Skocz do zawartości

Okular do refraktora typu Petzwal F5


wtw

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Z reguły jest tak, że jedni pytają inni radzą, a jeszcze inni szukają i z tego korzystają. Ja zacząłem od szukania ale mimo przeczytania iluś tam postów nie natrafiłem na odpowiedź, która pasowała by do mojej sytuacji. Więc jest tak, zostałem posiadaczem refraktora Brasser Messier 152/760 czyli F5 w układzie Petzwala. Sprzęt ma posłużyć mi do astrofotografii, no ale też chciałem popatrzeć przezeń. W związku z tym przydałoby się zaopatrzyć w jakiś przyzwoity ale nie drogi (tak do 200, max 250PLN) okular. Wiem, że zaraz wielu powie, że za te pieniądze to nic przyzwoitego nie kupię, ale nie mam innego wyjścia i muszę spróbować. Tak więc prosiłbym o radę co najlepiej kupić i wsadzić do tej rury. I tak na koniec, żeby było wiadomo co chcę obserwować to napiszę, że głownie interesują mnie DSki. Pomożecie?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod jakie niebo i czy zalezy ci na duzym/bardzo duzym polu?

 

Generalnie to pod normalne niebo to max 20mm i tak bedzie ci źrenica podchodzić pod 4mm.

 

Pozdrawiam.

 

Ps. za 200pln to i tak nie ma co doradzić, bo nie wychodzisz poza plossle.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod jakie niebo i czy zalezy ci na duzym/bardzo duzym polu?

 

Generalnie to pod normalne niebo to max 20mm i tak bedzie ci źrenica podchodzić pod 4mm.

 

Pozdrawiam.

 

Ps. za 200pln to i tak nie ma co doradzić, bo nie wychodzisz poza plossle.

 

Pozdrawiam.

A taki SWAN WO np 15 mm w DO kosztuje chyba mniej niż 250PLN. Załużmy, że podniósłbym tą górną granicę do 350PLN. Na LVW mnie nie steć chyba, że ktoś chce sprzedać za 250 PLN :D. Ktoś proponował mi Bader Hyperion 13 mm, ktoś inny okular szerokątny Flatefield i sugerował że lepiej powyżej 25 mm. Sam nie wiem co miałbym kupić. Niebo dość ciemne te 5 mag gołym okiem jest napewno a nie wiem czy więcej bo nigdy nie sprawdzałem - no chyba, że Łysy świeci to wtedy jak wszędzie kicha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans obserwujesz z Wawki? Bo ja na obserwacje jeżdżę na wieś jakieś 100km od stolicy na SE. I jeżeli ty masz w nowiu 5-5,5 to ja tam muszę mieć chyba ze 7mag. Najbliższe ponad 40tys miasto leży jakieś 25-30km na NW lub 40km na NE bliżej są dwa malutkie miasteczka. Wczesną zimą gołym okiem widać M31 i to przy dobrych warunkach nie trzeba zerkać. A wracając do okularków to co sadzisz - sądzicie o tym Baader Hyperion 13 mm źrenica 2,6mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy 5.0M potrafi być widac M31 gołym okiem, Sprawdź niebo i dopiero podejmuj decyzje.

 

A Hyperion 13mm da ci w twoim telepie minimalnie ponad 1* pola. Pomijając problemy szkła z zaswietleniami i problemami wynikającymi z połączenia z refraktorkiem F5, to juz tylko i wyłacznie twoja decyzja czy to dość dla ciebie, czy nie.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok z tym niebem to może trochę jestem w gorącej wodzie kąpany. Z okularkami to mam czas nie śpieszy mi się jakoś tak szczególnie więc poczytam jeszcze. Ale tą M31 to naprawdę widać w sporych rozmiarach. Z Otwocka przez lornetkę Tento chyba 7x50 wydawała się mniejsza niż z tej wioski gołym okiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.