Skocz do zawartości

HEQ5/EQ6 - SynTrek, JAK GUIDOWAĆ


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Chyba pora na taki wątek. Montaże paralaktyczne z serii HEQ5 i EQ6 Skywatchera toczą się po półce economo jak walec, fundując pozostałym rozwiązaniom niemałe problemy, o ile nie czystke. Jest tych montaży jednak kilka odmian. Mamy i HEQ5 i EQ6 w odmianach SynScan, SynTrek i Standard. Każdy troche się różni.

 

Coraz więcej osób przechodzi na koleny poziom zaawansowania w astro-foto. Czasy rubinarów i manualnego guidingu powoli zaczynają się wielu osobom kojarzyć z wielką rewolucją październikową. Zaczynają się czasy astrofoto z guidingiem na "mniej lub bardziej APO ;) " maszynkach i mniej lub bardziej wypasionych newtonach i katadioptrykach.

 

Wypadało by zebrać naszą wiedzę do kupy, żeby kolejnym bylo jeszcze łatwiej :) Żeby nie pakowali się w jakieś przedpotopowe rozwiązania, lub rozwiązania gorsze tylko dla tego, że nie zdawali sobie sprawy, że są inne, lepsze.

 

No dobra, jadziem. JAK MOŻNA GUIDOWAĆ MONTAŻ SW HEQ5 i SW EQ6.

 

HEQ5 Classic

 

HEQ5 Classic potocznie zwane "HEQ5 Czarne" to pierwsza wersja mniejszej siostry krowiastej EQ6. Ma w standardzie napędy (automatyczne prowadzenie) i PFa (Polar Finder - lunetka biegunowa). Nie jest wyposażone w GOTO (system automatycznego ustawiania teleskopu na żądany obiekt) i nie jest fabrycznie przystosowane do guidingu (system automatycznych korekt błędów prowadzenia montażu - PE(periodic error - błąd okresowy)) .

 

Najprostszym rozwiązaniem (na pewno?) pozwalającym nam na guidowanie takiego montażu to zakup za kilka dych odpowiedniego relay boxa (podejmie się ktoś ładnie napisać co to za magiczna czarna skrzyneczka?) i wlutowanie do pilota naszego montażu odpowiedniego gniazda (RJ11). Zarówno relay box jak i schemat modyfikacji pilota HEQ5 Classic są do zdobycia na forum. Na forum da się rónież odnaleźć userów którzy i relaya i port są w stanie wykonać.

 

Relay box tu:

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?s=&...st&p=221860

(proszę sprawdzić czy to prawidłowy)

 

a schemacik portu tu:

 

(kurna jak znajde to podepne, nie wiem gdzie mi sie to zawieruszyło)

 

Jak to działa? Do zamontowanego w pilocie portu RJ11 popinamy relay boxa który za pomocą sygnałów z komputera symuluje "naciskanie guziczków" korygując błędy PE głowicy. Komputer wie czy zaszedł błąd i jaki z podpiętej do niego drugiej kamerki rejestrującej obraz w drugim teleskopie (jest też opcja, że zajmuje się tym ta sama kamerka która foci, ale to detal, jest taka opcja). Skuteczność tego rozwiązania... (badania w toku, przewidywane zejście PE z +/-17" do +/-5")

 

(Tu będzie opis jakim softem i jak ustawionym, dane rozwiązanie obsłużyć spod kompa)

 

--------------------

 

Proszę wszystkich mających ochotę się w to włączyć o poprawianie wyłapanych bredni i błędów, o tego typu opisy w tym wątku dla różnych typów wymienionych montaży. Jakie rozwiązanie, gdzie je zdobyć / kupić znależć, na czym polega i co daje. Wszystkie nasze posty połącze potem i zredaguje w jeden artykuł, który zawiśnie w bazie wiedzy forum i na celestii.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HEQ5 SynTrek

Cechy:

Jest to nowsza wersja montażu HEQ5 Classic malowana na kolor biały (w odróżnieniu do Classic, która jest czarna). W standarcie posiada napędy obydwu osi z dość dobrymi przekładniami, nową płytę główną SynTrek (nowa elektronika), podświetlaną lunetkę biegunową. Montaż ten nie jest wyposażony w GoTo, ale wystarczy wymienić pilota (ze SynTrek'a na SynScan), aby otrzymać w pełni działający system naprowadzania.

 

Guiding:

Dużą zaletą montażu jest fabryczne wyposażenie go w port guidera, kompatybilny ze standartem ST4. Guidowanie może odbywać się na dwa sposoby: poprzez relayboxa (układ przekaźników, podobnie jak w przypadku HEQ5 Classic)) lub poprzez EQMOD'a.

