Skocz do zawartości

Pytania o start z astrofoto


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Wady w porównaniu do Newtona 150/750 z korektorem:

 

- bardzo duża aberracja chromatyczna

- krzywe pole

- mniejsza janość

- większa cena

 

Zalety:

 

- bardziej kompaktowa budowa

- krótsza ogniskowa

 

W życiu nie kupłbym czegoś takiego do astrofoto, chyba że na guider :szczerbaty:

 

 

Ale Qbanos, zobacz, może ja i bredze ale looknij na to od tej strony.

 

- Newton 150/750 to 750mm ogniskowej, a refraktorek achro np. takie C102VW to 500mm. To o 1/3 mniej.

- Dostosowanie takiego achromata, to kwestia jakiegoś extendera i powiedzmy nowego crayforda. A przy newtonie? Do wymiany fokusera dojdą jazdy z potencjalną wymainą LW i babraniem się przy celi.

- Jak dojdzie co do czego na poważniej i człowiek zacznie bawić się w guding to zacznie być ważna masa jaką to HEQ5 bedzie nosić. Takie C102 to ok 2kg a taki newton? Już 6kg. To nie w kij dmuchał, moim zdaniem.

- Jak gość już sie wciągnie zupełnie, to takie C102 spokojnie sie nada na guider do jakiegoś APO, a newton?

 

Napisz jak nie zgadzasz sięz tym co powyżej, bo może ja i w błędzie.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja się generalnie nie znam na sprzecie tylko czasem młotkiem coś przebuduję :ha:

ale czy nie

150mm newtona nie da większej rozdzielczości fotki niż 102mm :unsure: - liczba detali itd

 

aEDIT : żeby nie było startuję moją przygodę z astrofoto od 150/750 - własnie wymieniłem wyciąg i w drodze jest MPCC - gdzieś musiałem się pochwalić :ha:

Edytowane przez Tadeopulous
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Newton 150/750 to 750mm ogniskowej, a refraktorek achro np. takie C102VW to 500mm. To o 1/3 mniej.

 

Oczywiście to jet zaleta refraktora, napisałem że krótsza ogniskowa w poście wyżej :)

 

- Dostosowanie takiego achromata, to kwestia jakiegoś extendera i powiedzmy nowego crayforda. A przy newtonie? Do wymiany fokusera dojdą jazdy z potencjalną wymainą LW i babraniem się przy celi.

 

Niekoniecznie, jak kupi C6N to tylko wymiana wyciągu, reszta jest OK. Wyciąg 2" najtańszy to 100zł + korektor 400zł. Wyciąg do refraktora powiedzmy, że też 100zł ale już flattener dużo więcej (pewnie ze 600zł).

 

- Jak dojdzie co do czego na poważniej i człowiek zacznie bawić się w guding to zacznie być ważna masa jaką to HEQ5 bedzie nosić. Takie C102 to ok 2kg a taki newton? Już 6kg. To nie w kij dmuchał, moim zdaniem.

 

Fakt refraktor mniejszy i lżjeszy. HEQ5 spokojnie natomiast uniesie zarówno Newtona 150/750 jak i refraktor C102, tym bardziej jeśli się nie da guidera na barana tylko obok.

 

- Jak gość już sie wciągnie zupełnie, to takie C102 spokojnie sie nada na guider do jakiegoś APO, a newton?

 

Newtonem też można guidować, poza tym wątpię żeby się przesiadł na APO o parametrach takiego Newtona 150/750, to jest dobre kilka tysięcy Euro (TMB 130/780 kosztuje jedyne 5000 Euro :) )

 

Wszystko zalezy czego się kto spodziewa i czego oczekuje. Jak ktoś może żyć z aberracją chromatryczną to pewnie refraktor achromatyczny będzie lepszy (nie trzeba kolimować!). A jak ktoś lubi pełną korekcję koloru i fajne spajki to Newton :) Najważniejsze to być świadomym zalet i wad sprzętu który się wybiera :Beer:

 

 

P.S. Kurde ale się wymądrzam, a pamiętam jak dziś jak mi tłumaczyłeś pod Zachętą jak działa montaż paralaktyczny :ha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

P.S. Kurde ale się wymądrzam, a pamiętam jak dziś jak mi tłumaczyłeś pod Zachętą jak działa montaż paralaktyczny :ha:

 

Hehe, teraz to już w wielu dziedzinach ja sie moge uczyć od ciebie :) Jak znam życie, to za chwile polegne z tym moim guidingiem przez relaya i zaczne piszczeć na forum o wyciągnięcie za uszy :szczerbaty:

 

Bede miał okazje do lekcji pokory :)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.