Skocz do zawartości

Statyw pod lornetkę- własnoręczny


Kuba J.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Od dłuższego czasu myślę nad statywem pod przyszłego SkyMaster'a 15x70. Widzę, ile takie kosztują, więc myślałem, czy by samemu nie zrobić. Jednak nie jestem do końca pewien, czy się opłaca, czy nie lepiej kupić taki statyw gotowy. <_< Czy ktoś wie, jak można taki statywik zrobić własnoręcznie i ile to kosztuje? Bardzo by mi się to przydało.

 

Z góry dzięki za pomoc :)

 

Pozdrawiam,

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie w głowie mi statyw za 600zł

 

Kuba, popatrz w dziale lornetkowym na wątek skymacho2 o statywie... Pod Sky Mastera dostaniesz przy odrobinie szcześcia coś w granicach 300-400zł.

Jeżeli chcesz robić samemu, to pozostaje Ci jakaś konstrukcja ze sklejki, drewna itp. materiałów. W zasadzie nie polecałbym Ci żurawia, gdyż jest to rozwiązanie wprawdzie znakomite, ale dość ciężkie i duże. Jesli musisz to nosić /wozić gdzieś dalej niz do ogródka za drzwiami, wcale nie musi być b. praktyczne. Potrzebne materiały najlepiej chyba zdobyć w sklepach meblowo-budowlanych. Dobrze byłoby zdobyc tez śrubke z pokretłem 1/4"-20 -to tak, jak w stopkach statywów foto. Do zdobycia w komisach foto itp.

Robiąc własny statyw nie musisz małpować głowicy foto -pozbywasz sie przy okazji tzw. L-adaptera, tylko zrobić mocowanie bezpośrednio do lornetki. Wariant ze wspomnianą srubka pozwoli Ci skorzystac z istniejacego gwintu pod L-adapter. Inne rozwiązania wymagałyby robienia jakiejś obejmy czy półki pod cała lornetę, tak jak na jednym z podlinkowanych przez kolegów zdjęć.

Możesz tez pomyślec o takim usytuowaniu osi podniesienia w swoim statywie, aby była ona nieco niecentralnie w stosunku do środka trójnogu i osi azymutalnej statywu -wysuniety w strone obserwatora. To poprawi nieco warunki obserwacji wysoko nad horyzontem. Statywy foto wymuszają niestety walenie brodą w trójnóg i łamanie kręgosłupa.

Jeśli gabaryty statywu do transportu nie są problemem [tzn. może być dłuuugi po złożeniu trójnogu] zrób niedzielone nogi statywu. Jednocześciowa konstrukcja będzie sztywniejsza, prostsza i tańsza. Wysokość statywu można regulować rozstawem nóg -pomyśl o tym projektując elementy spinajace nogi. Warto tylko zastosować regulowane końcówki nóg [na bazie gotowych akcesoriów meblowych najlepiej], np. dla wypoziomowania statywu czy dokładniejszej regulacji wysokości

Pozdrawiam

-J.

P.S. tak czy siak na 100 % w 100zł sie nie zmieścisz, ale możesz zredukować koszty w stosunku do normalnego statywu foto. Przy odpowiednim projekcie [naprawdę dobrze to przemyśl] Twój wyrób może być bardziej funkcjonalny do lornety niż fotograficzny składak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, dzięki wielke za informacje, na pewno mi się przydadzą. Sam statyw zacznę robić na początku lutego, kiedy będę miał trochę więcej luzu. Wiem, że w 100zł się nie zmieszczę, ale mimo wszystko nie chcę dawać za statyw 500zł ;)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz tu Kuba link do strony na której znajdziesz kilka pożytecznych wskazówek, min. dotyczących proporcji ramienia:

 

http://home.att.net/~jsstars/binomt/binomt.html

 

Mogę Ci też podesłać na mejla zestaw fotek różnych konstrukcji pod lornetkę. Kolekcjonowałem je z rozmaitych stron (głównie CN i podawanych tamże liknów). Są tam różne ciekawe patenty. Napisz czy nie masz nic przeciwko, bo pakiet zajmie jakieś 1,5 - 2 MB.

 

Po materiały drewniane najlepiej udać się do sklepu "Patencik" na ul. Jedności narodowej (okolice pl. Bema, idź w stronę północną). Są tam też przydatne śruby, nakrętki, uchwyty, kątowniki - słowem wszystko czego duszy potrzeba. Mogą też utoczyć / wykonać jakiś drewniany element na zamówienie.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Pepin Krootki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Pepin za cenne wskazówki. Na pewno skorzystam! :) Jednak póki co, w wolnej chwili będę musiał opracować szkic statywu i jak się do niego zabrać :szczerbaty: Oczywiście przy budowie sam sobie nie poradzę, ale od czego ma się ojca i jego złote myśli :ha: Na pewno też mi w czymś pomoże.

 

Jeszcze raz dzięki.

Pozdrawiam :)

 

PS. Pepin, możesz podesłac, nie zawadzi mi, a na pewno pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.