 

Całkowite PE montażu kształtuje się na poziomie +/-18" do +/-20", czyli podobnie jak wersja starsza. Jednakże dzięki zastosowaniu lepszych przekładni niż w poprzedniej wersji, montaż HEQ5 SynTrek charakteryzuje się dość dobrą dokładnością, zwłaszcza pod względem błędów o krótkim okresie (15 sekund), co jest krytycznym parametrem jeśli chodzi o guidowanie. Bez modyfikacji, montaż ten osiąga z guidingiem +/-2" lub lepszą dokładność prowadzenia (zależnie od położenia obiektu na niebie i warunków), co jest chyba bardzo dobrym wynikiem jak na montaż tej klasy. Należy dodać, że dużo droższy GPD2 osiąga podobne wyniki, jeśli nie gorsze, przy mniejszej nośności.

 

EQMOD:

HEQ5 SynTrek jak i EQ6 SynTrek mogą być obsługiwane za pomocą tzw. EQMOD'a. Jest to interfejs, który zastępuje nam pilota od montażu - za pomocą kabla łączy montaż z komputerem i pozwala na sterowanie nim. Oprócz mozliwości guidingu poprzez EQMOD jest do dyspozycji wiele dodatkowych opcji, takich jak np. GoTo (w tym przypadku nie trzeba kupować pilota SynScan!!) za pomocą ulubionego programu, np. Cartes du Ciel poprzez sterowniki ASCOM, automatyzacja wykonywania fotografii-mozaik, zmienne sterowanie prędkościami napędów (pomaga zmniejszyć PE) i wiele innych. Koszt wykonania interfejsu EQMOD waha się od kilkudziesięciu złotych (samoróbka) do 150zł (zlecenie). Wiecej informacji na temat systemu tutaj:

 

http://www.freewebs.com/eq6mod/

 

--------------------

 

Jak mi się coś przypomni to dopiszę. Tekst można dać do korekty, jakby co :)

 

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopy, a czy ja mogę poprosić o tutoriał co i jak? Bo operujecie na pojęciach kompletnie spoza orbity gościa, który chce soie kupić Syntreka, posadzić na nim EDzia jakiś guiderek, włączyć i popykać fotki jak go najdzie.

 

Coś w stylu:

 

1. Zlecamy komuś zrobienie relaya na podstawie shematu dostęnego tu.

2. Ściągamy plik X z witryny Y

3. Ściągamy plik X2 z witryny Y2

4. Instalujemy oba pliki w kolejniści X2 - X1a - X1b

5. Łączymy kabelkiem X port NN komputera i port MM montażu.

6. Podłączmy to i owo.

7. W opcji tej i tej ustawiamy to i to

8. Uruchamiamy opcję X i ustawiamy to i śmo (+opis co to jest tośmo, jak nie jest oczywiste)

 

:)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Podstawowa konfiguracja uruchomieniowa dla opornych.

 

---------------------------

 

Guide soft.

 

W konfiguracji podstawowej, którą proponuje, bedzie nam potrzebna jednynie platforma ascom z wgranymi driverami celestrona i soft Stark-labu PHD guide. I TYLKO TO. Ponizej miejsca w sieci skąd można pobrać niezbędne oprogramowanie (zaznaczony również DSLR shutter, który mozemy śmiało używać w proponowanej wersji konfiguracyjnej).

 

ascom_platform.JPG

 

ascom_driver.JPG

 

stark_labs_PHD_guide.JPG

 

stark_labs_DSLR_shutter.JPG

 

 

Kolejnosc instalacji:

 

1. platforma ASCOM (może na razie nie zasysajcie tej najnowszej z 2008)

2. drivery celestrona (update i instalacja odbywa sie automatycznie, nic nie musicie tam gmerać)

3. soft do guide (stark-lab PHD guide)

4. soft do kontroli dslr'a (dodatkowo, nie jest niezbędny do odpalenia guide)

 

Hint: Jeżeli zdecydujecie się na wgranie nowej wersji wersji platformy ASCOM do EQ6 wybierać już nie Nexstar 5i Celestrona, a Sky-Watcher mount. Ale to w sumie do obadania bojem, macie raptem 2 opcje do sprawdzenia.

 

---------------------------

 

guide hardware:

 

- Jakaś kamera na guider - tu Meade DSI I (potrzebna nam jakakolwiek kamera którą rozpozna soft i której czułosc pozwoli na łapanie gwiazdek w o zasięgu powyżej 7-8M przy czasach 1-4sek.)

