Skocz do zawartości

Jaki teleskop dla amatora?


DziuneK1993

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Niedawno zaczełem interesować się astronomią. Przeczytałem pare książek o astronomi i zaczęło mnie wciągać. Myśle że przyszedł czas na zakup teleskopu. Niestety mój budżet jaki moge przeznaczyć na zakup sprzętu jest niewielki.

Rozważam zakup Sky-Watcher'a (Synta) SKDOB 6

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...=pl&cur=PLN

 

Mieszkam w Kotlinie Kłodzkiej, a więc z tego co się orientuję to mam świetne warunki do obserwacji nieba.

Co sądzicie o tym sprzęcie i co bede mógł w nim zobaczyć?? Chcialem też się zapytać jakie okulary (ewentualnie barlowa) moge kupić za rozsądną cene??

 

 

P.S może macie inne propozycje w cenie mniej więcej podobnej do SW 153/1200??

 

Z góry Dziękuję...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z góry Dziękuję...

Bardzo proszę!

A może byś tak rozejrzał się po forum, zamiast od razu generować wątek który już tu był ...dziesiąt razy inicjowany?

Taka jest właśnie moja rada.

 

Pozdrawiam - Miłek :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Niedawno zaczełem interesować się astronomią. Przeczytałem pare książek o astronomi i zaczęło mnie wciągać. Myśle że przyszedł czas na zakup teleskopu. Niestety mój budżet jaki moge przeznaczyć na zakup sprzętu jest niewielki.

 

Witam.

Gdy nieco więcej poczytasz na forum niewątpliwie dojdziesz do podobnych wniosków co Deryl we wcześniejszym topiku. Skrótowo brzmiało to tak:

1. Za tą kasę to nic sensownego nie kupisz,

2. Kup sobie lornetkę,

3. "Niebo na weekend" także sie przyda,

4. Lepiej dozbieraj ze trzy stówki,

5. Synta 8 jest najlepsza,

6. Nie podskakuj grupie trzymającej władzę.

 

Moim zdaniem są to bardzo sensowne przemyślenia. :szczerbaty:

A tak na poważnie to apertura 150mm z dala od miejskich świateł pozwoli na ekonomiczne i sprawne poruszanie sie po niebie.

Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak na poważnie to apertura 150mm z dala od miejskich świateł pozwoli na ekonomiczne i sprawne poruszanie sie po niebie.

Zapewne reflektor systemu Newtona Mitek ma na myśli.

Ale sprawność poruszania się po niebie (przy założonych rozmiarach tuby) zależy głownie od montażu...

 

Tego się nie da zrobić w jednym poście, żeby nie powtarzać rzeczy wielokrotnie już tu opisanych. Każdy teleskop (reflektor, refraktor, katadioptryk) jak i każdy montaż (Alt-Z, Dobson, paralaktyk) mają swoje wady i zalety.

W kilku książkach (bardzo kolorowych i błyszczących) przeczytałem, że NAJLEPSZE DO WSZYSTKIEGO SĄ KATADIOPTRYKI, zwłaszcza Schmidt-Cassegrein.

Hm... ale nie polemizuję, mój post ani kolorowy, ani błyszczący.

 

Pozdro! Miłek :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

odpowiedz na post jedz na zlot :D

napisze ze po czytaniu w 3 jezykach stron astro w internetcie [10 lat ] wiem mniej niz wiedzialem 10 lat temu :Boink:

jedyna co sie potwierdzilo to ze najlepszy teleskop to ten ktory masz i uzywasz

astronomia amatorska --- jest jak narkotyk malo kto z tego wychodzi :unsure:

astronomia amatorska ----jest jak woo doo :ha:

astronomia amatorska ----jest nafaszerowana podprogowym marketingiem :o

astronomia amatorska ----jest sztuka widzenia rzeczy niewidzialnych :burza:

astronomia amatorska --- hobby mitologiczno logiczno fizyczno matematyczno mechaniczno dewagacyjne :rolleyes:

astronomia amatorska ----science fiction with real money <_<

astronomia amarorska-----fajni ludzie na calym swiecie :Beer:

osobiscie jestem tylko perwersyjnym podgladaczem cudow stworcy :notworthy:

pozdrawiam

adam

Edytowane przez APM ADAM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądam wątek kilka razy - i nigdzie nie widzę, jakie to konkretnie są te "małe pieniądze".

 

Po 10 latach czytania forów już chyba zauważyłeś, że gdyby tym, co mają coś ciekawego do powiedzenia w sprawie wyboru jeszcze raz chciało się zabrać glos, to kolejny raz rozgorzeje dyskusja pomiędzy zwolennikami reflektorów, refraktórów, katadioptryków, wariantów montaży, i zamiast zbliżać się do rozwiązania będziesz cora bardziej zdezorientowany.

 

Aha, ostatnio pojawiają się zwolennicy skrajnej koncepcji - NAJLEPSZY DO WSZYSTKIEGO JEST ED-80, lepszy jest tylko TRYPLET "PRAWDZIWY APO", najlepiej nie mniejszy niż 150 mm. :buahaha:

No i jeśli pytasz: co kupić za 700 zł - powiedzą: dozbieraj do 1000 a najlepiej do 1500. A jak zapytasz, co za 1500? Dozbieraj do 2000 a najlepiej do 2500. :szczerbaty:

 

Ja dozbierowuję, ale kiedy pytam, co konkretnie do istniejącego sprzętu dodać (po dozbieraniu do OKREŚLONEGO poziomu), żeby zrobić KROK naprzód, a nie Armstronga WIELKI SKOK LUDZKOŚCI - odpowiedzi dostaję coraz mniej.

 

Tyle naraza, pozdro!

 

Miłek :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.