Skocz do zawartości

Pytanie do zorientowanych?


samu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Właśnie widziałem bardzo intrygujący obiekt, i zastanawia mnie co to mogło być. Nie zrobiłem zdjęcia (roztargnienie), ale postaram się opisać sprawę jak najdokładniej. Godz 20:27, niebo południowe jakieś120st. na kompasie wysokość ok 30st. Obiekt: punktowe ,stałe(jak gwiazda), żrudło światła, porównywałem do syriusza i procjona (tylko one widoczne o tej godz., mimo że dopiero zmierzch) i był dużo jaśniejszy. Najpierw pomyślałem o saturnie ale był zbyt jasny i nie zgadzało się położenie. Potem stwierdziłem że się porusza. Ruch powolny jak satelita w kierunku z poł.-wsch. po ok 90s. zniknął za linią drzew. Przez lornetke nie widziałem nic więcej jak punkt. Myśle że mógłbyć satelitą ale był naprawde jasny i tu pytanie: czy ktoś wie co to mogło być? Czy są jakieś extra jasne satelity? :huh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To była ISS. Polecam stronę http://www.heavens-above.com

Nie zapomnij wybrać swojej lokalizacji.

Miłej zabawy, ja od tego zacząłem przygodę z astronomią.

 

Aha, i jeszcze jedno: wiele osób jest na tym Forum czułych na punkcie ortografii więc jeśli nie chcesz być celem zjadliwych komentarzy to korzystaj ze słownika który Ci podkreśla byki przy pisaniu postu.

Edytowane przez TomaszP1977
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Ja widziałem coś podobnego tyle, że znajdowało nię dokładnie nad północnym choryzontem i to jakieś 7-10st nad choryzontem. Zdarzenie to miało miejsce około 3 miesiące temu i powtarzało się co jakiś miesiąc ok. godziny 20:00.

Zaobserwowałem ten dziwny obiekt trzy razy w tym samym miejscu. Pojawiało się nagle po czym znajdwało się w jednym miejscu jakeś 10 sek i stopniowo ciemniejąc znikało. Muszę dodać, że obiekt ten miał jasność jakieś -4, -5 mag :o !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaobserwowałem ten dziwny obiekt trzy razy w tym samym miejscu. Pojawiało się nagle po czym znajdwało się w jednym miejscu jakeś 10 sek i stopniowo ciemniejąc znikało. Muszę dodać, że obiekt ten miał jasność jakieś -4, -5 mag :o !!

 

to mogły być flary iridium: http://pl.wikipedia.org/wiki/Iridium

na http://heavens-above.com też można je sprawdzać z wyprzedzeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to mogły być flary iridium: http://pl.wikipedia.org/wiki/Iridium

na http://heavens-above.com też można je sprawdzać z wyprzedzeniem.

 

Ale czy satelita byłby widoczny na tak małej "wysokości" ?? Nie zaobserwowałem błysku ale świecąca przez kilka sekund "Kulkę"A nie podłyżny błysk jak to bywa przy satelitach :szczerbaty: ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czy satelita byłby widoczny na tak małej "wysokości" ?? Nie zaobserwowałem błysku ale świecąca przez kilka sekund "Kulkę"A nie podłyżny błysk jak to bywa przy satelitach :szczerbaty: ...

 

Podłużny błysk? Chyba mylisz zdjęcia z tym, co widać gołym okiem... Na zdjęciach taki Iridium wygląda jak "krecha" o zmiennej grubości, bo porusza się zmieniając jasność.

Wizualnie wygląda to jak powoli przesuwający się jasny punkt najpierw szybko jaśniejący, a później szybko słabnący.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to chyba masz rację, bo nigdy na żywo nie widziałem takiego rozbłysku np. ISS (tylko na zdjęciach) :angry:. Chociaż w ciąż nie wiem czy możliwe jest zaobserwowanie takiego obiektu 7 stopni nad choryznotem... <_< (obiekt ten nie poruszał się). :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to chyba masz rację, bo nigdy na żywo nie widziałem takiego rozbłysku np. ISS (tylko na zdjęciach) :angry:. Chociaż w ciąż nie wiem czy możliwe jest zaobserwowanie takiego obiektu 7 stopni nad choryznotem... <_< (obiekt ten nie poruszał się). :P

 

7 stopni to troszkę nisko - może naprawdę było to nieco wyżej? Kilkanaście stopni nad (prawdziwym) horyzontem wyglądałoby znacznie rozsądniej.

Co do pozornego bezruchu, to nie jest to nic dziwnego - satelity Iridium mają dość wysokie orbity i poruszają się niezbyt szybko nawet gdy są na większych wysokościach - na niskich wysokościach ruch może być niedostrzegalny nawet przez kilkanaście sekund, zwłaszcza jeśli w bezpośredniej bliskości nie było gwiazdy, względem których ruch ten mógłby być dostrzeżony.

 

Innym wytłumaczeniem zjawiska które widziałeś jest podchodzący do lądowania samolot :P

 

P.S. Uważaj na błędy ortograficzne - z ich powodu post wygląda trochę dziwnie - wciąż pisze się razem (oddzielnie wygląda jak "w ciąży" ze zgubionym "y"... )

horyzont

 

Pozdrawiam

Piotrek

Edytowane przez Piotrek Guzik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 stopni to troszkę nisko - może naprawdę było to nieco wyżej? Kilkanaście stopni nad (prawdziwym) horyzontem wyglądałoby znacznie rozsądniej.

Co do pozornego bezruchu, to nie jest to nic dziwnego - satelity Iridium mają dość wysokie orbity i poruszają się niezbyt szybko nawet gdy są na większych wysokościach

 

hm, o ile sobie przypominam to zawsze ten ruch było całkiem nieźle widać.

 

ALE...

gdy satelita jest nisko nad horyzontem (jak pisał bados) to jest najdalej od nas więc jego prędkość wydaje się wyjątkowo mała - i to by się zgadzało.

bardzo jasna flara nawet na wysokości 7 stopni chyba ciągle jest wystarczajaco jasna żeby zwrócić na siebie uwagę(?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.