Skocz do zawartości

SkyLux pierwsze modyfikacje


CamDam

Rekomendowane odpowiedzi

Refraktorek posiadam od ładnych kilku lat, zakupiłem mój egzemplarz w 2004 roku w Lidl-u.

Jest to pierwsze wydanie na montażu z prostokątnymi nogami z aluminium.

Sprzętu z racji jego możliwości optycznych używam w zasadzie tylko do wykonywania zdjęć księżyca w ognisku głównym.

 

Założenia - poprawa stabilności montażu i maksymalne udoskonalenie tuby optycznej przy jednoczesnym jak najniższym nakładzie inwestycyjnym :)

 

W pierwszym etapie prac modyfikacyjnych zabrałem sie za solidne wyczernienie wszystkich, wymagających tego elementów - seryjnie skylux jest wyczerniony lakierem w kolorze czarnym z jednym drobnym ale ... lakier jest z połyskiem :) Wyczerniałem elementy za pomocą czarnej farby emulsyjnej zakupionej w markecie budowlanym :)

 

farbaec7.jpg

 

Tak mniej więcej przedstawiają sie różnice :)

 

tulpf1.jpg

 

opt1uj0.jpg

 

kntjo5.jpg

 

Kolejny etap prac to usunięcie baffli z wyciągu i szukacza.

Po tych zmianach szukacz jakby ciut więcej "aberował" z tym ze jest przy tym znacznie jaśniejszy.

 

Standardem wśród użytkowników skylux-a jest mod. wyciągu polegająca na delikatnym zwiększeniu średnicy zew. części ruchomej celem zminimalizowania luzu.

 

op3zg1.jpg

 

Dodatkowo, nie wiem czy to standard :) obróciłem soczewki w celi obiektywu (wygląda na to że były zamontowane odwrotnie!) co znacznie poprawiło ostrość oglądanych obrazów :) wkleiłem prosto plastikową tulejkę która utrzymuje szkła w odpowiedniej pozycji i zmieniłem mocowanie celi ze standardowej jednej śruby z nakrętką od środka na dwa wkręty (aby zdemontować cele trzeba było wcześniej wyciągnąć obie soczewki!!)

 

op6om7.jpg

 

op4ts6.jpg

 

Dodatkowo okleiłem całą tubę optyczna oraz szukacz białą matową folią samoprzylepną i zmieniłem nazwę refraktorka :)

 

op1et1.jpg

 

op2ad0.jpg

 

op5px2.jpg

 

op7ha2.jpg

 

Koszt zmian na tym etapie to jakieś 15zł :)

Niestety nie miałem jeszcze możliwości sprawdzenia sprzętu po zmianach w boju.

Po testach na ulicznej latarni mogę jednak stwierdzić że dość sporo zyskałem na ostrości obrazu i dodatkowo mam wrażenie, że obrazy jasnych obiektów są jakby bardziej kontrastowe :) Po podwieszeniu na wyciągu Canona 30D sam wyciąg praktycznie w bardzo nieznacznym stopniu odchylił sie od osi.

 

Kolejny etap to zmiana stabilności "lichego" montażu skylux-a :)

 

CDN.

Edytowane przez CamDam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Folia spokojnie wytrzyma nawet zanurzenie w wodzie :) To jest dokładnie ta folia z której wykonuje sie reklamy umieszczane np. na samochodach :) ... no i klei się ja przy użyciu ... wody :)

 

Można więcej informacji na temat tego klejenia wodą.Dotychczas kleiłem tylko folią samoprzylepną.Wyszło ładnie ale robota była paskudna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patent jest znany ... należy przed przyklejeniem delikatnie spryskać folie od klejącej strony spryskiwaczem do kwiatów, wodą zawierającą kilka kropli płynu do mycia naczyń :) W ten sposób można bardzo dokładnie przykleić nawet dość duży arkusz folii, woda pod spodem pozwala na delikatny manewr i umożliwia dokładne wyciśnięcie wszystkich bąbelków powietrza :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu ....

Jestem właśnie po pierwszych "nie gwiazdowych" próbach nowego cięższego montażu :)

Efekt przeszedł moje najśmielsze oczekiwania :banan: wszelkie drgania gasną w dosłownie w sekundę...

 

Co nieco o budowie...

 

Jak to zwykle mam w zwyczaju czynić :) przekopałem cały garaż przy okazji wiosennych porządków i znalazłem dwie niepotrzebne nikomu listwy-profile stalowe ... takie "ponacinane ceowniki" na których mocuje sie metalowe trójkątne podpórki pod półki :) Trzymam się zasady - Total Low Budget :)

 

Profile popodcinałem w sposób pozwalający na dołączenie do podstawy oryginalnego montażu.

Dodatkowo każdą z nóg statywu wzmocniłem listwą drewniana co zapobiegło ew. skręcaniu profilu oraz dodatkowo zwiększyło troszkę masę każdej z nóg :)

 

mt4do4.jpg

 

mt1qu0.jpg

 

Nowy montaż bez tuby z eksperymentalnymi nogami waży :) 12 kg co w znaczny sposób poprawiło stabilność całej konstrukcji :) Już na tym etapie jest wystarczająco sztywny :) Jutro poszukam kawałka sklejki z której planuje wykonać dodatkową usztywniająca rozpórko-półkę :)

 

mt2zc6.jpg

 

mt3xm8.jpg

 

CD niedługo N.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, sam montaż to katastrofa. Ja go montowałem na teodolicie i nawet po modyfikacjach jest kiepski, po prostu wszystko się w nim rusza i ...wygina!

Tak, że dalsze upgrade'y nieuniknione, a już nie da się ich zrobić za darmo.

 

Życzę powodzenia! :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.