Skocz do zawartości

Mam telepa. Co dalej!!!


miros1983

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć Wszystkim, mam na imię Marek, jestem nowym uzytkownikiem forum i równie świeży w temacie obserwacji. Zdecydowałem podpiąć się pod temat i dopytać o pewnien szczegoł.

Czekałem długo na pierwszą w życiu obserwację moim pierwszym teleskopem, ponieważ warunki do dziś dnia nie pozwalały. Wreszcie się rozpogodziło i wyniosłem sprzęt na balkon, wczesniej ustawiłem zbieżność szukacza z teleskopem, odpaliłem Stellarium i namierzyłem Saturna. W namierzeniu teleskopem pomógł mi większy okular (z tych które mam), natomiast docelowo użyłem okularu SR4mm.

Obraz Saturna jest malutki, jednak widać jego pierścienie. Wiem że mój sprzęt nie jest dobry i wielu proponuje aby zacząć od takiego z lustrem nie mniejszym niż 200mm. Mój sprzęt to Nuton SkyWatcher SK1145EQ1 (114/500), okulary H20mm, H12,5mm i SR4mm.

Pytanie brzmi czy zmiana okularu poprawi doznania? Jeżeli tak to jaki proponujecie?

Jeżeli post nie pasuje do tematu to prosze wybaczcie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

okulary H20mm, H12,5mm i SR4mm.

Pytanie brzmi czy zmiana okularu poprawi doznania? Jeżeli tak to jaki proponujecie?

 

Jeżeli dobrze pamiętam, to okulary owe są w standardzie 0,96'' więc przykro mi to mówić ale w podobnym standardzie (rozmiar tulei) nie dostaniesz nic lepszego.

 

(chyba że bardzo niewiele lepszego)

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

veithomas, ja tez mam taki teleskop (SK1145EQ1 (114/500).

Okulary są w standardzie 1,25" czyli wszystko gra.

Ja dokupiłem sobie okular lantanowy Vixen 6mm. Fakt, że spora kaska, prawie tyle co teleskop.

Jednak jest zdecydowanie lepszy od SR4 z zestawu (mimo, że mniejsze powiekszenie).

Uzywam go nagminnie do planet (piekny, ostry mały Saturn, wspaniała eksploarcja powierzchni Księżyca i hit wczorajszego wieczory - M42 jak z obrazka).

Moim zdaniem H20 jest całkiem spoko więc na razie nie zmieniam.

Ale ten krótki lantan zdecydowanie poprawił widoki z naszego maleństwa.

Mam też barlowa Vixena 2x, ale tu jeszcze nie mam zdania czy było warto. Ciemny obraz i trudno ustawić ostrość. Ale to chyba kwestia wprawy i praktyki. No i zawsze power razy 2.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Miros nie przejmuj się - to kwestia kilku nocy i będzie po krzyku ... :)

Ja początkując wiosną/latem 2007 też po popatrzeniu na księżyc i Saturna nie mogłem nic znaleźć. Pamiętam jak wściekając się w piękną , pogodną noc z bezsilności , wpadłem na sposób , który może pomóc niektórym na początek :)

Chciałem dorwać z zachodniego balkonu M3 oczywiście pięknie ustawiając teleskop - bezskutecznie. W końcu w akcie rozpaczy rozsprzęgliłem na EQ obie blokady mikroruchów. Pasmatriłem mniej więcej gdzie to te Warkocze Bereniki , Psy Gończe , Wolarze itp i po prostu RĘCZNIE prowadząc delikatnie teleskop a jednocześnie kontrolując to szukacz , to okular ( polecam tu max - u mnie SPL-25) znalazłem już po kilku przyłożeniach. Z początku to szło ciężko , ale po minimalnym treningu stało się proste. Cwiczyłem celując tak do Alkora i Mizara coraz mniejszym okularem i coraz szybciej. Po znalezieniu największą sztuką jest przy małych obiektach utrzymać je w polu widzenia , jednocześnie drugą ręką zakontrowując motylki blokad.

Potem już można przejść na śledzenie mikroruchami.

Teraz nie wyobrażam sobie szybszego i łatwiejszego sposobu. Oczywiście dotyczy to refraktora który można łatwiej chwycić bo ma mniejszą średnicę , ale może jakoś da się tak i z reflektorkiem ?

