Skocz do zawartości

Co to za mont i czy sprawny???


Prorok78

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, Napisalem tez sam post na 'sasiednie forum' ale zero odpowiedzi wiec stukam tutaj:)

 

Po pierwsze - co to jest ? Tylko blagam n ie piszcie ze telefon:)On jest tam tylko dla oddania skali... Kupilem cos takiego za przyslowiowe grosze od czlowieka ktory handluje sprzetem foto ale na astro sie kompletnie nie zna...Bylo toto opisane jako glowica EQ3... Ale jak dla mnie to jest to ciut za duze i za ciezkie na EQ3... Bardziej mi to wyglada na EQ5 z ksztaltu i wielkosci ale bardzo prosze... niech ktos to potwierdzi albo zaprzeczy :)Nie ma na nim zadnych oznaczen ani firmy ani modelu ani nawet zadnego numerka... Aha... na fotce nie bardzo widac ale jest miejsce na polarna przykryte zaslepkami...Calosc jest dosc ciezka.. tak na oko to jakies co najmniej 4 moze 5 kg...

 

1.JPG

 

2.JPG

 

Teraz kwestia diagnozy i obslugi... To jest moj pierwszy montaz eq... do tej pory mialem do czynienia tylko z montazami widlowymi a to calkiem inna bajka... Pytanie podstawowe.. Po zwolnieniu hamulcow... Z jaka sila trzeba zadzialac aby obrocic osie (obie - i RA i DEC)?? Montaz zdjety ze statywu, bez teleskopu i przeciwwag - lezy na kolanach... musze sie porzadnie przylozyc zeby obrocic osiami... Jak to jest? Czy one nie powinny w miare luzno chodzic??Jeszcze nie probowalem ale podejrzewam ze gdybym posadzil go na statyw i powiesil mto z 2'' katowka o okolarem to by tak wisial bez przeciwwagi... Chyba nie powinien ale moze sie myle?Jak to wyregulowac?

drugie co mnie zastanawia - przy obracaniu osia DEC o 360 stopni wydaje mi sie ze jest odrobinke jakby 'bicia mimosrodowego... tzn czesc oznaczona niebieska strzalka (zdjecie nr 2) wychodzi jakby poza obrys czesci zaznaczonej strzalka czerwona...Na zdjeciu widac to nawet jak sie przypatrzyc - strzalka zolta...Nie jest to duzo... moze niecaly milimetr.. ale jest... Choc najbardziej niepokoja mnie te opory ruchu... dzieki za kazda podpowiedz i diagnoze...

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest dokładnie takie samo EQ5 jak moje. Żeby wiedzieć co nie gra z obracaniem trzeba by rozkręcić - dość łatwa operacja i stosunkowo bezpieczna.

 

Osie powinny się obracać normalnie.... czyli za lekkim poppchnieciem małego palca.

 

Co do bicia to bym sie nie martwił gdyż te obudowy ślimaka są bardzo marnie wykonane i to one pewnie są nie osiowo....

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Philips:) A jakas szybka instrukcja rozkrecenia ?? Najlepiej w polaczeniu z instrukcja zlozenia z powrotem:)Hmmm w zasadzie jedyne czego sie boje to ze nie wyregujuje go sobie potem... Czy on jest juz na lozyskach? Jak sie u Ciebie sprawuje? Robiles mu jakies upgrady ??

 

co ciekawe na zablokowanym hamulcu mikroruchy dzialaja normalnie.. tzn lekko krece galka i os sie obraca... ehh sam juz nie wiem ..:(

Edytowane przez Prorok78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obrazkową instrukcję upgrade'u EQ5 znajdziesz np. tu: http://www.astrosurf.com/astrolynx/EQ5/EQ5.html

 

a mikroruchy na zablokowanych osiach to tak ma być

te dźwigienki - sprzęgła służą do szybkiej zmiany położenia teleskopu, zmieniasz położenie, blokujesz osie i już wtedy regulujesz precyzyjnie samymi mikroruchami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za linka :) co prawda zaden francuz ze mnie ale obrazki mowia same za siebie :)

z mikroruchami mialem na mysli to ze dzialaja prawidlowo (kreca sie w miare lekko) pomimo ze osie chodza sztywno i ciezko ...

