Skocz do zawartości

Coś nie tak z optyką?


S_yriusz

Rekomendowane odpowiedzi

teleskop z ogniskową 1000 jest ale jakoś dziwnie ukryty:D ja dostałem tylko link mailem :P

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...arge.php?id=985

Ano jest :) Jeśli tuba ma około metra długości to wszystko ok.

Obawiałem się wbudowanego barlowa, który dodatkowo pogarszałby obraz...

 

właśnie przeczytałem to co napisał i troszkę się zmartwiłem :P

A pytałem się czy 250x nie będzie zbyt duzym powiększeniem... no cóż pies pogrzebany

 

250x mieści się oczywiście w toeretycznej granicy powiększenia dla lustra 150mm (1,5*D - 2*D; D-średnica lustra w mm).

 

Ale rozmiar lustra to nie jedyne kryterium, które należy brać pod uwagę planując kupno krótkoogniskowego okularka, tym bardziej przez kogoś rozpoczynającego przygodę z astro.

 

Równie ważne jest miejsce obserwacji (balkon lub otwarty teren; okno odpada ;)), nośność montażu i rodzaj okularu.

Twój akurat LV będzie miał komfortowy ER

 

Należy także pamiętać o dobrym schłodzeniu sprzętu i kolimacji, ale o tym już było w tym wątku :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano jest :) Jeśli tuba ma około metra długości to wszystko ok.

Obawiałem się wbudowanego barlowa, który dodatkowo pogarszałby obraz...

250x mieści się oczywiście w toeretycznej granicy powiększenia dla lustra 150mm (1,5*D - 2*D; D-średnica lustra w mm).

 

Ale rozmiar lustra to nie jedyne kryterium, które należy brać pod uwagę planując kupno krótkoogniskowego okularka, tym bardziej przez kogoś rozpoczynającego przygodę z astro.

 

Równie ważne jest miejsce obserwacji (balkon lub otwarty teren; okno odpada ;)), nośność montażu i rodzaj okularu.

Twój akurat LV będzie miał komfortowy ER

 

Należy także pamiętać o dobrym schłodzeniu sprzętu i kolimacji, ale o tym już było w tym wątku :)

 

Pozdrawiam

 

brałem specjalnie 1000mm żeby nie było barlowa;)

 

Przez ER wybrałem lv a nie ortho :)

jak będzie widać gwiazdy to wbijam na balkon :) w jakieś cieplejsze dni czasem będe jeździł za miasto :)

Edytowane przez S_yriusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

1000 mm ?? a ja mam wersje 150mm/1200 mm :blink: orginalna synte mam :P

 

ad30ed02e0883340m.jpg

 

A co do saturna to nawet bez chłodzenia ładnie widać oddzielone pierścienie od planety przy pow. 60x

Edytowane przez Avenger
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1000 mm ?? a ja mam wersje 150mm/1200 mm :blink: orginalna synte mam :P

 

kupiłem 1000mm bo jest stabilniejsza na EQ3-2 od 1200mm'rówki :D a 750 ma wbudowanego barlowa wiec nawet jej nie chciałem dotykac;P

 

przy 40x raczej nie widze ale teraz przy 100x bez problemu :P coś mi sie popaprało wcześniej :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kupiłem 1000mm bo jest stabilniejsza na EQ3-2 od 1200mm'rówki :D a 750 ma wbudowanego barlowa wiec nawet jej nie chciałem dotykac;P

 

przy 40x raczej nie widze ale teraz przy 100x bez problemu :P coś mi sie popaprało wcześniej :D

 

czyli że co, tuba 750 z barlowem w wyciągu ma 375mm :scratchhead:

 

Ps. co widzisz dokładnie przy 100x bez problemu? ;)

 

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.