Skocz do zawartości

No to zaczynam, na razie szerokie kąty


grzybu

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj przyszedł mój eq3, odkupiony od Bokonona. Zdecydowałem się jednak na eq3 z napędami a nie eq5, bo:

- jest mniejszy

- jest tańszy

- widziałem zdjęcia Bokonona i uznałem, że na początek wystarczy

- mój aparat nie wyciągnie więcej niż 90s bez masakrowania zdjęć więc eq3 powinno dać radę

- jak mnie wciągnie to eq5 i tak będzie za mało

- na razie się ograniczę do krótkich ogniskowych, tak do 200-300mm, czasem może coś jasnego przy 500.

- pisałem już, że jest mniejszy?

 

Niestety (stety) balkon mam skierowany na południe więc ustawienie montażu polegało na sprawdzeniu kompasem, gdzie mniej więcej jest północ, ustawieniu na montażu ok. 50stopni szerokości i tyle.

Przy 30s naświetlania nawet gwiazdki są nie pojechane. Więcej nie ma sensu z centrum miasta.

Pierszy cel: M44, bo zanim poskładałem montaż i zanim przeszły chmury to Orion był zbyt nisko. Zresztą teraz to na Oriona trzeba jechać gdzieś pod bardzo ciemne niebo.

 

Oto efekt:

m44_20080326_web.jpg

18x30s, ISO800.

Tutaj większa wersja http://grzybu.com/images/astro/m44_20080326.jpg (ok. 600kb).

Jak widać w lewym górnym rogu załapała się M67.

 

Teraz muszę wykombinować jakieś normalne mocowanie aparatu, bo na razie to była prowizorka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciemne niebo to podstawa. Właśnie się wybieram na długi weekend majowy pod dość ciemne niebo więc będzie okazja powalczyć. Na razie muszę wszystko dograć sprzętowo i manualnie, a do tego balkon wystarczy.

Przy ciemnym niebie przy tych samych czasach będę miał dużo większy zasięg więc naprawdę warto się ruszyć, choćby na Silos. No i będę mógł poprawnie ustawić montaż, bo teraz mam widok na południe ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna próba balkonowa, tym razem nieśmiertelne M42 z achromatu 102/500.

Nie dość, że ogniskowa 500, to jeszcze mgiełka, która pogarszała i tak marną widoczność.

W sumie to chciałem sprawdzić jak to będzie z achromatem i czy aberracja zabije. Zabija ;)

No ale przynajmniej mam teraz łatwe celowanie dzięki Flip Mirror, bo sobie celuję w okularze, który jest mniej więcej parafokalny z aparatem. Po wycelowaniu pozostaje ustawić ostrość w aparacie.

Zdjęcie słabiutkie, do tego mocno pojechane, bo dalej nie widzę bieguna przez ścianę, a na dryf nie mam teraz czasu.

Ale przynajmniej widać, że matryca potrzebuje czyszczenia ;)

M42_20080327_web.jpg

Koniecznie trzeba zabrać graty w przyszłym tygodniu pod ciemniejsze niebo, choćby na Silos, bo teraz to jest porażka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

To akurat było robione na zewnątrz i pierwszy raz użyłem lunetki biegunowej ;) Przy powiększeniu 1:1 gwiazdki w Warkoczu nie są pojechane, ale to jest tylko 180mm i 30s więc dziwne byłoby, gdyby było inaczej.

A na balkonie pozostaje dryf, tyle że po tym jak widziałem co się naświetla pod ciemnym niebem, balkon zostanie do ewentualnych testów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.