 

- Jakiś refraktorek na guider - tu ATM na bazie PZO 66/400 (o zaleznościach rozdzielczości pomiedzy guiderem z sensorem guidującym a głównym teleskopem z głównym sensorem mozecie pokopać na celestii, tam jest wszystko)

 

_MG_1474_resize.JPG

 

- EQ6/HEQ5 Syntrek

 

- dovetail umozliwiający jednoczesne zamontowanie głównego teleskopu i sensora z guiderem i sensorem guidujacym (mocowanie guidera powinno pozwolic mu na modyfikację kąta jego widzenia o te kilka stopni - może być taki mechanizm jak w szukaczu /upraszczam teraz/)

 

- standardowy relaybox do połączenia tego do kupy np taki od mario2005 lub cos w tym standardzie

 

2.jpg 4.jpg _MG_1475_resize.JPG

 

- Kawałek głównego teleskopu z jakimś sensorem (tu 300D z elką 70-200 lub czepnięty via extender do jakiegoś refraktora).

 

6.JPG 7.JPG

 

Całość sprzętu łączymy w nastepujący sposób:

 

Laptopa z wgranym wymienionym wyżej softem, podłączmy przez port LPT via zwykły kabel LPT męsko-męski do odpowiedniego portu w relayu. Relay podłączamy via opisany na nim port do gniazda guide w laptopie spec kabelkiem wyglądającym na UTP6 z podciętą jedną żyła (dostajemy go w komplecie z relayem). Wyjscie relaya na dlsra oczywiście mozemy połączyć z dslrem ale nie jest to konieczne go uruchomienia guide.

 

A wszystko wygląda tak:

 

_MG_1472_resize.JPG _MG_1486_resize.JPG

 

---------------------------

 

guide setup:

 

Na początek trzeba powiedzieć softowi do guide z jakim montazem będziemy go łączyć. Wybieramy opcje

 

Mount>Ascom.

 

Ustawiamy Celestron Telescopes a w propertiesach NexStar 5i. (Mozemy /- nie musimy/ mu odrazu podac w odpowiednich polach aperture i i ogniskową. Do wyboru mamy tylko porty com, z których nie używamy wiec zostawiamy jak jest)

 

start.JPG

 

Następnie informujemy soft, ze komunikacja będzie odbywac się via LPT. Wybieramy

 

Mount>GPINT 378

 

Ciagle nic nie podłączylismy. Skonfigurowalismy jedynie mont. Soft w dolnym, prawym rogu twardo nas informuje, że nie ma kamery, monta i połączenia - jest OK.

 

a.JPG

 

Podłączamy kamere. Klikamy na ikonke z aparacikiem i z listy wybieramy interesująca nas kamerkę (wcześniej podłączamy ją fizycznie).

 

HINT - Tutaj wybrałem DSI, które posiadam, wiekszosc nie przerobionych webcamow, oraz prostych sensorów planetarnych bedzie chwytana przez soft po wybraniu z listy "Windows WDM-style webcam camera"

 

b.JPG

 

Kamerka załapała, soft w prawym dolnym rogu informuje nas, ze ma kamere ale nie ma monta i połączenia - jest OK.

 

Ustawiamy czas naświetlania (suwakiem bądź z listy) i uruchamiamy opcję loopingu, aby ustawić ostrość i dobrac optymalny czas ekspozycji.

 

c.JPG

 

Po ustawieniu ostrości i parametrów naświetlania klikamy w ikonkę teleskopu. Soft podłącza się do naszego HEQ5/EQ6 i informuje nas o tym w prawym, dolnym rogu.

 

d.JPG

 

Zaznaczmy jakąś przyzwoitą gwiazdkę w poblizu centrum kadru (kliknieciem) i uruchamiamy guiding - ikonka z napisem PHD. Soft rozpoczyna kalibrację (ok 3-10 min. w zależności od ustawionego czasu ekspozycji) podczas której ustala sobie jak sugnały we wszystkich osiach wpływają na przesuniecia guide-gwiazdki. W trakcie tego procesu mamy już w prawym, dolnym rogu informacje , ze wszystko podłączone i gada jak trzeba.

 

e.JPG

 

Jak tylko zakończy się proces kalibracji soft automatycznie rozpoczyna guidowanie. Pod przeciętnym niebem podmiejskim (zasięg 5M) i z kamerką Meade DSI I załadowaną do ATMowego malutkiego refraktorka na bazie PZO 66/400 soft łapie gwiazdki w okolicach 9M na 2 sek. ekspozycjach, więc nie powinno być problemów ze znalezieniem gwiazdki gdzieś blisko foconego obiektu.

