Skocz do zawartości

Pokrowiec na teleskop


ryszardo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Prośba o pomoc. Zanim zainstaluję dach ( lub kopułe) w moim obserwatorium, chciałbym już obserwować używając stacjonarnie sprzęt. Potrzebuję wykonać pokrowiec z bardzo dobrego materiału, pewnie kilka warstw. Nie wiem, goratex? - chodzi o to by odprowadzał od środka wilgoć, a z zewnątrz odwrotnie. I był mocny. Widziałem na stronie TS, ale za małe mają.

Czy ktoś coś wie?

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że telep był by wystawiony na działanie warunków atmosferycznych 24h na dobę? A co jak spadnie śnieg, zacznie padać deszcz, wiać wiatr? Ja bym poczekał na kopułę. Szkoda mi by było sprzętu.

 

Gore tex działa tylko i wyłącznie przy różnicy wilgotności i temperatur, więc cudów nie ma. Jak masz zbyt wilgotne powietrze na zewnątrz to kicha. Poza tym gore jest strasznie drogie i lepiej kupić sobie za cenę pokrowca dobry okular np jakiegoś Naglera.

 

Co będzie dobre na pokrowiec. Jak ma chronić przed wilgocią z zewnątrz to możesz to owinąć kocem :P i folią z zewnątrz (są takie grube folie na dach, bardzo wytrzymałe, kilka warstw powinno być ok + taśma klejąca). Ja swojego telepa trzymam tylko w folii na strychu 6 miesięcy w temperaturze 10 oC i 6 w temperaturze 20 oC. Do tego mama lubi suszyć pranie na stryszku więc jest wilgotno :P Nie mam problemu, bo jeszcze to wszystko siedzi w oryginalnym kartonie.

 

Radze poczekać do kopuły, jeżeli telep ma być wystawiony w pokrowcu cały czas na działanie warunków atmosferycznych, to nawet najlepszy pokrowiec nie pomoże jak przyjdzie wiatr i Ci go zdmuchnie. Pogoda ma zbyt wiele czynników zmiennych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ryszardo, Rolba ma niestety rację. O goretex-ie itp. membranach zapomnij. To nie działa w żaden magiczny sposób, tylko własnie tak: pod ubraniem jest cieplej niż na zewnątrz, więc wilgotność bezwzgledna na zewnątrz musi być mniejsza i mamy odprowadzanie pary przez pory membrany. Przy deszczu to z resztą i tak przestaje działać natychmiast...

Schowek na teleskop musi być dobrze wentylowany,żeby był suchy. Ale jeśli nie jest ogrzewany delikatnie albo nie ma odpowiedniej pojemności cieplnej [vide solidna komórka czy garaż], to kondensacja pary wodnej przy dużej wilgotności na zewnątrz będzie zachodzić także w środku,tak samo jak np. w namiocie.

Pozdrawiam

-J.

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.