i z Zenitem mają długość 72 klatek, ale mimo wszystko podzielę się spostrzeżeniami: Wypstrykałem dwa filmy: jeden 400 a drugi 100. "Wiele" z tych zdjęć to robione przez MTO na ciężkim statywie z przeciwwagami w dzień. I muszę powiedzieć, że większość zdjęć z filmu 400 jest przyzwoitych - nie widać zbyt mocno wpływu drgań. Przy drugim filmie 100 większość zdjęć jest rozmazana. Niczego konkretnego nie mogę powiedzieć na temat parametrów ekspozycji tych zdjęć (niczego nie notowałem bo myślałem, że zapamiętam > :( ), ale jest oczywiste, że dla 100 używałem dłuższych czasów. Zdjęcia z 100 i 400 robione tego samego, słonecznego dnia. Oznaczałoby to, że skrócenie czasu może pomóc. Jest to zresztą dla mnie bardzo logiczne - z powodu drgań, im większa ogniskowa tym max czas przy jakim zdjęcie nie będzie "poruszone" musi być krótszy.

 

Ale, tak jak pisałem, nie znam Zenita i nie wiem co tak naprawdę w nim kłapie tak, że aż na wężyk spustowy drgania przenosi. :o

 

Co do aparatu cyfrowego - faktycznie, żadnych drgań nie ma. A pilot nie jest konieczny (choć ułatwia). Można ustawić samowyzwalacz. Ja mam opóźnienie 2 lub 10 sek. Odrobina wprawy wystarczy, aby "złapać" to co się chce (przynajmniej z moim MTO).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co przesadzać z tymi drganiami - mi wychodziły całkiem konkretne zdjęcia Słońca Zenitem przez teleskop w ognisku głównym - przypomnę, że mam 3500 mm ogniskową... jednym z rozwiązań może być użycie samowyzwalacza zamiast wężyka spustowego - zmniejszą się drgania.... natomiast jeśli już się robi zdjęcie wężykiem, to należy go ugiąć o 180 stopni tak, żeby podczas wyzwalania migawki nie "dociskać " aparatu (ale o tym chyba wszyscy pamiętają) ;)

 

http://www.astro.leszno.net/galeria-zdjecie.php?id=55

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlaczego drogi Papatku mamy się ograniczać do slajdu i web cam'u,

ja będę używał negatywu oraz przetestuję HI8 SONY w projekcji okularowej ( Księżyc wyszedł interesująco ), może spróbuję mojej web cam connectix ???

myślę, że przy jednym teleskopie się nie pozabijamy, bo sprzętu dodatkowego będziemy mieć opór ;D

Bartosz

PS piwo już w piwnicy czeka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co przesadzać z tymi drganiami - mi wychodziły całkiem konkretne zdjęcia Słońca Zenitem przez teleskop w ognisku głównym - przypomnę, że mam 3500 mm ogniskową... jednym z rozwiązań może być użycie samowyzwalacza zamiast wężyka spustowego - zmniejszą się drgania.... natomiast jeśli już się robi zdjęcie wężykiem, to należy go ugiąć o 180 stopni tak, żeby podczas wyzwalania migawki nie "dociskać " aparatu (ale o tym chyba wszyscy pamiętają) ;)

http://www.astro.leszno.net/galeria-zdjecie.php?id=55

 

Weź jednak pod uwagę to, że tarczka Merkurego, to zaledwie 1/150 średnicy tarczy słonecznej (przy założeniu że tarcza Słońca ma 30' kątowych średnicy) i te plamy na Twoim zdjęciu są dużo większe od jego średnicy w tym momęcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.