Skocz do zawartości

Jaki okular szerokątny do DS'ów


ade

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Rozglądam się za jakimś okularem szerokokątnym do mojej Synci 8, taki aby:

- miał ogniskową ok 25-30mm

- najlepiej 2"

- pole widzenia min. 60 stopni

- współgrał jakoś z moim barlowem soligor 2x 2"

- cena najlepiej do 700zł (1000 to nieprzekraczalna granica)

 

W wyniku pierwszych poszukiwań mam na razie dwóch kandydatów:

- Baader Scopos 30mm 70° 2" (dobra cena)

- Vixen LVW 22mm (trochę mała ogniskowa)

 

Niebo mam na codzień przeciętne (mieszkam na Ślasku, pod Tarnowskimi Górami), ale planuje wyjeżdżać w lepsze miejsca (góry), gdzie chciałbym uzyskać najlepsze efekty. Na miejscu chyba będę się posiłkował jakimś filtrem alp.

 

Poradźcie...

 

 

Pozdrawiam

Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć

 

zarówno Scopos, jak i LVW spełniaja wszystkie wymagania jakie przedstawiłeś w poście

 

miałem okazję poznać obydwa te okulary :

Scopos - jego wadą są gabaryty i ciężar, jakośc pola jak na konstrukcję erfla bardzo dobra,

sprawdzi się pod ciemnym niebem, atrakcyjna cena (zwłaszcza rynek wtórny), musisz mieć

na uwadze, że w połaczeniu z barlowem soligora 2'' będzie to duży ciężar i obciążenie dla

wyciągu

LVW - ogniskowa idealna dla przeciętnego podmiejskiego nieba, okular wart swojej ceny,

świetna korekcja gwiazd i kontrast, tak jak i Scopos posiada długi komfortowy ER,

Jeśli ktoś planuje wybór okularu w okolicach 20mm, Lvw 22 jest zawsze jednym z

faworytów w tej konkurencji

 

no i masz teraz dylemat kupić okular dobry, czy...jeszcze lepszy :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w tym przypadku okular 2" będzie pod jakimś względem lepszy od 1.25" ? Bo LVW jest tylko 1.25" . Generalnie skłaniałbym się jednak ku "jeszcze lepszemu" ;) , tylko zastanawia mnie czy rozmiar będzie miał jakiś wpływ na jakość obrazu (nie miałem do pory okazji wypróbować okularu 2").

Edytowane przez ade
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

, tylko zastanawia mnie czy rozmiar będzie miał jakiś wpływ na jakość obrazu

 

 

Różnica w obsadzie 1,25 - albo 2'' nie ma wpływu na jakość i korekcję obrazów

Okulary szerokokątne powyżej około 25 mm ze względów konstrukcyjnych

wymagają szerokości tulei 2'',

 

Zasadnicza róznica miedzy tymi okularami polega na tym, że ze Scoposem dostaniesz mniejsze powiększenie

czyli szerszą źrenice wyjściową, oraz większe realne pole widziane w okularze

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu miałem okazję popatrzeć przez Scopos`a. W teleskopie f/4,7 (Synta 10") jeżeli chodzi o komę to było nie ciekawie, połowa pola widzenia zdegradowana i im dalej od centrum tym jeszcze gorzej. Słyszałem, że w f/6 jest już lepiej ale tego nie mogę potwierdzić bo nie widziałem.

 

Pozdrawiam

 

lech

 

EDIT:

KLIK

Edytowane przez lech
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega ade ma Syntę 8" f/5,9 z którą Scopos 30mm da radę.

 

Jeśli masz warunki (ciemne niebo) na źrenicę wyjściową 5mm to mógłbyś pójść w Scoposa, natomiast nie wiem czy nie warto sprzedać Plossla 25mm i kupić jednak LVW22...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby nie to "nieprzekraczalne 1 000 zł" poleciłbym Ci Panopica 27 mm (w DO za 1 300). Kilka razy testowałem go w SW 10" f/4,7 i jeśli chodzi o komę jest całkiem nieźle, choć na brzegach się pojawia (ale pojawia się również na Naglerze T4 12 mm).

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega ade ma Syntę 8" f/5,9 z którą Scopos 30mm da radę.

 

Jeśli masz warunki (ciemne niebo) na źrenicę wyjściową 5mm to mógłbyś pójść w Scoposa, natomiast nie wiem czy nie warto sprzedać Plossla 25mm i kupić jednak LVW22...

 

Tak też chyba zrobię, choćby dlatego, że Scopos jest za cięzki, aby stosować z barlowem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak też chyba zrobię, choćby dlatego, że Scopos jest za cięzki, aby stosować z barlowem.

 

Bez przesady, stosuje od niedawna Scopos 30mm z Barlowem Soligor i nie widze w tym żadnej problematyki, po prostu bardziej skręcam dociski dobsa.

Co do wyboru to według mnie 30mm a 22mm to spora różnica i inne zastosowania, dobrze jest mieć oba :szczerbaty:

 

Scopos świetnie nadaje się do rozległych gromad takich jak M37 która w tym okularze powala na łopatki :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.