Skocz do zawartości

Konwerter USB>RS232 - FTDI


Rekomendowane odpowiedzi

Może orientuje się ktoś, gdzie można w PL kupić konwerter USB >RS232 na chipie FTDI? Podobno te przejściówki działają ze sprzętem astro, w przeciwieństwie do Prolifica.

 

Potrzebuje konwertery do robofocusów. A może macie jakieś doświadczenia z tymi, które działają z Robo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to przecież własnie pisałem ci w ramach PW że ja kupiłem od Hap'a Griffin'a ( http://www.hapg.org/astrocables.htm ) teraz przejściówkę USB-COM własnie na Prolific-u i w koncu zaczeło mi działać zarówno z robofocusem jak i kablem do EOSa...

 

wczesniej miałem na jakimś chipie AGFcośtam i jeszcze jeden zdaje sie ze własnie na FTDI i kurna nie działało....

 

ja już nie wiem....

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co mi po samym chipie?

 

wczesniej miałem na jakimś chipie AGFcośtam i jeszcze jeden zdaje sie ze własnie na FTDI i kurna nie działało....

 

ja już nie wiem....

A skąd wziąłeś FTDI? Przecież tego w polandii nigdzie nie ma...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam kilka takich przejściówek. Tylko na jednej jest jakakolwiek marka napisana: Gembird. Nawet była spprzedawana z płytką i ma system aktualizacji driverów.

Nie jestem pewien, czy akurat ona jest podpięta do mojego RF, ale chyba tak i działa ok. Kupiłem w Polsce. Nie mogę teraz sprawdzić, bo mi dzieciaki nie spią a jestem sam w domu:)

Z tymi konwerterami to zmora. Czasem trzeba się nieźle napróbować, żeby zaskoczyło to g...

Teraz przepiołem stary słup z Losmandy na kilkuletniego laptopa Thinkpad z jednym RS232 i jednym tylko USB. A na tym lecieć ma kamera, montaż, rotator, SmartFocuser. Uff. Porty, portki i porciki :)

Pozdrawiam

Michał

PS Piotrek, fajne rozwiązanie!

Ja akurat mam na PCIMCI kartę LAN :(

Edytowane przez Tiamat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A koniecznie musi być przez usb, domyślam się że i tak będziesz to podłączał do laptopa, to może spóbuj przez PCMCIA np.

http://www.allegro.pl/item323186623_2_x_rs...guracja_fv.html

Ale to już mam :) Działa świetnie, ale... mało portów. Potrzebuję co najmniej 5 szt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam kilka takich przejściówek. Tylko na jednej jest jakakolwiek marka napisana: Gembird. Nawet była spprzedawana z płytką i ma system aktualizacji driverów.

Nie jestem pewien, czy akurat ona jest podpięta do mojego RF, ale chyba tak i działa ok. Kupiłem w Polsce. Nie mogę teraz sprawdzić, bo mi dzieciaki nie spią a jestem sam w domu:)

Z tymi konwerterami to zmora. Czasem trzeba się nieźle napróbować, żeby zaskoczyło to g...

Teraz przepiołem stary słup z Losmandy na kilkuletniego laptopa Thinkpad z jednym RS232 i jednym tylko USB. A na tym lecieć ma kamera, montaż, rotator, SmartFocuser. Uff. Porty, portki i porciki :)

Pozdrawiam

Michał

PS Piotrek, fajne rozwiązanie!

Ja akurat mam na PCIMCI kartę LAN :(

Wiem, że są problemy, dlatego pytam o konkretny chip, z którym jest 10x mniej problemów, ale jak widać, w PL trudno to kupić. Najwyżej zaimportuje. Póki co kupiłem 3 typy z allegro i przetrenuję. Szkoda, że nie ma tego FTDI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, jeżeli potrzebujesz tylu wyjść RS232, to może najoptymalniej byłoby zastosować bardziej dedykowane rozwiązanie: jakiś konwerter PCIMCIA->RS232 i taki replikator 5xRS232 "FAR 5 RS" jak na stronce: www.irs.com.pl

pozornie jest to rozwiązanie najdroższe - nie wiadomo ile taka skrzyneczka może kosztować - ale jak masz się nakupować tych konwerterów z usb, nakombinować, zmarnować czasu...

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuje na zlocie porobić próby z różnymi przejściówkami co by wyjaśnić lekko sprawę...Ja wtedy będe miał profilica od Hapa i prolifica made in allegro oraz tego AGFcośtam...

Ale to nie taka prosta sprawa. Jeden konwerter z jednym komputerem działa, z innym już nie. Pewnie kwestia chipa USB.

 

Adam, jeżeli potrzebujesz tylu wyjść RS232, to może najoptymalniej byłoby zastosować bardziej dedykowane rozwiązanie: jakiś konwerter PCIMCIA->RS232 i taki replikator 5xRS232 "FAR 5 RS" jak na stronce: www.irs.com.pl

pozornie jest to rozwiązanie najdroższe - nie wiadomo ile taka skrzyneczka może kosztować - ale jak masz się nakupować tych konwerterów z usb, nakombinować, zmarnować czasu...

A właśnie, powiedz mi coś więcej o tych replikatorach. Jak to działa? Mogę rozmnożyć istniejący port RS? Bo mi się wydawało, że replikator po prostu replikuje, bez tworzenia dodatkowych, fizycznych portów - czyli nie ma możliwości równoległej komunikacji na X COM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, na stronie dystrybutora nie ma za dużo konkretnych informacji - sam z ciekawości zamialowałem do nich z zapytaniem jak to ustrojstwo działa.

