Jump to content

Uproszczenie wyboru okularu.


Art 69
 Share

Recommended Posts

Od jakiegoś czasu przyglądam sie dylematom jakie mają użytkownikcy forum przy wyborze okularu. Robię to z ciekawościa ponieważ sam także mam zamiar nabyć coś w okolicach 10mm. Chyba nie muszę dodawać że wybór nie jest oczywisty ani prosty. Powodem tego jest ogrom materiału który trzeba przejrzeć a który to ponadto jest rozrzucony w setkach postów na różnych forach. Posty te nie zawsze są konkretne i zawierają mnóstwo wątków nie na temat co dodatkowo zaciemnia obraz a szukającego doprowadza do :wacko: (o stresie i kłopotach z zaśnięciem nie wspominam :szczerbaty: ) Pomyślałem sobie że taki wybór byłby znacznie prostszy gdyby do opisów okularów wprowadzić pewną systematykę. oczywiście jak miałoby to ostatecznie wyglądać zadecydują jak zwykle moderatorzy ale mała wymiana pogladów z pewnością nie zaszkodzi.

Myślę że przede wszystkim powinien być stworzony odrębny dział gdzie użytkownicy mogliby zamieszczać opisy swoich okularów.Oczywiście, należałoby w przybliżeniu określić jak ta ocena ma wyglądać. Według mnie powinna być opisowa, podawać typ, rodzaj, wielkość (światłosiłę), sprzętu , w jakich warunkach ( LP ) była dokonywana. Jak wyglada kilka podstawowych obiektów w ocenianym okularze (Saturn, jakieś znane ciasne podwójne, kilka eMek, a to dla przybliżonego chociażby porównania), współpracę z filtrami, barlowami itd.

Zdaję sobie sprawę że to wszystko już jest, ale jest rozproszone i trudne do zebrania i jednoczesnego ogarnięcia. Dla poszukującego najlepiej byłoby gdyby opisy były pogrupowane według poszczególnych modeli okularów. Wystarczyłoby tylko wpisać np. Vixen LV6 i odrazu otwierałby się zbiór kolejnych ocen i opinii o tym szkle. Po prostu skoncentrowana wiedza w jednym miejscu.

Okulary można pogrupować także wg ogniskowych lub wg budowy optycznej. Ten wcześniejszy podział doprowadzi do utworzenia kilkudziesięciu wątków ale znalezienie właściwego "obiektu marzeń" powinno być najłatwiejsze.

Całość tego założenia opiera się na tym że wśród użytkowników tego forum nie zabraknie chętnych do podzielenia się swoimi uwagami i wiedzą na temat posiadanych sprzętów.

 

Czy takie coś może się udać ??? :Salut:

Link to comment
Share on other sites

ale były i są ciągle takie próby, jedna z pierwszych tu: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=12375 , urodziło się to: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=12342 następnie rozwijane tu: http://www.skyscope.pl/celestia/index.php/...a%C4%87_okulary

 

a po za tym, nic nie stoi na przeszkodzie aby tworzyć takie "opisy swoich okularów"

przecież jest odpowiedni dział tu: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showforum=83

 

tylko niestety absolutnie wszystkie forumowe szukarki (ściśle rzecz ujmując lokalizowane np. na język polski), nie dorastają do pięt kontekstowej wyszukiwarce googla

dlatego też wiedza zgromadzona na forach, jest tak ciężko dostępna z poziomu ich engine'ów

Link to comment
Share on other sites

Fajny owy pomysł jest... Ale... Kto zgłosi się na ochotnika, żeby to wszystko ogarnąć i pogrupować ???

:Boink:

Admin też człowiek... wystarczająco dużo już roboty ma na głowie aby forum jakoś funkcjonowało...

 

A z opiniami na temat okularków to tez może być problem, dlatego że cholerka wie, co tam komu w duszy gra. Jeden już miał w wyciągu dziesiątki okularów i wie, co na prawdę się liczy... Drugi zadowala się tym, co ma i poszedł na jakiś tam "kompromis obserwacyjny", więc może mocno zachwalać swoje plossle. I komu tu wierzyć? To jest problem.

A tak sobie też wymyśliłem, że mogłoby wypaść to gorzej, jeżeli w posegregowanym ładnie wątku na temat okularka X 15mm wypowiada się 50 chłopa (i 3 baba :) ) i każdy wypowiada swoje inne zdanie na temat sprzętu owego... to by była niezła masakra. A skąd nowy uzytkownik ma wiedzieć komu ma ufać, kto się zna a kto nieco "koloryzuje" ?

 

Natomiast jestem ZA, jeżeli chodzi o ułatwienie wyszukiwania takich wątków, w których pojawiają się opinie doświadczonych obserwatorów na temat danego sprzętu... Można by takie tematy jakoś "oflagować"...

 

pozdrawiamy was

Link to comment
Share on other sites

A tak sobie też wymyśliłem, że mogłoby wypaść to gorzej, jeżeli w posegregowanym ładnie wątku na temat okularka X 15mm wypowiada się 50 chłopa (i 3 baba :) ) i każdy wypowiada swoje inne zdanie na temat sprzętu owego... to by była niezła masakra. A skąd nowy uzytkownik ma wiedzieć komu ma ufać, kto się zna a kto nieco "koloryzuje" ?

 

 

Czytając niektóre odpowiedzi na pytania zadawane na forum nie można oprzeć się wrażeniu że spora część z nich to tak zwana "radosna tfurczość". Zakładam jednak że w odpowiedziach na poważny temat "tfurczość" ta zostanie nieco poskromiona. Przykładowo bardzo dobrą analogią niech będą pisane przez użytkowników oceny samochodów http://moto.biznes-polska.pl/go/22__Ocen_swoje_auto.html gdzie opinii są setki. Niektóre robione są solidnie a inne emocjonalnie, na gorąco zaledwie po tygodniu cieszenia sie nowym nabytkiem, ale pomimo tego łatwo można odczytać ogólną charakterystykę ( i oddzielić ziarno od plew :szczerbaty: ).

Ocena okularu jest nieco trudniejsza i nawet jeżeli będzie się trochę różniła od poprzedniej to przecież nie diametralnie (zakładam wariant optymistyczny). Po przeczytaniu kilku wypowiedzi gdzie użytkownicy coś krytykują w danym szkle, będzie wiadomo że jest coś na rzeczy i trzeba się zastanowic przed podjeciem decyzji. Oczywiście opinia typu: "najlepszym okularem jest plossl bo jest dobry i tani" będzie miała inna wagę od całostronicowej recenzji, a zwłaszcza napisanej przez forumowego wyżeracza.

Jestem pewien że oceny nie będą składały sie z samych superlatyw (zapewnie za wyjątkiem duetu Pentax & Nagler :D ) i właśnie to może stanowic o ich przydatności w porównaniach.

 

Może jednak się uda. B)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 44 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.