Jump to content

Podgrzewanie atmosfery


Arek
 Share

Recommended Posts

a lornetki testujecie metoda zniszczeniową, czy coś z tego zostanie. :D

 

Cos tam zostaje. Mi w udziale przypadlo pol tubusa Swarovskiego, okular od Steinera

i klapka od Doctera :)

 

A tak na powaznie, to wszystkie lornetki wrocily w dobrym stanie do producentow i

dystrybutorow. Miales okazje Krokodylu poatrzec przez Steinera, ktory przeszedl

nasze testy. W najgorszym stanie chyba nie byl? :)

 

Arek

Link to comment
Share on other sites

Kiedy konkretnie ogłosicie wyniki - którego pażdziernika? Przyznam, że koncepcja tych testów to był strzał w dziesiątkę. Byłoby świetnie gdybyście potem poszli za ciosem i przeprowadzili testy 80 - tek (sam mam Oberwerk 20x80), a potem nawet 100 mm - planuję taką póżniej też ew. kupić.

Link to comment
Share on other sites

Podsumowanie testow juz zakonczone. Teraz robimy strony WWW. W pazdzierniku

powinnismy sie wyrobic.

 

O tescie 70-80tek pomyslimy. Bylbys w stanie wypozyczyc do nich swojego

Oberwerka? Bo mielibysmy spory problem z wydostaniem go od kogos innego

w Polsce. Jakby sie zakrecic to moznaby bylo miec:

 

Celestrona 20x80

Steinera 20x80

Fujinona 16x70

BPC 26x70

 

Ktos kiedys proponowal mi Oriona 20x80 i bylby Twoj Oberwerk jesli bys sie zgodzil.

Chetnie zobaczylbym co jest warty Vixen, ktorego mozna zdobyc w Pradze, no ale

jego nikt akurat nie ma.

 

Arek

Link to comment
Share on other sites

Arku oczywiście że gotów jestem wypożyczyć mojego Oberwerka 20x80 LW do testów ale jest on niestety niestandardowy z powodu mojej wady wzroku - mam okulary +2,5 Prawy, +4,5 i +1.0 90stopni Astygm. Lewy, a lornetka ma za mały LER (eye relief) do obserwacji w okularach. Z tego powodu z Kevinem Busarowem z Oberwerka toczyliśmy długą wymianę e-maili przed zakupem ponieważ przygotował dla mnie specjalny egzemplarz który ma dodane ok. +2.0 na lewym obiektywie (tak wynika z e-maila od Kevina). Skutek jest taki że ja mieszczę się w wąskim focusie Oberwerka dzięki przeróbkom specjalnie dla mnie, natomiast dla ludzi o dobrym wzroku nie wystarczy zakresu regulacji na prawym okularze dla ostrego obrazu całości...więc sam oceń czy się nada - chyba że będzie ją testował ktoś o podobnym wzroku jak ja.

Link to comment
Share on other sites

Tak się złożyło że mam Oberwerk 11x70 jak i 15x70 obie specjalnie z "pre-load" jak w 20x80 dla moich potrzeb - służe o ile się nada. Tak jak już gdzieś pisałem każda z moich lornetek ma swoje zastosowanie:

Oberwerk 20x80 LightWeight ma największy zasięg i możliwości obserwacyjne, ale duże rozmiary i dość znaczącą wagę 3,6 funta

Oberwerk 11x70 jest b. jasna - żrenica 6,3 mm przy dużej aperturze obiektywu 70mm, służy jako np. szukacz komet (na razie żadnej nie udało mi się odkryć....)

Oberwerk 15x70 jest lżejsza niż 20x80 i ma podobne pole widzenia jak 11x70,służy jako w miarę poręczna lornetka do wszystkiego "grab and look"

Oberwerk 12x60 Wide Angle ma duże pole widzenia przy tym powerze,służy jako szukacz do refraktorka ZRT

Oberwerk 8x56 jest b.jasna żrenica prawie 7 mm i b. lekka,służy zarówno do astro jak i w zast. "ziemskich"

oraz BPC 26x70 ma największy power i kontrast co jest często b.przydatne, gdyby tylko była tak idealnie skolimowana jak Oberwerki "w punkt"... Może potrafisz to zrobić Arku dla BPC?.

Największą zaletą Oberwerków (dlatego je kupiłem) jest standardowa możliwość "osobistej" regulacji-kolimacji dróg optycznych co dało efekt w postaci idealnej dla mnie zbieżności dróg optycznych dokładnie w punkt, w tym przypadku pojedynczą gwiazdę nawet przy oddaleniu lornetki od oczu, a o to dokładnie mi chodziło.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.