W międzyczasie znalazłem jeszcze coś takiego: hub USB2.0 -> 8xRS232

http://www.moxastore.com/uport16108.html

Na stronce jest datasheet - może ktoś z branży mógłby się wypowiedzieć :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to nie taka prosta sprawa. Jeden konwerter z jednym komputerem działa, z innym już nie. Pewnie kwestia chipa USB.

A właśnie, powiedz mi coś więcej o tych replikatorach. Jak to działa? Mogę rozmnożyć istniejący port RS? Bo mi się wydawało, że replikator po prostu replikuje, bez tworzenia dodatkowych, fizycznych portów - czyli nie ma możliwości równoległej komunikacji na X COM.

 

Dostałem odpowiedź z tej firmy IRS i potwierdzają, że można równolegle sterować pięcioma różnymi urządzeniami, masz 5 COMów do dyspozycji. Komunikacja jest jednokierunkowa - można tylko wysyłać komendy. Wszystkie urządzenia muszą pracować na tej samej prędkości - do wyboru na 9600 lub 19200 bps-ów. :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mozna tylko wysyłać komendy to chyba kiepsko... robofocus zarówno wysyła jaki i przyjmuje komendy wiec z nim np to urządzenie juz nie będzie działać.... dobrze myśle ?

 

Do sterowania silnikiem krokowym wystarczy wysyłać komendy, ale jak rozumiem robofocus ma wbudowany jakiś termometr i robi kompensację temperaturową - w takim przypadku albo będzie :kupa: zupełna, albo będzie działał bez opcji kompensacji - kwestia zapytania kolesi od robofocusa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie... to jest tak, że w robofocusie masz guziki w sterowniku i masz w maximdlu opcje "przestaw wyciag" do jakiegoś położenia.... i jak wciskasz guziki lub wciskasz w maximie "przestaw" to on-line wyświetla ci sie aktualne położenie wyciągu ( nawet w czasie wysuwania )*.

Kompensacja temperatury to wyższa szkoła jazdy zajmująca wiele nocy na kalibrację i jeszcze nie mam pojecia jak to działa czy ustawić...

 

* Czyli krótko mówiąc jest to "Absolute"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filip, z tego co widzę na ich stronce, to jedyny sensor, z którego software mógłby zczytywać dane to ten nieszczęsny termometr. Pomiar położenia polega na tym, że soft pamięta za każdym razem o ile (kroków) obrócił silnik i o ile przesunął się wyciąg względem poprzedniego położenia.

Absolutny pomiar położenia wyciągu miałbyś wtedy, kiedy po odpaleniu kompa i maxima, bez żadnych kalibracji miałbyś podane: " 43.234mm"

Ale takie coś to tylko wtedy kiedy miałbyś na wyciągu zamontowany czujnik długości jak w takim rozwiązaniu:

http://www.televue.com/engine/page.asp?ID=327

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No własnie nie... moze ja coś pomyliłem... ale na 99,9% jestem pewien, że jest tak jak mówie... jak odłączysz maxima, ręcznie przestawisz wyciąg o jakąś długość i znów właczysz maxima to pokaże ci sie nowe położenie... - ilość kroków przetrzymywana jest nie w sofcie tylko sterowniku robofocusa...

 

i on nie zlicza w centymetrach czy mm tylko ilość kroków ( a właściwie ilość mikrokroków które wypisuje jako jednostki )...

 

Oczywiście jak sobie rosprzęglisz wyciąg z robofocusem to cała kalibracja jaką na początku musisz zrobić idzie w łeb ( kalibracja zajmuje jakieś 2 minuty więc nie jest to duży probolem )

 

Generalnie robofocus jest zrobiony mądrzej niż by sie to początkowo wydawało...

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha - jeżeli jest, tak jak mówisz to raczej lipa z tym replikatorem...

Dokładnie tak jest, wszystkie dane po kalibracji (czyli ustaleniu też długości wyciągu) trzymane są w sterowniku. Robo zawsze zna pozycję, niezależnie od tego, czy został wyłączony. Po odpaleniu softu podaje aktualną pozycję wyciągu, temperaturę, dane konfiguracyjne, etc.

 

Dzięki temu zawsze jesteś w stanie podawać mu absolutne wartości, a nie relatywne. Do tego można sobie te pozycje zaprogramować w pamięci i potem jednym klikiem ustawiać wyciąg w dokładne miejsce. Wszystkie dane, tak jak pisałem, siedzą nie w kompie, ale w sterowniku RF.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kompensacji temperatury, to bez przesady. Nie jest to jakaś czarna magia wymagająca wielu nocy. Można to zrobić w czasie jednej nocki i to przy okazji sesji. Trzeba po prostu zczytać korekty ostrości w kontekście zmian temperatury. W ten sposób określisz, o ile ci się zmienia focus na 1 stopień.

 

W sumie robofocus mnie pozytywnie zaskoczył. Nie sądziłem, że to tak zaawansowany system, który w zasadzie udostępnia wszystko co wymyślono w tym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doszła do mnie dziś złączka USB-COM na chipie PROLIFICA i działa ona bez problemu z Robofocusem.

Do kupienia tu: http://www.allegro.pl/show_item.php?item=320605775 ( użytkownik allegro SENDgroup je sprzedaje na wypadek gdyby aukcja za pare miesiecy już sie nie wyswietlała - ale jest ich więcej )

 

Fajną sprawą z tą złączką jest to, że sklada się z kabla USB odłączanego od "złaczki" a co za tym idzie kabel można sobie wyminiec na dłuższy, krótszy i przede wszystkim na biały co by jednak w nocy trochę go widzieć...

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.