Skocz do zawartości

Okulary 1,25 czy 2 do Synty 10"?


Marcin Z

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Zastanawiam się nad zakupem Synty 10" i jakiegoś (na razie jednego) lepszego okularka. Czytałem na tym forum, że do światłsiły f 4,7 Synty 10" okularki powinny być lepsze żeby zobaczyć coś więcej.

W związku z tym mam pytanka:

- czy mając wyciąg 2" (co za tym idzie możliwość używania 2" okularów) dużo stracę kupując okulary 1,25"?

- czy Vixen LVW 13 mm będzie dobry czy moży być jakiś tańszy?

- a może na początek Baader Hyperion 8-24 mm Clickstop-Zoom?

I proszę nie odsyłajcie mnie do innych wątków ani porównań bo im więcej czytam tym mniej wiem :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam od nie dawna jestem właścicielem 10", okularki jakie posiadam mam wypisane w stopce, wszystkie w standardzie 1,25". Clestron Omni 32mm to zwykły plossl, mimo to w tym F/4,7 daje wspaniałe obrazy dużych DS'ów, choć taki 2" miałby większe pole widzenia, (tylko przy krawędziach jest widoczne rozmycie gwiazdek, ale mi to nie przeszkadza). Ten LVW będzie zapewne strzałem w 10, sam się przymierzam do jego zakupu. Dobrze mieć ze sobą również jakiś krótko ogniskowy okular (NLV 5 lub 6mm bardzo dobrze spisze się w tym teleskopie). Z zoomami nie miałem jeszcze do czynienia.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam od nie dawna jestem właścicielem 10", okularki jakie posiadam mam wypisane w stopce, wszystkie w standardzie 1,25". Clestron Omni 32mm to zwykły plossl, mimo to w tym F/4,7 daje wspaniałe obrazy dużych DS'ów, choć taki 2" miałby większe pole widzenia, (tylko przy krawędziach jest widoczne rozmycie gwiazdek, ale mi to nie przeszkadza). Ten LVW będzie zapewne strzałem w 10, sam się przymierzam do jego zakupu. Dobrze mieć ze sobą również jakiś krótko ogniskowy okular (NLV 5 lub 6mm bardzo dobrze spisze się w tym teleskopie). Z zoomami nie miałem jeszcze do czynienia.

Pozdrawiam.

 

Jeszcze jedno. Nie wiem czy dobrze kombinuje ale chce właśnie taki okular bo jak założę jeszcze barlowa x2 to wyjdzie coś jakby 6,5 mm i czy to nada się do planet?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno. Nie wiem czy dobrze kombinuje ale chce właśnie taki okular bo jak założę jeszcze barlowa x2 to wyjdzie coś jakby 6,5 mm i czy to nada się do planet?

 

Ogniskowa 4-6mm przy takim sprzęcie zawsze się przyda - zwłaszcza do planet przy dobrym seingu. Kwestia jest taka czy już masz barlowa czy jeszcze nie. Jeżeli planujesz zakup to pamiętaj że po dodaniu tego dodatkowego elementu optycznego oprócz zwiększenia ogniskowej pogarsza się kontrast i jasność obrazu. Duże powiększenia na planetach są szczególnie wrażliwe na jakość optyki. Może odpowiedni wybór ułatwi Ci "rozpoznanie w boju" wykonane na Astronocach. http://www.astronoce.pl/katalog.php?katid=4

Przy takiej aperturze przejście na 2" wydaje się nie początkową alternatywą tylko kwestią czasu. :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.