Skocz do zawartości

Statyw pod lornetkę 2.3 kg


skymacho2

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się nad wyborem statywu pod lornetkę 15x70 o wadze 2.3 kg.

W Krakowie w Fotopanoramie zwróciłem uwagę na 2 modele Slika:

 

Statyw Slik PRO 500 DX

DANE TECHNICZNE:

Materiał: stop ATM (aluminium-tytan-magnez)

Maksymalna wysokość: 162,5 cm

Minimalna wysokość: 47 cm

Długość złożonego statywu: 69,5 cm

Maksymalne obciążenie statywu: 4,5 kg

Waga: 2,48 kg

 

Statyw Slik PRO 700 DX

DANE TECHNICZNE:

Maksymalna wysokość: 190 cm

Minimalna wysokość: 62 cm

Długość złożonego statywu: 76 cm

Maksymalne obciążenie statywu: 5 kg

Waga: 3,2 kg

 

Czy one nadadzą się ? Proszę osobno omówić przypadek z minimalną wysokością ( obserwacje z szerokiego parapetu okiennego ) i maksymalną.

Edytowane przez skymacho2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy one nadadzą się ? Proszę osobno omówić przypadek z minimalną wysokością ( obserwacje z szerokiego parapetu okiennego ) i maksymalną.

Sprawdź, czy przy minimalnej wysokości nogi zmieszczą Ci się na parapecie, bo wątpię. Musiałbyś wtedy na parapecie jakąś poszerzającą platforemke układać.

 

Maksymalna wysokość jest podawama z podniesioną kolumną środkową, to rzadko bywa wystarczająco stabilne do obserwacji lornetkowych, tak więc ta maksymalna wysokość mało jest przydatna astronomicznie. Zwróć raczej uwagę na maksymalną wysokość przy rozsuniętych nogach i na ile wtedy jest toto stabilne. Nic nie zastąpi doświadczalnego sprawdzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do zagadnienia paraperu podejdź inaczej. Kiedyś miałem takiego aluminiowego Velbona. Wystarczyło jedną nóżkę złożyć i postawić na parapecie, natomiast dwie pozostałe maksymalnie wysunąć aby dosięgały do podłogi.

 

Poza tym spostrzeżenia Cygnusa są ze wszech miar godne rozwagi i podpisuję się pod nimi wszystkimi nogami i rękami. Używałem Velbona z Kronosem i początkowo było fajnie, pod warunkiem, że na siedząco i bez wysuniętej kolumny. Szybko jednak kupiłem Goliata i z jego perspektywy komfort obserwacji z aliminiaka jest żaden. Goliata kupiłem za 3,5 stówy (używany z Allegro). Nie wiem czy tali Slik się kalkuluje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Welbony to lekki kaliber, moim zdaniem żaden nie nadaje się do lornetek, nadają się do cyfrówek albo lekkich kamerek wideo.

Ja od niedawna mam, bo trafiłem okazyjnie, F1RST Pro z głowicą 8115. Jest naprawdę solidny, jest też ciężki. Ale daleko mu do drewnianego statuwu teodolitowego.

 

Na parapecie może być niebezpiecznie. Pamiętam takie oto zdarzenie, które cytuję dla przestrogi:

Mieszkałem kiedyś na 11 piętrze akademika. Kolega, też fotoamator, postanowił z mojego pokoju zrobić zdjęcie zachodu słońca. Ustawił na parapecie okiennym lekki statyw, przedwojenny chyba, na lekkich teleskopowych nóżkach. Na wierzchu zamontował Praktice. Kiedy już ta piramidka tkwiła na parapecie - ktoś otworzył drzwi do pokoju, powstał maleńki przeciąg i zamykające się okno znalazło się pomiędzy niefortunnym fotoamatorem a statywem, nieuchronnie spychając sprzęt na zewnątrz. Koleś odwrócić biegu wydarzeń już nie mógł, ale jak stał - bez czekania - rzucił się od razu do drzwi, jakby chciał po schodach czy windą prześcignąć spadanie swobodne i złapać sprzęt nad ziemią.

