Skocz do zawartości

refraktor SW90/900 = SW MC102/1300


deryl

Rekomendowane odpowiedzi

Tak się zastanawiam, nad powyższym równaniem. Wydaje mi się, że makówka 102 pokaże prawie to samo co refraktor 90, z tym że obrazy planet i księżyca powinny być lepsze. Poprawcie mnie jeśli się mylę. No i jeszcze jedno, też się zastanawiam czy np:

 

MC 102 + Ortho 7



czy

MC127 + Vixen Plossl 8 mm

 

Różnica 300 zł, co lepciejsze, pazerność podpowiada bierz 127-ke, zawsze to większa aperturka ;) ale czy spora poprawa na księżycu i planetkach ?

 

Ps.

Ostatnio ciekawe dyskusje toczą sie o makówkach i bardzo mnie ciekawią wasze opinie do pórównania wymienionych sprzecików.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

weź jeszcze pod uwagę spadek kontrastu spowodowany obstrukcją.

zmiana 90->102 to może być za mało żeby to skompensować.

np. epsilony w teoretycznych idealnych warunkach (np. takich jak obserwuję przez ostatnie dwie noce :)) wyglądają tak:

epsilony.jpg

(wygenerowane programem "aberrator")

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przejście z 90/900 na 127/1500 powinno już przynieść spore korzyści wizualne (cały czas mówie o księżycu i planetkach) ?

być może... to już niech powie ktoś kto widział oba sprzęty.

 

acha, i oczywiście w maku nie ma aberracji a to przecież też ważne przy takich powiększeniach (zupełnie zapomniałem, bo traktuję brak aberracji jako oczywistość :)) tak więc skłaniałbym się do odpowiedzi że owszem, mak powinien być tu lepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Deryl miesiąc temu miałem podobny dylemat, ponieważ mam syntę 114/500, która po modernizacji daje przyzwoite obrazy, zastanawiałem się jednak nad kupnem Maka 127. Czytałem różne opinie i prosiłem o porady. Odpowiedzi otrzymywałem zależne od posiadanych przez użytkowników sprzętów. Mak 127/1500 jest niezłym sprzętem szczególnie dla obserwatorów, którzy zmieniają miejsca obserwacji, a nie posiadają samochodu, ale obawiałem się troszeczkę małej światłosiły 11.8. Zadzwoniłem do delty-optical do działu porad dotyczących sprzętu i po przedstawieniu warunków w jakich prowadzę obserwacje, a są to warunki miejskie - balkon, odradzono mi Maka, a polecono Syntę 153/1200 na dobsonie. Kupiłem i jestem bardzo zadowolony.

Syntą 114/500 cassiniego nie dostrzegłem, natomiast 153/1200 ukazała saturna z detalami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może niezupełnie na temat, ale warto przestudiować ranking:

http://www.cloudynights.com/ubbthreads/sho...ll/fpart/1/vc/1

Różne apertury, systemy optyczne i ceny.

Lista dotyczy sprzętów topowych, ale wnioski można (ostrożnie) uogólnić.

"Równania" podobne do tych w temacie tego wątku są dość ryzykowne.

Edytowane przez misiowaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a na sąsiednim forum Janusz_P. ocenił że mak 127 ~ APO 100

 

(no i na tym moim obrazku z aberratora to też refraktor 90 należałoby rozumieć jako APO...)

 

???

 

Ja sie pod takim porównaniem nie odważe podpisać. Mam MC127 i jopiłem się przez setkowe APO.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

FS102 na tarczy Saturna wygenerował odczuwalnie lepszy kontrast (pociemnienia biegunowe, pas chmur). Na Cassinim były równorzędne.

 

Ja sie tu raczej czepiam samego pomysłu tak zgeneralizowanego podsumowania (w dodatku tak wielu apertur). Do porównania musisz użyć różnych okularów (różne ogniskowe OTY). Przy tych większych aperturach (a porównanie obejmuje zakres od 4" do 8") zaczyna być istotny seeing, itd. No generalnie nie odważył bym sie napisiać takiego zestawienia. Choćby z tej banalnej przyczyny, że EDzie i APO potraktowane są jak równe, a i MAKi potrafi dzielić przepaść jakości.

 

Więcej jestem gotów powiedzieć o samym MC lub starciach MC z setkowym achromatem lub dużym Newtonem.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze jedna ciekawa sprawa mianowicie wyczernienie sprzętu. Na własnej skórze przekonałem się jakie wspaniałe efekty daje dobre wyczernienie wewnątrz tubusu danego teleskopu :icon_idea::icon_idea::icon_idea::icon_idea: Wyczernienie oryginalne w Makach jest do kitu, przynajmniej w makach SW.

 

 

Optymalne porównanie kilku teleskopów rożnych typów ze względu na rodzaj ich optyki jest bardzo trudne, bo trzeba uwzględnić bardzo wiele czynników, na pewno nie jest optymalnym porównania starych sprzętów z nowymi kupionymi ani porównania maka z APO w którym są piękne bafle i dobry Mat.

Edytowane przez Mitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.