Skocz do zawartości

Czym się różnią te teleskopy?


Tomek Z

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem jak sprawa wygląda przy HEQ5, ale ja mam na CG5 (EQ5) na którym jest powieszony C8N (czyli gabarytowo podobne OTy). Przy obserwacjach z małymi pow. do 100x jest ok. ale powyżej tego zaczynają pojawiać się już problemy z wyważeniem. A dokładniej chodzi tutaj o lekkie drgania całości kiedy korzysta się z mikroruchów. Nie jest to jakiś dramat (po chwili ustają) ... ale są <_< .

 

Sam się kiedyś nad tym zastanawiałem, przypuszczam że w grę może wchodzić mocowanie dovetaila (jedna śruba przy CG5) i/lub jego szerokość, ale jak jest na pewno to nie wiem :unsure: - Ciekaw jestem czy ten sam problem występuje przy HEQ5 "czarnym" z powieszonym newtonem 8"...

 

Pozdrawiam

 

lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak sprawa wygląda przy HEQ5, ale ja mam na CG5 (EQ5) na którym jest powieszony C8N (czyli gabarytowo podobne OTy). Przy obserwacjach z małymi pow. do 100x jest ok. ale powyżej tego zaczynają pojawiać się już problemy z wyważeniem. A dokładniej chodzi tutaj o lekkie drgania całości kiedy korzysta się z mikroruchów. Nie jest to jakiś dramat (po chwili ustają) ... ale są <_< .

 

Sam się kiedyś nad tym zastanawiałem, przypuszczam że w grę może wchodzić mocowanie dovetaila (jedna śruba przy CG5) i/lub jego szerokość, ale jak jest na pewno to nie wiem :unsure: - Ciekaw jestem czy ten sam problem występuje przy HEQ5 "czarnym" z powieszonym newtonem 8"...

 

Pozdrawiam

 

lech

 

Nie.

 

HEQ5 i CG5 to montaże z zupełnie innych bajek.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak masz warunki (czyli ciemne niebo i miejsce na teleskop no i trochę siły na dzwiganie 8") to bierz teleskop o jak największym lustrze

 

 

a poza tym jak jesteś początkujący, a pewnie tak jest to dobson będzie przyjazny w obsłudze

Edytowane przez pyntko_krtofli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na DS głębokie niebo potrzeba dłuższych czasów naświetlania fotki, a obiekt w teleskopie nie stoi w miejscu tylko ucieka, a dobsonem nie nadążysz za nim a jak nadążysz to i tak ci kupa nie fotka wyjdzie - rozmazana,

i tutaj pojawia się montaż paralaktyczny dzieki któremu można wydłużyć czasy naświetlania, bo może podążać za gwiazdą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli do dobsona musiałbym dokupić montaż paralaktyczny. Mógłby ktoś dać link do sklepu internetowego np. do www.teleskopy.net jak to wygląda, ile kosztuje etc.

 

A czy do tych teleskopów również musiałbym dokupić ten montaż?

 

Sky-watcher SK2001PEQ5 200/1000 Reflektor

 

Sky-watcher SK2001PHEQ5 200/1000 Reflektor

Edytowane przez Tomek Z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanie co do dwóch poniższych teleskopów:

 

Sky-watcher Dobson 8" Classic 203/1200 reflektor

 

Sky-watcher Dobson 10" Pyrex 254/1200 reflektor

 

Synta 10" ma większą powieszchnię lustra głównego od 8" i równocześnie większy zasięg magnitudo. Teleskop ten pozwala w klarownych warunkach dostrzeć Plutona.

Powiększenie w telepie nie jest najważniejsze. I tak będę mógł wyciągnąć max. 300x powiększenie (przy maksymalnym 600x dla tego teleskopu) gdyż seeing, przeróżne turbulencje atmosfery ziemskiej przy ogromnych powerach psują wyraźnie obraz planet i innych jasnych obiektów Układu Słonecznego.

 

Powiększenia uzyskiwane tym samym okularem w obu tych teleskopach będzie takie samo, bo mają one jednakową ogniskową - 1200 mm (powiększenie to iloraz ogniskowej teleskopu i okularu). Większa średnica to większa powierzchnia lustra, czyli ponad 50% więcej światła, które zbiera większy teleskop, co przekłada się na zasięg (widać słabsze obiekty).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanie co do dwóch poniższych teleskopów:

 

Sky-watcher Dobson 8" Classic 203/1200 reflektor

 

Sky-watcher Dobson 10" Pyrex 254/1200 reflektor

 

Synta 10" ma większą powieszchnię lustra głównego od 8" i równocześnie większy zasięg magnitudo. Teleskop ten pozwala w klarownych warunkach dostrzeć Plutona.

Powiększenie w telepie nie jest najważniejsze. I tak będę mógł wyciągnąć max. 300x powiększenie (przy maksymalnym 600x dla tego teleskopu) gdyż seeing, przeróżne turbulencje atmosfery ziemskiej przy ogromnych powerach psują wyraźnie obraz planet i innych jasnych obiektów Układu Słonecznego.

 

Powiększenia uzyskiwane tym samym okularem w obu tych teleskopach będzie takie samo, bo mają one jednakową ogniskową - 1200 mm (powiększenie to iloraz ogniskowej teleskopu i okularu). Większa średnica to większa powierzchnia lustra, czyli ponad 50% więcej światła, które zbiera większy teleskop, co przekłada się na zasięg (widać słabsze obiekty).

Kilka razy w roku tak będzie a przez resztę czasu możesz zawsze czyścić teleskop lub lustro.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a gdzie to pytanie ?

 

mi raczej chodziło o to czy dobrze rozumuję różnicę pomiędzy tymi dwoma teleskopami

 

Synta 10" ma większą powieszchnię lustra głównego od 8" i równocześnie większy zasięg magnitudo. Teleskop ten pozwala w klarownych warunkach dostrzeć Plutona.

Powiększenie w telepie nie jest najważniejsze. I tak będę mógł wyciągnąć max. 300x powiększenie (przy maksymalnym 600x dla tego teleskopu) gdyż seeing, przeróżne turbulencje atmosfery ziemskiej przy ogromnych powerach psują wyraźnie obraz planet i innych jasnych obiektów Układu Słonecznego.

 

Powiększenia uzyskiwane tym samym okularem w obu tych teleskopach będzie takie samo, bo mają one jednakową ogniskową - 1200 mm (powiększenie to iloraz ogniskowej teleskopu i okularu). Większa średnica to większa powierzchnia lustra, czyli ponad 50% więcej światła, które zbiera większy teleskop, co przekłada się na zasięg (widać słabsze obiekty).

 

I czy wobec tego opłaca się dodać 900 zł na 10" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mi raczej chodziło o to czy dobrze rozumuję różnicę pomiędzy tymi dwoma teleskopami

 

I czy wobec tego opłaca się dodać 900 zł na 10" ?

Na pewno 10" ma większe wymagania jeśli chodzi o jakość atmosfery ale obrazy będą ładniejsze jeśli to ma być jedyny teleskop to na pewno nie będzie praktyczny (rzadko jest taka pogoda aby przez takie lustro coś pooglądać, chyba że ma być dodatkiem do mebli)

Edytowane przez cerber6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod tym linkiem jest wątek w którym masz zdjęcie a na nim orientacyjne porównanie obrazów DS w zależności od średnicy lustra. Jak widać różnica między 8 a 10 cali jest raczej subtelna.

 

http://www.astrokrak.pl/forum/viewtopic.ph...13&start=25

Edytowane przez pops
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.