Wyobraźcie sobie:

Aparat spadł z XI piętra, uszkodzeniu uległa metalowa osłona przeciwsłoneczna.

 

Rozwiązanie zagadki:

Osłona uległa uszkodzeniu podczas spadania, uderzyła o ścianę i wypadła z oprawy.

Statyw wbił się nóżkami w trawnik (po drodze się złożył), jego wiotkie, sprężynujące nóżki zamortyzowały przyspieszenie.

 

Pozdrawiam

Miłek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cygnus, niezła historia z tym aparatem ... Może parę słów o tym statywie F1RST Pro lub link jakiś.

Pepin, Goliat w moim wypadku odpada bo jest to duży statyw, a na taki nie mam miejsca w mieszkaniu. Potrzebuję czegoś solidnego ale i niedużego zarazem.

Sliki wydają się być wstępnie O.K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skymacho2, bierz tego większego Slika pod 70-tkę. 162cm to trochę mało, nie wiem też jak z przekrojami nóg i kolumny w tym mniejszym, sama nośność nic Ci nie powie na temat użyteczności statywu, bo brana z sufitu zwykle i to kazdej marce jej sufit. Ja używam 15x70 z 3kg Velbonem z nogami i kolumną po 30mm, wysokość maks. to 167cm i jest w sam raz, ale blisko tylko-tylko. Do kwestii parapetu to podejdź jak Pepin radzi, a nie bierz małego statywu, bo to samobój. Co do tego Velbona CX 586 to oglądałem ten model [lub b. podobny] i wg. mnie pod 15x70 będzie za słaby, chyba,że to ma być wariant z noszeniem w plecaku na duuże odległości [wersja podróżna]. ten statyw waży ponizej 1.8kg na pewno. To już lepsze 2-kilowe, solidniejsze Sherpy, ale też będą za niskie

Co to w ogóle za 15x70 że waży 2.3kg? To nie pomyłka? Celestronowy Sky Master 15x70 waży bodaj 1.3kg...

Może to jakiś nie tyle Ober- co Panzerwerk :ha::ha: ?

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarku, dzięki za opinie. Co do tej wagi to niestety ona taka jest:

http://www.optyczne.pl/643-Oberwerk_Ultra_...a_lornetki.html

zresztą Fujinon nie jest znowu tak wiele lżejszy:

http://www.optyczne.pl/43-Fujinon_16x70_FM...a_lornetki.html

... a jest prawie dwa razy droższy.

Edytowane przez skymacho2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam poważne wątpliwości czy używanie statywu fotograficznego do sporej lornetki to dobry pomysł, zwłaszcza z głowicą 3D

już nawet obserwacje Kronosem 20x60 są bardzo niewygodne (przynajmniej dla mnie były), rączki pokręteł głowicy bardzo przeszkadzają, a obserwacje w zenicie to już prawdziwy koszmar

pomyśl raczej o porucznikowym żurawiu, albo, żeby już było od razu docelowo o czymś np. takim: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=19662

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może parę słów o tym statywie F1RST Pro lub link jakiś.

Ten statyw trafił w moje ręce przypadkiem, w sklepie astronomicznym trafiłem go razem z lornetką SkyMaster 15x70, używany zestaw w cenie lornetki.

Niestety, nie mam stosownej kątówki, więc nie bardzo go mogę używać do astro, ale używam do fotografii przyrodniczej razem z obiektywem Rubinar 1000/11, a że to jest metr ogniskowej i diablo ciężki obiektyw - to solidny statyw jest jak znalazł.

 

Nie potrafię podpowiedzieć, gdzie i za ile to sprzedają, ale możesz poszukać przecież wyszukiwarką!