Wtedy jeszcze nie wiedziałem , gdzie jest M42 ani nawet Orion :Boink: . Teraz jak widzę jak jarzy nawet w lornetce , to myślę , że trzeba naprawdę wysiłku , ale żeby ... jej nie zauważyć :D

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze, mimo że piszesz nie do mnie, a może również do mnie jako początkującego astroamatora napisze że właśnie w ten sposób szybko udało mi się ustawić teleskop na interesujący mnie cel (Jowisz). Może to przez brak znajomości podstaw obslugi, ale nie widziałem drugiego, lepszego i szybszego sposobu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ten poniedziałek kiedy wracałem z pracy nocne niebo (bo skończyłem o 23) było piękne. Postanowiłem wyciągnąć telepa i troche poobserwować :D Pokierowałem się wskazówkami, którymi mnie zasypaliście :notworthy: i skierowałem swoją armate na oriona. Po paru minutach w okularze ukazała mi się M42, a że niedaleko znajduje się M43 to długo już jej nie szukałem :rolleyes: Nawet nie wiecie jaką miałem radoche kiedy je zobaczyłem pierwszy raz na własne oczy :helo: Wpatrywałem się dobrą godzinkę :blink: , na zmiane to M42 to M43. Nie mogłem się oderwać i nawet tego dnia nie szukałem innych emek.

Szukanie tych obiektów przeprowadziłem właśnie tak jak opisuje wyżej pietro4 :Beer:

Ponieważ był już późno nie wyjechałem poza miasto lecz wyszedłem przed blok. Pewnie jakbym wyjechał w ciemniejsze regiony to bym zobaczył więcej szczegółów :mellow:

 

Chciałbym wszystkim podziękawać za pomoc i zrozumienie bo pewnie zakończyłbym przygode z teleskopem :(

 

Wczoraj zamówiłem lornetke Bressera 11x56 i mam nadzieje, że pomoże mi w odnajdywaniu dalszych obiektów :szczerbaty:

Jeszcze będę pisał o swoich obserwacjach :Boink:

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo miros !

Czyli albo tak się powinno , albo ... najskuteczniejsze są najprostsze metody :)

Bardzo mnie ciekawi jak wygląda 42 i 43 w newtonie 150 . Czy jest lepsza niż moim refraktorze , czy gorsza , czy porównywalna ...

Na pewno jaśniejsza

Chyba my tylko perfekcyjnie opracowaliśmy tą metode :D Może opatentujemy ją :D

Nie jestem w stanie tego powiedzieć. To były moje, jak narazie jedyne, udane obserwacje. I nie mam żadnego punktu odniesienia.

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ehhh weź nawet mi nie mów :((

Tak się cieszyłem , że po krótkich i szarych nocach lipca , sierpnia miną jesienne słoty , przyjdą piękne roziskrzone gwiazdami noce grudniowe , styczniowe a tu co ? GUZIK !!! Może ze dwa razy porządnie posiedziałem do 1 , 2 w nocy a oprócz tego to albo pada . albo są chmury , albo mgła , albo pełnia , albo wymieszanie tych czynników ... no ja nie mogę. Gdzie my żyjemy , co się stało z tym klimatem. Dobrze , że chociaż Helmesa porządnie zaliczyłem - niezapomniany widok :).

Pamiętam te noce zimowe sprzed 20 , 30 lat. Ojjjj jakbym wtedy miał choć taki teleskop jak teraz.

Kiedy gwiazdy raziły w oczy i można było je rwać znad głowy niczym wiśnie z niskiego drzewka.

Może wiosną się coś poprawi.

Nie patrzę już nawet na ICM bo szkoda mi rozbić monitor ... :)

Pozdr.

Edytowane przez pietro4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ehhh weź nawet mi nie mów :((

Tak się cieszyłem , że po krótkich i szarych nocach lipca , sierpnia miną jesienne słoty , przyjdą piękne roziskrzone gwiazdami noce grudniowe , styczniowe a tu co ? GUZIK !!! Może ze dwa razy porządnie posiedziałem do 1 , 2 w nocy a oprócz tego to albo pada . albo są chmury , albo mgła , albo pełnia , albo wymieszanie tych czynników ... no ja nie mogę. Gdzie my żyjemy , co się stało z tym klimatem. Dobrze , że chociaż Helmesa porządnie zaliczyłem - niezapomniany widok :).

Pamiętam te noce zimowe sprzed 20 , 30 lat. Ojjjj jakbym wtedy miał choć taki teleskop jak teraz.

Kiedy gwiazdy raziły w oczy i można było je rwać znad głowy niczym wiśnie z niskiego drzewka.

Może wiosną się coś poprawi.

Nie patrzę już nawet na ICM bo szkoda mi rozbić monitor ... :)

Pozdr.

 

Dobry ! Ja też nowy na forum aczkolwiek pewne kroki w zagłębieniu się w piękny świat astronomii już poczyniłem. Zakupiłem w listopadzie 2007 sprzęt, no i mieszkanie na IV piętrze "przy okazji". Dzisiaj zobaczyłem po raz pierwszy Saturna, ale ciągnie mnie do pooglądania jakiś mgławic, galaktyk etc. M42 już przestudiowany...teraz muszę zapolować na jakieś bardziej "wyzywające" obiekty (i nie mówię o sąsiadkach z bloku naprzeciw :D ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.