 

maly update. po posadzeniu na statyw os DEC chodzi ladnie... leciutki opor ale po obciazeniu pewnie bedzie ok... za to zeby obrocic RA... musze nogami przytrzymac statyw bo wszystko idzie za osia... i dopiero jak sie zapre porzadnie w podloge to sie kreci....:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Upgradów w moim EQ5 jest więcej niż samego montażu... ale generalnie nie polecam robić większych przeróbek w nim bo to się zwyczajnie nie opłaca finansowo.

Ślimak ma duże przełożenie więc może być tak, że kręcąc nim oś się obraca a po zwolnieniu sprzęgla "ręczne" obracanie idzie cieżko... ale nie kręciłbym tym ślimakiem w takim wypadku bo coś w ślimaku ci trzaśnie i bedzie dupa....

 

Rozkręć go... tam nie ma co zepsuć więc niczym się nie stresuj... to urządzenie proste jak budowa cepa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i rozkrecilem...na poczatek os RA... byla zdecydowanie za mocno sciagnieta...po lekkim poluzowaniu zaczela sie normalnie (jak sadze) obracac...

Pytanie - ktos zna wymiary lozysk ktore mozna zastosowac na wymiane istniejacych ale bez podtaczania korpusu i innych 'ciezkich' prac?

Jakies sprytne proste pomysly na chocby minimalna poprawe dzialania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Jakies sprytne proste pomysly na chocby minimalna poprawe dzialania?"

 

Upgradów w moim EQ5 jest więcej niż samego montażu... ale generalnie nie polecam robić większych przeróbek w nim bo to się zwyczajnie nie opłaca finansowo.

(...)

 

;)

 

Prorok78, gościu który ci odpisał powyższą odpowiedź, naprawde juz to przerobił na własnym moncie :)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans - wiem wiem :) zanim zapytalem to prawie oczy stracilem na czytaniu i szukaniu w archiwum:)

Dlatego tez pytam o jakies 'niewielkie' i 'sprytne' mozliwosci... Sam wiesz ze nie zawsze trzyba np odlewac nowe osie albo nacinac nowego slimaka:) czasem wystarczy powiedziec 'tu daj jedna podkladke a nie dwie a tam nie dokrecaj za mocno a jeszcze tam daj metalowa a nie teflon'... o takie cos pytalem :) Nie bede sie porywac z motyka na slonce... ale dobre rady sie zawsze przydadza :) Chocby te najmniejsze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm nie moge edytowac posta.... to normalne ??:(

 

no coz.. w takim razie maly update i nastepne pytania oczywiscie:)

 

 

Montaz jest juz rozebrany na czesci pierwsze... o rany... poza smarem w lozyskach i odrobinie w okolicy smimakow... susza... nie wiem kiedy ten montaz widzial jakies smarowanie... Na szczescie nic nie uszkodzone.. tak mi sie wydaje przynajmniej... jeden zwoj na slimaku DEC ma drobniutki zadziorek (ulamki milimetra) ale poki co boje sie to szlifowac...

 

Pytanie - jak toto zmotoryzowac najlepiej? (chodzi poki co o tracking tylko) Truetrack? Mon2? Jeszcze jakis inny zestaw? Najlepiej pasujacy bez wiekszych przerobek:) A jak z GOTO? Jest sens sie bawic w mod z autostarem? Albo goto Leszka J.?

Z tego co wiem to z tego co wymienilem to tylko autostar dysponuje kontrola PEC prawda?

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK.... to może tak... wymieniłem w swoim EQ5 łożyska od ślimaka na nowe...

1. Wcale nie jest lepiej

2. Kosztowało mnie to połowę tego co kosztuje sam mont

3. przez 2 miesiące miałem nie sprawny montaż

4. rozwaliłem sobie od przykręcania śrubek gwint w aluminiowym korpusie

 

... dalej chcesz wymieniać jakieś łożysko ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK.... to może tak... wymieniłem w swoim EQ5 łożyska od ślimaka na nowe...

1. Wcale nie jest lepiej

2. Kosztowało mnie to połowę tego co kosztuje sam mont

3. przez 2 miesiące miałem nie sprawny montaż

4. rozwaliłem sobie od przykręcania śrubek gwint w aluminiowym korpusie

 

... dalej chcesz wymieniać jakieś łożysko ?

 

hehe no to ja jednak moze zrezygnuje:) Po prostu ja juz tak mam ze lubie wiedziec ze zrobilem co sie dalo zeby bylo ok:)

 

A co z 'motoryzacja'?:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.