 

Pozdrawiam - Miłek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pepinie, póki co planuję. Niestety nim wpadłem na tą lornetkę wydałem kasę ... i teraz muszę trochę poskładać. Ale decyzja podjęta. Prawdopodobnie najpierw kupię statyw - będę mógł go wykorzystać do obserwacji lornetką 10x50, a potem kupię lornetkę 15x70.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety muszę Cię rozczarować. Sam od dłuższego czasu celuję w tą lornetkę (United-Optics BA8 Series) i jeżeli kupisz tego slika to wyrzucisz kasę w błoto, a potem będziesz żałował. I tak będziesz go musiał sprzedać i kupić coś większego. Miałem tą lornetkę w rękach - to naprawdę spore bydle, zupełnie nie ta klasa wagowo - gabarytowa co popularne Celestrony czy Taigi o podobnych parametrach. Już wersja 10x50 to potęga (patrz recenzje WO), Uwierz - kiedy postawisz to na takim statywie, a potem będziesz próbował ustawić ostrość (regulacja osobno na każdym okularze, ciężko chodzi), to ledwie dotkniesz bina a wprawsz obraz w potężne drgania.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za ostrzeżenie. Z drugiej jednak strony kiedy przeglądałem strony poświęcone statywom Bogen na bigbinoculars.com nabierałem nadzei, że lepsze statywy foto nadają się na cięższe lornetki. Slika pewnie i tak kupię pod 10x50, a potem zobaczę co pod 15x70.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zapytałem na CN o Slika i ...:

 

At a 15# rating, the 700DX looks like it would be an able tripod for these binoculars; the only downside would be the lack of a geared column. It's a lot easier to slowly crank the binoculars up and down as you change altitude; a rapid column will work, it's just not ideal. The 700 model appears to be one of the few inexpensive tall tripods available.

 

The "three way" type photo head will be a bit of a disadvantage, though. A "fluid" 2 way video head would make things much easier for you as regards binocular use. With a video head you don't have to "lock down" the head every time you move; the fluid clutches provide adjustable tension for smooth, steady movements.

Edytowane przez skymacho2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolejna odpowiedź na CN sugeruje zwrócenie uwagi na wyraźnie lżejszą i tańszą lornetkę - Garrett Optical Gemini 15x70 WP:

http://www.garrettoptical.com/Garrett-Wate...s-p/g1570wp.htm

ale to nie jest odpowiednik lornetki Oberwerk Ultra - transmisja niższa o 7%. Jak zauważył kolejny odpowiadajcy odpowiednikami są lornetki Garrett Optical Signature Series:

http://www.garrettoptical.com/product-p/s70hd-wp.htm

 

 

Jeśłi idzie o statyw to widzę w tej chwili 2 dobre rozwiązania: Paragon-Plus XHD lub tańszy Paragon HD-F2.

Edytowane przez skymacho2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ktoś używał statywu video Velbon DV-7000 z głowicą 2-kierunkową i rozpórką radialną:

 

Długość po złożeniu [cm]: 70

Wysokość maksymalna [cm]: 162

Wysokość minimalna [cm]: 57

Zakres przesunięcia [cm]: 30

Waga [kg]: 3.4

Maksymalne obciążenie [kg]: 4.5

Liczba sekcji: 3

Średnica pierwszej sekcji nogi [mm]: 29

Typ blokady nóg: dźwignie

Stopki: gumowe

Głowica: tak

Szybka złączka: tak

Poziomnica: tak

 

cena ok. 300 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam starszego modelu Velbon D700, b. podobnego wymiarowo i wagowo. Mój jest o 5cm wyższy i 200-300 gram lżejszy. Przekroje nóg podobne. Pod Skymastera 15x70 o wadze 1.3kg jest niemal idealny, mógłby być ciut wyższy. Pod twoje 2.3kg zapewne ujdzie, choć stabilność będzie mniejsza. Ja swój zwykle eksploatuje tak,że 3-ci segment nóg rozkładam tylko w połowie.

Wg. mnie może być, choć gdyby udało Ci sie znaleźć coś o podobnej wadze, ale wyższego, byłoby lepiej. Różnica w obu modelach statywu dotyczy chyba głównie nóg -ten DV7000 jest krótszy od mojego po złożeniu. Głowica jest b. dobra do zastosowań lornetkowych, choc akurat płytka wymienna to do tych celów mało przydatny gadżet, bo niewygodnie dokręca się śrubę do lornetkowego adaptera, konieczne użycie jakiegoś narzędzia. Ale sama głowica fluidowa wideo -miodzio.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.