Skocz do zawartości

Zielony błysk przy Księżycu?!


Krawat

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Niedawno warunki trochę się polepszyły i postanowiłem wyjechać w teren. Warunki znakomite, tylko przypomnieć sobie spirale m33 i pasma pyłowe m31 oraz niesamowite hihotki (takich to jeszcze nie widziałem!) :). Trzymał mróz ale na szczęście byłem ciepło ubrany.

Ale ja nie o tym. Wschodził Księżyc, strasznie czerwony, i z ciekawości skierowałem nań Syntę. Moim oczom ukazał się niesamowity widok: strasznie poharatany, czerwony Księżyc z bardzo nietypowym kontrastem: brzeg jego tarczy był ZIELONY! Zjawisko było bardzo wyraźne i wcale nie znikało! Bardzo się zdziwiłem.

Czy możliwe jest zaobserwowanie błysku na Księżycu a na pewno ma to inną nazwę(jeśli tak to mi ją podajcie :) ). Z drugiej strony sam w to wątpie, bo błysk na Słońcu jest bardzo krótkotrrwały a to co ja widziałem nie znikało.

Na tym zakończyłem obserwacje. Światło Księżyca było za mocne. Strzeliłem sobie tylko m42 na pożegnanie(piękna jak zwykle) po czym wróciłem do domu.

 

A tak wogóle to przepraszam, jeśli chodzi o zjawiska atmosferyczne to jestem zielony, na pewno widziałem coś pospolitego i niepotrzebnie zakładam wątek..

Pozdrawiam,

Krawat.

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyzby abberacja chromatyczna od okularków... B)

 

 

 

pozdrawiam

 

Ori

Aberracja w Newtonie? Mało prawdopodobne :) Używałem okularku KITowego 25mm SP który jest w zestawie.B) B)

 

Napewno inny mechanizm powstania niż przy green flash, gdzie zazwyczaj tylko czubek jest zielony, na http://www.atoptics.co.uk/ nie znalazłem tego zjawiska, a to chyba największa tego typu strona, szkoda że nie masz fotek.

Tak, też nie mogę sobie tego darować bo chociaż EOS300D to nie jest, to Księżyc w projekcji idzie zrobić i nawet fajnie widać po minimalnej obróbce. Niestety używałem go tego samego dnia na mrozie i baterie padły...Ale było jak mówie cały brzeg tarczy który wychylał się zza horyzontu był zielony jak...

 

Może jakiś super-expert się wypowie :)

 

Pozdrawiam,

Krawat.

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Jak opisujesz księżyc dopiero wschodził . To zjawisko czysto atmosferyczne . Czasem widzimy księżyc w pełni nisko nad horyzontem i wydaje nam się ogromny i czerwony , to też tylko złudzenie optyczne bo przecież on jest zawsze tej samej wielkości :rolleyes: Zielonkawa poświata , hmmmm niewiem jakiej jakości okularki stosowałeś ale tak "niski" księżyc może dawać róźne efekty wizualne i to jest piękne .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.