Skocz do zawartości

Zakup synty 8''...


Megaherz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.. na dniach bede zamawial Synte 8'' w Delcie i chcialbym kupic wszystko co jest potrzebne...

 

synta 8' --> http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...05b6e702a13f519

 

filtr ksiezycowy --> http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...05b6e702a13f519

 

filtr sloneczny --> http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...05b6e702a13f519

 

barlow 2x... jak mozecie podajcie jakies propozycje... cena do 200zł

 

okular.. tak samo nie wiem co konkretnego wybrac.. myslalem nad "Synta UWA 15mm" moze byc? moze cos innego? cena do 300zł

 

krzeselko, latarka z czerwonymi diodami.. cos jeszcze? :)

 

Pozdrawiam B)

Edytowane przez Megaherz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na podstawie mojego skromnego doswiadczenia(bo juz wiem czego mi najbardziej w moim zestawie brakuje) radze ci zebys kupil sobie cos czym bedziesz mogl zastapic plossla 10mm z zestawu. Cos najlepiej szerokatnego w zakresie ogniskowych 8-10mm. Do gromad kulistych czy mglawic planetarnych jak znalazl ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ja bym sobie raczej odpuścił ten filterek i w jego miejsce dołożył i kupił raczej filtr polaryzacyjny, np:

TEGO Celestrona lub TAKIEGO Oriona. Zdecydowanie wygodniejszy i bardziej uniwersalny.

 

Pozdrawiam

 

lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

barlow 2x... jak mozecie podajcie jakies propozycje... cena do 200zł

 

Tutaj raczej pojawia się jeszcze kwestia: Z jakimi okularami będziesz go używał ?

Przekop się przez to: TUTAJ, TUTAJ2, TUTAJ3,

 

TUTAJ na astronocach będziesz miał bardzo fajnie porównanie najpopularniejszych soczewek barlowa (wraz z cenami).

 

Pozdrawiam

 

lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cos najlepiej szerokatnego w zakresie ogniskowych 8-10mm. Do gromad kulistych czy mglawic planetarnych jak znalazl

 

a cos konkretnego? :rolleyes:

 

Dołóż niecałą stówkę do tych trzech, które mozesz wydać i kup Vixena LV.

 

masz na mysli... http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...e714b9de98bfa83 lub http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...e714b9de98bfa83 czy moze jakies inne? a z tych ktory lepiej wybrac 12 czy 15? :P

 

a znalazloby sie cos z wiekszym polem widzenia? :P czy mala bedzie roznica miedzy 50 a 60 stopniami?

 

Ja bym sobie raczej odpuścił ten filterek i w jego miejsce dołożył i kupił raczej filtr polaryzacyjny, np:

TEGO Celestrona..

 

masz racje :) wybiore Celestrona :)

 

a mozecie mi powiedziec czy lepiej kupic cos w granicach 8-10mm jak napisal exec czy od 12mm w gore?? chcialbym kupic taki okular zebym pozniej nie musial zalowac ze moglem kupic cos lepszego a tego nie zrobilem.. :P

 

a barlow tak naprawde przyda mi sie.... czy to tylko strata pieniedzy?? bo sam jzu nie wiem :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a mozecie mi powiedziec czy lepiej kupic cos w granicach 8-10mm jak napisal exec czy od 12mm w gore?? chcialbym kupic taki okular zebym pozniej nie musial zalowac ze moglem kupic cos lepszego a tego nie zrobilem.. :P

 

Generalnie wszystko zależy od tego co będziesz chciał oglądać. Czy będą to obiekty o dużych rozmiarach np.: gromady otwarte, mgławice to wtedy zdecydowanie powinieneś kierować się w dłuższe ogniskowe. Tutaj niestety nie wiem pod jakim niebem będziesz obserwował, ale tak optymalnie ja bym wstawił ok. 22 mm, wtedy uzyskasz powiększenie 54x przy źrenicy wyjściowej na poziomie ok. 3,7 mm czyli jeszcze do przyjęcia pod średnim niebem. Dobrze było by gdybyś podał pod jakim niebem będziesz obserwował bo nie ma co strzelać na ślepo.

 

Może będą to głównie obiekty o małych rozmiarach jak np.: gromady kuliste, mgławice planetarne wtedy będzie trzeba przypowerowac tak w okolicy 150x-200x. Czyli raczej coś w okolicach 8-6mm. Przy planetach to nawet jeszcze krótsze. Tylko pamiętaj o tym że warunków do używania pow. rzędu 250x i większych często nie spotkasz - seeing będzie szczególnie odczuwalny przy newtonie.

 

Przypuszczam że będziesz chciał to wszystko obserwować co się da przez 8" więc będziesz potrzebował z czasem no nie wiem co najmniej 3 okularki: jakiś krótki planetarnym, długi i jakiś średni.

 

a barlow tak naprawde przyda mi sie.... czy to tylko strata pieniedzy?? bo sam jzu nie wiem :P

 

Czy przyda Ci się barlow ? nie mam pojęcia :lol: Musisz na pewno zapomnieć o obserwacjach ciemniejszych DSów z użyciem barlowa. Sam osobiście używam go tylko do obserwacji planet i Księżyca.

Kolejną kwestią jest to z jakimi okularami będziesz go używać, ale to już podlinkowałem wcześniej.

 

a znalazloby sie cos z wiekszym polem widzenia? :P czy mala bedzie roznica miedzy 50 a 60 stopniami?

 

Kwestia na jaką konstrukcję okularów się zdecydujesz.

np: przy szkłach lantanowych ok. 320 zł w zależności od sklepu. Przy czym LV ma 50* a LVW ma 65*

 

ps: Generalnie o doborze pow. i okularów poszukaj na forum - jest tego dużo, albo poczytaj na CELESTI tam znajdziesz wszytko, a nawet i więcej :szczerbaty:

 

Pozdrawiam

 

lech

Edytowane przez lech
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aha :)

 

Okular Vixen LV 20 mm czy Okular Vixen LV 25 mm kupic? cena taka sama a nie wiem ktory wybrac :P

 

Czyli raczej coś w okolicach 8-6mm. Przy planetach to nawet jeszcze krótsze.

co do krotkich to bym wybral Okular Vixen NLV 5 mm

 

a moze kupic Okular Vixen LV 8-24 mm niz 2 powyzej? co wy na to?

 

jeszcze chcialbym kupic http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...05b6e702a13f519

bo gdzies wyczytalem ze sie przydaje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wnioskując na podstawie Twoich chęci i możliwości wyrażę swoje osobiste zdanie:

 

Kup Vixena LV 8-24mm.

 

Jeżeli pogodzisz sie z mniejszym polem, to będzie dla Ciebie jak znalazł, tak myślę. Widzę, że masz wielki zapał i chciałbyś widzieć wszystko. przy takim podejściu ten okular o zmiennej ogniskowej zadowoli Cię dawanymi obrazami i znacznie ułatwi obserwacje, nie będziesz musiał żonglować okularami...

 

 

Jest to moja osobista opinia, jeszcze się zastanów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.