Jump to content

Jak zrobić montaż a właściwie słup dla niepełnosprawnego


JS 53
 Share

Recommended Posts

Mam niepełnosprawnego kolegę który przy obserwacjach musi siedzieć na wózku inwalidzkim.Raczej nie wchodzi w rachube podnoszone siedzenie bo przy braku jednej nogi woli byc jak najblizej ziemi.Ma słup i głowicę Uniwersała ale to mnóstwo za wysoko.Ponieważ mam podobny kłopot że przy obserwacjach cięzko mi stać obciąłem słup Uniwersała do wysokosci 50 cm ale zrobiłem sobie regulowany astrostołek i po kłopocie No .ale dwie nogi to nie jedna.Chodzi o wymyślenie takiego rozwiązania zeby jego słup tez obciąć i zastosować drugi element podnoszony i opuszczany.Problem tylko jak to rozwiązać by szlo to podniesc i opuscic najlepiej jedną reka i w nocy .Glowica uniwersała razem ze Soligorem 150/750 i przeciwwagą waży na pewno ponad 10 kg.Może ktoś zna zresztą całkiem inne rozwiązanie tego problemu.Oczywiście widziałem w necie jakieś elektroniczno hydrauliczne podnoszenie słupa ale to nie może być niestety zbyt drogie rozwiązanie i ważyć tyle co działo z pancernika .Chodzi raczej o pomysł typu"pomysłowy Dobromir"Mam od biedy dostęp do maszyn skrawających ale zawsze obchodziłem mechanikę szerokim łukiem nigdy nie gromadziłem przekładni itd.i te tematy trzeba mi raczej tłumaczyć łopatologicznie .

Link to comment
Share on other sites

Też mieliœmy z tym problem podczas pokazów publicznych w Gliwicach. Odwiedziliœmy szkołę gdzie było kilkoro uczniów na wózkach inwalidzkich. Problem rozwišzaliœmy w ten sposób, że teleskop ustawiliœmy przy podjeŸdzie dla wózków, znacznie niżej niż osoba na nim siedzšca. Inny pomysł jaki wprowadziła moja znajoma z fundacji opiekujšcej się osobami niepełnosprawnymi, to wykonanie podjazdu przy teleskopie. Nie trzeba wtedy dużych przeróbek robić na statywie. Problem jednak w tym, że taka konstrukcja najazdowa musi być odpowiednio wyważona i podbudowana.

Link to comment
Share on other sites

Podnośnik z fotela do komputera nawet mam ,ale cięzko nim precyzyjnie sterować.Co do podjazdów to ciężko toto wrzucić do auta.Teraz przyszło mi na myśl jakby tak pod rurę ze słupa albo pod głowicę zastosować podnośnik w kształcie rombu rozpierany lub opuszczany srubą.

Link to comment
Share on other sites

Te małe maja króciuitki wysuw a te większe sa cięzkie jak cholera

 

Prędzej można by zastosować np. podnośnik z Poldka i umieścic go w środku lub na zewnątraz rury.Widziałem taki podnośnik zastosowany do uchylnego otwierania bramy.Oczywiście trochę przerobiony i napędzany silnilkem z wycieraczek z 126p .Poczekamy może ktoś podpowie jakieś sprawdzone rozwiązanie

Link to comment
Share on other sites

No to jeœli tak, to już polecam podnoœnik do wózków widłowych albo oryginalne podnoœniki dla wózków inwalidzkich np. używanych w samochodach do przewożenia niepełnosprawnych. Oryginalny, przenoœny - sš takie, widziałem. Z niewielkim trudem możnaby nawet starać się o refundacje z PRFONu. Da się - też już sie z tym spotkałem, tylko do innego zastosowania.

 

tu przykład podobnego: http://www.dzwigi.pl/opis-blm.html

Edited by Admiral
Link to comment
Share on other sites

każda podpowiedz się liczy.Może się z tego coś urodzi do wiosny.Najgorsza sprawa że musi to być składane a przede wszystkim lekkie.Kto ma do czynienia z niepełnosprawnym zaczyna sobie zdawać sprawę jak zwykłe rzeczy zaczynają być uciążliwe.M ze uda mi się wyczarorać jakiś porządniejszy wózek z Niemiec a na tym zwykłym wymyślić jakiś uchwyt do mocowania teleskopu.Pożyjemy zobaczymy. :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 44 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.