Skocz do zawartości

80ED i focal reducer 0,63x


Adam Tomaszewski

Rekomendowane odpowiedzi

Natknołem się dzisiaj na ciekawą stronkę. http://www.spacew.com/gallery/image005734.html

Facet foci Edkiem 80 z focal reducerem 0,63. Fotki nie sa powalające ale nie widac krzywizny pola. Co sądzicie o tym rozwiązaniu? Edek ma wtedy ogniskową 4,7 i ogniskową 378mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natknołem się dzisiaj na ciekawą stronkę. http://www.spacew.com/gallery/image005734.html

Facet foci Edkiem 80 z focal reducerem 0,63. Fotki nie sa powalające ale nie widac krzywizny pola. Co sądzicie o tym rozwiązaniu? Edek ma wtedy ogniskową 4,7 i ogniskową 378mm.

Oczywiście chodzi światłosiłę 4,7 :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba Michał.Z nie obrazi jak pokaże jego fotkę przedstawiającą mocowanie reducera:

zaczkazo7.jpg

Kiedyś pokazywał fotkę ze 100ED właśnie z takim reduktorem. Reducer musi być w odpowiedniej odległości od chipu aby działał poprawnie.

Edytowane przez Adam Tomaszewski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem na myśli cos bardziej uniwersalnego, co nada sie do refraktora ED jak i do SCT z dodatkowym wyciągiem Baadera. Mianowicie dwucalową tuleję z gwintem M42X1 do ktorej za pomocą dodatkowej prostej redukcji (ktorą trzeba dorobić) z wewnętrznym gwintem M42X1 i zewnętrznym pod Focal Reducer.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Redukcje 2" na SCT i SCT na T wykonali mi w Astrokraku według fotki jak w linku.
Już sobie zamowilem i nada sie na początek na coraz większą 17P/Holmes, ktora jest już za duża w ED80. W SCT10" z dodatkowym wyciągiem Baadera też, bo dotychczas mogłem wkręcic FR między tube a wyciąg. Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Doszły dzisiaj do mnie dwie przesyłki z ASTROKRAKA z zamówionymi redukcjami-złączkami do Focal Reducera Meade 6,3. Pierwsza wersja redukcji do refraktora SW-ED-80 ma jaskólczy ogon z przodu i gwint filtrowy 2", druga wersja ma redukcję z gwintem M42X1 mojego projektu, do połączenia z tulejka 2", ktora ma pracować ze SCT10" przez dodatkowy wyciąg Crayforda(Baader). Brakuje mi tylko pogodnego nieba.

IMG_0756x.JPG

IMG_0759x.JPG

IMG_0761x.JPG

IMG_0764x.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doszły dzisiaj do mnie dwie przesyłki z ASTROKRAKA z zamówionymi redukcjami-złączkami do Focal Reducera Meade 6,3. Pierwsza wersja redukcji do refraktora SW-ED-80 ma jaskólczy ogon z przodu, druga wersja ma redukcję z gwintem M42X1 mojego projektu, do połączenia z tulejka 2", ktora ma pracować ze SCT10" przez dodatkowy wyciąg Crayforda(Baader). Brakuje mi tylko pogodnego nieba.

Czekam z niecierpliwością na testy :)

Edit:

Pamietaj o odpowiednej odległosci reduktora od matrycy

Edytowane przez Adam Tomaszewski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odległość jest zachowana.

No to super, już nie mogę się doczekać rezultatów :Beer:

Jeśli możesz to zrób zdjęcie z korektorem i bez i daj crop środka kadru i róg, trzeba sprawdzić czy ten korektor nie powiększa gwiazdek. Z tego co wiem to reducery eliminują też aberracje sferyczną i może to powiększać gwiazdki.

Edytowane przez Adam Tomaszewski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobilem kilka fotek z reki przez okno odległego osiedla zeby pomierzyć różnice liniowe obiektów z reduktorem 6,3 i bez. Okazało się że ogniskowa ED-80 z reduktorem ma 0,71 pierwotnej wartosci, czyli z 600mm. skrocila się do 426mm. a światłosila wzrosła z F:7,5 do F:5,3.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.