Skocz do zawartości

A do czego służy relaybox?


pepelito

Rekomendowane odpowiedzi

W bardzo prostym skrócie. Wchodzą np 3 kabelki wychodzi 1. RelayBox nie wiem czy to poprawna nazwa. Nie ma tu żadnej zasady działania. Po prostu robisz skrzynkę (coś ala rozdzielacz) do której podpinasz 4 kable np 2 żyłowe a wychodzi 1 kabel 8 żyłowy :P Zyskujesz na miejscu i ilości kabli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie chodzi o schemat, czy o jakieś urządzenie elektroniczne. Tego się obawiałem, że zaraz zaczniesz szukać schematów RelayBoxa... Jak masz 5 kabli idących do telepa to możesz to wszystko dać w jeden gruby kabel w którym będzie pod izolacją 5 kabli. Rozumiesz? Takie 5 w jednym. No i trzeba zrobić taką skrzyneczkę która nam te 5 osobnych kabli wpuści w ten jedne. Pisz jak nie rozumiesz. Narysuję w Paint'cie o co mi biega :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem tylko schemat Leszka Jędrzejewskiego ale tam nic takiego nie ma ma ktoś taki schemat?

RelayBox można przetłumaczyć jako przekażnik i jest potrzebny do rozdzielenia sygnału z jednego portu na kilka urzadzeń jednocześnie konwertuje sygnał na zrozumiały dla tych urządzeń i odwrotnie. Poza tym dostosowuje napięcie na jakim pracują urządzenia do napięć jakie zniesie komputer. Są różne Relay'e projektuje się je w zależności od potrzeb.

Zobacz ten wątek

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...=17410&st=0

Jest tam ten temat wałkowany. Są też jakieś schematy.

 

To nie jest takie proste jak pisze rolba, że to same kabelki w skrzyneczce bez zasady działania . Czasami jakiś prosty Relay może zawierać kilka tranzystorów i innych elementów, inne są bardziej skomplikowane , ale o takim z samych kabelków to ja nie słyszałem. Zresztą gdyby to były same kabelki to by był rozgałęźnik a nie RelayBox

Edytowane przez jacapa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A do czego służy relaybox?

 

Służy dwóm celom:

- odseparowania galwanicznego jednostki sterującej ( obecnie w wiekszości komputer/laptop) od urządzeń peryferyjnych np montażu, portu guidującego, lustrzanki

- uproszczenia kabelkologi: tutaj sprawdza sie poki co port szeregowy tzn jeden kable do relay boxa a stamtąd do montazu, kamerki guidujacej, portu guidujacego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Służy dwóm celom:

- odseparowania galwanicznego jednostki sterującej ( obecnie w wiekszości komputer/laptop) od urządzeń peryferyjnych np montażu, portu guidującego, lustrzanki

- uproszczenia kabelkologi: tutaj sprawdza sie poki co port szeregowy tzn jeden kable do relay boxa a stamtąd do montazu, kamerki guidujacej, portu guidujacego...

 

A czy ktoś z was ma doświadczenie z relayboksem pracującym na USB? Idealnie pod Linuksem lub Macosem - bo akurat mój laptop pod tymi systemami pracuje :)

 

Nie mam wyjścia LPT, nie mam seriala - jest tylko USB i firewire.

 

ł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemem nie jest w twoim wypadku relaybox tylko oprogramowanie które bedzie chciało tak emulować port LPT czy tez COM aby programy do astro chciały z tym emulowanym portem pracować.

 

Jeśli masz odpowiedni sterownik montażu np. popularnego u nas Syntreka to szukaj na zagranicznych stronach (zwłaszcza na amerykańskich) czy istnieje oprogramowanie (sterowniki) pod wymienione przez ciebie systemy które pozwoli sterować montażem przez USB. Temat o guide i goto przez specjalny kabelek USB jest na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.