Jump to content

ISS na tle Księżyca !


Guest
 Share

Recommended Posts

jakiś czas temy była na ten temat dyskusja (zdaje się że na pl.sci.kosmos) okazuje się że zrobienie takiego zdjęcia jest możliwe a wygląda to tak:

 

zdjęcie z SpaceWeather.com

SPACE STATION FLYBY: On April 11th the International Space Station flew directly between South Bend, Indiana, and the Moon. Sky watcher Tom Laskowski photographed the transit using his digital camera and made this remarkable movie by combining successive still images.

 

flyby_big.gif

 

Pozdrowienia !

Link to comment
Share on other sites

Mnie się udało obliczyć ;) , że 05.05.2003 o godz. 04:22:36 ISS śmignie tuż koło Marsa. Przy 30' polu widzenia to wyglądało by tak

 

 

 

Ale o tej godzinie to już chyba jasno będzie.

A poza tym bardzo nisko nad horyzontem

Link to comment
Share on other sites

Kilka numerów temu w S&T było zdjęcie, które wykonał ktoś z Francji. Pamiętam, że było zrobione Meadem z prowadzeniem za pomocą specjalnego softu. Było na tyle wyraźne, że można było rozróżnić panele słoneczne. Postaram znaleźć namiary na gościa.

I mi ostatnio coś przeleciało na tle Księżyca i załapało się na 2 klatki przy prędkości  5klatek na sekundę. Spróbuję to jutro znaleźć. Warto było by popróbować polować na satelity na tle Księżyca. Jednak trzeba mieć chyba wiekszą  średnicę teleskopu, dużo miejsca na dysku i  nagrywać film z większą f odświeżania.

 

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

mi koło Księżyca przeleciał kiedyś samolot (mam to na zdjęciu), szkoda, że nie na tle...

 

ten przelot 05.05.2003 pewnie nie dojdzie do skutku - no cóż orbita stacji nie jest aż tak przewidywalna w dłuższym okresie czasu - a dodatkowo jeśli cumować, albo odcumowywać będzie progress, albo będzie jakaś korekta, to już w ogóle nie ma o czym mówić. Dlatego jeśli ktoś chce popatrzeć na ISS to lepiej niech sprawdzi dane na temat przelotów nie starsze niż 3 dni (ISS najwyżej się trochę spóźni, albo będzie za szybko), bo w przeciwnym razie nici... ;)

Link to comment
Share on other sites

Pewnie masz rację Bartolo z tym 05.05.2003. Ale warto sprawdzić chociaż czy tego dnia obrazek na www.heavens-above.com będzie taki sam jak dziś podają.

 

iss050503422.gif

 

Mam dość dokładny zegarek (CASIO ;D - jeszcze mi tylko keyborda brakuje ;) ) i to co podają tam, zawsze się zgadzało +/- kilka sekund. Ale faktycznie zazwyczaj pobierałem dane kilka godzin przed przelotem.

Link to comment
Share on other sites

Dokładnie! No i proszę nawet małym LX-em tak ładnie wyszło! Nie pisze tylko skubany jak on to utrzymał w polu widzenia.

 

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

z tego co wiem LX90 potrafi "jechać" z prędkością do 6,5 st/sekunde. W pamięci standartowo zapisane ma 50 satelitów z możliwością dodawania i uaktualniania bazy. Wybierasz obiekt do śledzenia teleskop ustawia się w określonej pozycji i w momencie pojawienia się satelity w polu widzenia wciskasz > start < no i jazda....

 

nie trudne prawda ?

