Skocz do zawartości

czas ekspozycji


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

dzięki Bartolo, już w między czasie tam znalazłem Twój program.  

 

Zastanawia mnie inna rzecz: użyłem auto programu w moim Nikonie i dobrał on czas 1.25 s, a z programu wynikało, że 1/1000

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo zapewne nie użyłeś funkcji pomiaru Spot dla małego świecącego obiektu w kadrze i aparat "wymyślił" czas do optymalnego naświetlenia całej powierzchni klatki tym światełkiem w Tunelu   ;):):D ;D 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Januszu,

napisałem ten post i od razu się stuknąłem w głowę.  Oczywiści, że ten Nikon ma chyba 9 miejsc pomiaru światła i interpoluje.

 

No tak, ale od robienia w domu zdjęć, to jest moja żona, a nie ja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie to miałem na myśli.  Aparat i cały sprzęt foto to hobby żony.  Ja jej tylko podebrałem na chwilę, więc nie pamiętałem dokładnie o tej matrycy.  Nastawiłem auto na czasy i taki był wynik.  Potem sprawdziłem w programie Bartola i się zdziwiłem.  Gdybym spytał żonę w porę, to pewnie bym wiedział od razu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za uznanie, ale chyba za dużo mi przypisujecie... program rzeczywiście napisałem sam, ale to wszystko to nie mój pomysł... "sciągnęłem" to z książeczki "Astrofotografia" Wiesława Skórzyńskiego, natomiast autor opracował to wszystko na podstawie "Compendium of Practical Astronomy" - Gunter Dietmar Roth, tom 3, Nowy Jork 1994

 

chyba muszę to załączyć do tego programiku ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Bartolo, coś ten programik dziwnie liczy jeśli chodzi o "deep"

 

np. dla mgławic gazowych przy ob. 4,5/300 i 400ASA wyszło mi 8,5min  ??? troche mało

a przy drodze mlecznej wyszło 83min  ??? troche dużo

przecie wg Sikoruka max przy tych parametrach to 50min

dalsze naświetlanie spowoduje rozjaśnieinie negatywu!

Sprawdzałem to !

pozdrówko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.