Skocz do zawartości

Wyznaczanie pozycji geograficznej komputera na podstawie nr IP?


Dari

Rekomendowane odpowiedzi

Witam i - pytam mądrzejszych od siebie.

Czy mozliwe jest okreslenie pozycji geograficznej ( długość i szerokość) komputera podłączomego do sieci na podstawi jego adresu IP?

 

Sytuacja była taka. Czytając wątek o amerykańskim satelicie który ma z wielką pompą uderzyć w Polskę wszedłem na stronę http://www.n2yo.com/?s=29651, gdzie ze zdziwieniem odczytałem swoją pozycję geo. Co prawda z błedem rzędu 1 stopnia ale zawsze. Nie podoba mi się to. :o I to bardzo mi się nie podoba :angry:

 

może ktoś pomoże mi zrozumieć mechanizm tego "kosmicznego zjawiska"

 

pozdrawiam

Dari

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...] gdzie ze zdziwieniem odczytałem swoją pozycję geo. Co prawda z błedem rzędu 1 stopnia ale zawsze. Nie podoba mi się to. :o I to bardzo mi się nie podoba :angry:

 

mówiąc w dużym uproszczeniu, serwer z którego czytasz informacje musi wiedzieć gdzie jesteś bo musi przecież wysłać do ciebie treść strony. w taki sposób działa internet i już.

 

jeżeli ci się to nie podoba to oglądaj telewizję B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mówiąc w dużym uproszczeniu, serwer z którego czytasz informacje musi wiedzieć gdzie jesteś bo musi przecież wysłać do ciebie treść strony. w taki sposób działa internet i już.

 

jeżeli ci się to nie podoba to oglądaj telewizję B)

 

W bardzo dużym uproszczeniu. Mniej więcej tak, jakbyś powiedział, że serwer musi znać do tego Twój rozmiar buta. Co ma komunikacja IP do lokalizacji geograficznej? Jeśli wdzwonię się modemem do AOL w Stanach, żadna geolokalizacja nie dowie się, że jestem z Polski a internet będzie działał.

Notabene , mój komputer powyższe systemy geolokalizacji lokują gdzieś w Holandii. Chyba pora wyskoczyć do coffee shopu...

 

Tak przy okazji: Wiecie, jaka jest niezwyciężona armia świata?

Holenderska.

W holenderskim wojsku są dwie komendy: "ładuj" i "ognia". Natarcie armii holenderskiej następuje zawsze zgodnie z surowymi zasadami! Z przodu piechota lotem koszącym. Za nimi oficerowie na czteronożnych, zielonych wozach bojowych. A najbardziej niebezpieczne są czołgi. Holenderski czołg zeskakuje z drzewa, strzela, dziko chichocze i z powrotem chowa się w konarach drzew. A jak z nimi walczyć - nikt nie wie...

 

A jak działa geolokalizacja? Oczywiście, może być to bardziej zaawansowane, niż mi się wydaje, ale jeśli znasz swój oficjalny (publiczny) adres IP, wpisz go do bazy, w której są adresy przydzielane przez "bogów internetu" poszczególnym providerom: http://ripe.net/fcgi-bin/whois Będzie tam adres kontaktowy tegoż prowidera, np TPSA, Dialogu, zakładu pracy, jeśli ma zarejestrowane swoje adresy. Niektórzy operatorzy wpisują bliższe dane poszczególnych podsieci adresów, z podziałem na województwa czy miasta. I stąd pewnie bierze się podstawowa wiedza takich systemów, reszta to już pewnie tajemnice sprzedawców tych usług, można pewnie analizować nazwy DNS routerów, przez które przechodzą pakiety czy robić inne sztuki.

Edytowane przez BBwro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki chłopaki za oświecenie.

 

Dzięki Sumas - mam teraz coś z Mission impossible w domu!

 

Szu nasz w zasadzie zupełną rację :Salut:

Ale jakoś mi sie to kłóci z ideą swobodnego, wolnego internetu. Serwer powinien znać mój numer IP , ale po co ma znać moje położenie? Aby wygenerować mi coś w moim języku. Dzięki - nie trzeba, znam angielski. A może aby mi coś sprzedać? Może aby zebrać inne informacje na mój temat?

I jeszcze jedno - dlaczego strona wyśledziła serwer telekomunikacji w Poznaniu? Z tąd ten "błąd" we współrzędnych, a nie mój komputer we Wrocu?

 

pozdrawiam

 

smutny Dari

P.S.

idę na gwiazdy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość JacekPala

To, że np. TraceRoute wie gdzie stoi dany komputer nie jest żadną nowością i działaniem jakiś tajemnych sił. Po prostu część routerów (takich specjalnych przełączników kierujących ruchem w sieci) ma wpisaną przez operatorów swoją lokalizacje geograficzną. Potem różne programy korzystając z tej informacji podają niby gdzie jesteś, choć tak naprawdę jest to pozycja ostatniego routera ze znanymi współrzędnymi, a nie twojego komputera.

W sumie nie ma sie czego bać. Choć operator twojej sieci z pewnością wie gdzie stoi twój komputer i bez problemów jest wstanie prześledzić każdy bit wysyłany z twojej maszyny (łącznie z np. z loginem i hasłem do tego serwisu) nie pytając cię nawet o zgodę :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.