Link to comment
Share on other sites

Mój znajomy chce spróbować strzelić taką fotkę z Księżycem i ISS właśnie swoim LX ale żeby wiedzieć kiedy taki przelot nastąpi trzeba mieć specjalny programik - na grupie sci.astro.amateur ktoś kiedyś wspominał ale nie zwróciłem uwagi. Może ktoś już znalazł? Na takie przeloty oczywiście nie ma się co nastawiać z bardzo dużym wyprzedzeniem bo orbita stacji ulega ciągłym zmianom z powodu hamowania przez górne warstwy atmosfery a poza tym właśnie 27 kwietnia startuje nowa załoga w Sojuzie i możliwe że też coś namiesza (chociaż warto wtedy polować na cumowanie i odcumowanie Sojuza). Co do minimalnego sprzętu pozwalająceg widzieć szczegóły to widziałem kiedyś filmik pokazujący kształt ISS i odblask od jej paneli słonecznych zrobiony nawet nie przez LX a przez ETX - jak widać ISS ma dość duże rozmiary na niebie co widać chociażby w porównaniu z Księżycem.

Link to comment
Share on other sites

samo odbijanie się astronałtów od ścian stacji jest wystarczającym powodem zmian orbity, nie będę tu nawet wspominał właśnie o tym hamowaniu górnych warstw atmosfery, czy nierównomierności pola grawitacyjnego Ziemi ... ;) - natomiast documowanie sojuza spowoduje taką reakcję, że przelot za Chiny nie będzie się zgadzał

Link to comment
Share on other sites

Można patrzeć na ISS, ale można też słuchać: http://www.analemma.de/sounds/iss0102251514.zip

 

"Transmissions from ISS - I recorded this sound file with the help of a handheld scanner. If you listen to the downlink frequency of the International Space Station (142.8MHz) while the station is passing over you, you may, with a little luck, be able to hear the astronauts speak. It is only possible to hear the astronauts, not the answers from the ground stations. A translation of the russian transmission is included with the file."

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Bartolo nawet drużyna basetbolowa miotajaca się w środku stacji nie zmieni nawet na 10metrów jej orbity bo odbijająac się od ścian zderzają się ze ścianami przciwnymi i cała ich wewnętrzna energia nie wydostaje się na zewnatrz Stacji ale jak taka drużyna wyleje sie w prożniowym kiblu to odrzut Uryny może coś już zmienić bo jakaś masa z jakąś prędkością opuszcza stację dając początek nowemu "deszczowi"meteorów z konstalacji uryna ;););)

Link to comment
Share on other sites

No to jak... przy odpychaniu się od ścian i zderzaniu się z inną (niekoniecznie dokładnie po "drugiej stronie") nie następuje przekazanie pędu? ;)

 

oraz czyżby człowiek nie wykonywał pracy odbijając się od ściany?

Link to comment
Share on other sites

ho ho dyskusja akademicka,

to tak jak by siedzieć w żaglówce i dmuchać na żagiel - daleko byśmy dopłynęli  ;D

pozdrawiam,

Bartosz

 

Chyba jednak wszystko zależy od siły dmuchania.

Bo gdyby tak naprawdę dobrze dmuchnąć, to żaglówka popłynie. Do tyłu.

Link to comment
Share on other sites

a jak by nie było tarcia i sił oporu powietrza na "czoło" żaglówki to byśmy popłynęli i już się nie zatrzymali - no chyba, że na najbliższym pomoście - oby się tam tylko opalały jakieś konkretne panny ;)

Link to comment
Share on other sites

Bartolo(....) ale jak taka drużyna wyleje sie w prożniowym kiblu to odrzut Uryny może coś już zmienić bo jakaś masa z jakąś prędkością opuszcza stację dając początek nowemu "deszczowi"meteorów z konstalacji uryna ;););)

 

Chyba się ktoś tam wysikał lekko:

 

19.04.2003 mapka wyglądała tak

 

iss050503422.gif

 

a dziś 22.04.2003 wygląda tak:

 

22_04.gif

Link to comment
Share on other sites

(..) jakieś 160 km kopniecia (...)

 

No, ale to tylko przy założeniu, że "kierowca" jest uczciwy i żadnego okrążenia nie odpuścił.

;D

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.