 

---------------------------

 

dslr setup (poza konkursem ;) ) :

 

- uruchamiamy DSLR shuttera i podajemy mu na jakim porcie i pinie ma podłączoną puszke. Lista wyboru otwiera się automatycznie po uruchomieniu toola. Wybieramy opowiedni port LPT (zalezy od tego do czego wpielismy się relayem w naszym laptopie) i pin na którym będzie miał kontrolę nad migawką (w relayboxie od Mario2005 standardowo jest to pin3)

 

f.JPG

 

- Ustawiamy parametry serii. Ilość ekspozycji (exposures), czas klatek (duration) czy ma podnieść na stałe lusterko (mirror lookup) i przerwy pomiedzy klatkami w sekwencji (startową, przed kazda klatką i po każdej klatce) - potrzebne nam to do tego, ze lustrzance może zejść się pare sekund z zapisem RAWA na karcie CF i jak natłuczemu mu np 10 klatek po jednej sekundzie w pełnym RAW bez żadnych przerw, to potrafi puszka zgłupieć. Parametry takie jak ISO czy przesłona ustawiamamy bezpośrednio z menu aparatu

 

g.JPG

 

Po ustawieniu ostrości zapuszczamy serie i tyle. Na screenie poniżej widać pracującego LPT monitora, na którym widac że sygnał do kłapnięcia migawką poszedł po trzecim pinie.

 

h.JPG

 

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super robota Hans.

Dodam , że choć na liście obsługiwanych kamer nie ma Meade LPI to program obsługuje ją bez problemu.

Wybieramy "Windows WDM-style webcam camera" i rozdzielczość 640x480 .

 

Heh, właśnie , musze to dokończyc (opis konfiguracji shuttera i fotki hardware oraz fizycznego setupu). A ta informacja którą podałeś, jest cenna, bo jak widac, co oczywiste dla jednego, nie musi byc takie dla drugiego. Tak wiec w ramach rozszerzenia.

 

Wiekszosc nie przerobionych webcamow, oraz prostych sensorów planetarnych bedzie spokojnie chwytana przez soft po wybraniu z listy :

 

Windows WDM-style webcam camera

 

Ten sam sterownik potrafi dogadac sie z przerobionymi webcamami, ale nie da nam obsługi długich czasów. Kamerki standardowo przerabiane są do złapania po wybrani z listy

 

.... <sprawdze to dopisze ;) >

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opis ukończony.

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?s=&...st&p=275243

 

Jak znajdziecie jakieś błędy , lub uznacie, że coś jest nie jasne/brakuje jakiś informacji, pytać smiało. Co wiem to odpowiem. (albo ja albo inny forumowicz który przez to przeszedł. Generalnie nie powinno być żadnych problemów. Wszystko jest proste jak drut.

 

Poniżej stack 12x300sek. na opisanej konfiguracji. Przepraszam za wygląd fotki, kaszaniasta jakość moich fotek to juz stały temat do podśmiechajek dla wszystkich i przyczyna mojej rozpaczy ;)

 

1.jpg

 

To fragment Lwa z gromada NGCów - wisi na zagadkach ale i tak nikt nie zgduje więc nie widze przeszkód aby dać taką podpowiedź ;)

 

Pozdrawiam.

 

Ps. Jeszcze ze dwie fotki z konfiguracji defaultowej na PHD guide (sorry za ostrośc) obie to stack z klatek po 600 sek, wszystkie wypalone klatki w stacku. poj. surowe klatki do wglądu, nie krepujcie sie kontaktowac.

 

last_res.jpg v2_res2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dawno temu wspominałem tu o schemacie wlutowania gniazda guide do pilota HEQ5 standard (black) ostatnio mi się o tym przypomniało przy innej okazji. Odkopałem i załączam:

 

2.jpg

 

1.jpg

 

fotki pochodzą z skyatnightmagazine.com

 

Tu w wersji na port pod EQMOD

 

Jak odnajdę na standard relayboxa (RJ11) równiez załącze.

 

Pozdrawiam

 

PS. Tak swoją droga , to wypadało by poaktualizować to wszystko, bo są kolejne, lepsze rozwiązania juz, a i metoda czaepiania teleskopów do monta jaką wtedy dysponowałem przy opisie ma swoje wady i dawno została u mnie wyparta przez inne rozwiązanie ;)

Edytowane przez Hans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.