Skocz do zawartości

Początek budowy montaż az-alt.


Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj otarł do mnie ten rezonator. Jest on dość wielki. I cięższy od EQ3 około 2x. No ale nic przedstawiam wymiary i porównanie do EQ3!

 

http://images29.fotosik.pl/221/9d8d17146f1a8bb2.jpg

 

http://images28.fotosik.pl/221/2455de7856557a1f.jpg

 

Na pierwszym zdjęciu widać Otwór w którym trzeba jakoś puścić oś deklinacji. Oś RA chodzi cudowanie miękko bez luzów (nie da się ich wyczuć) Nie chodzi za lekko ani za ciężko. właśnie sie obawiał tego że będzie źle chodzić ale chodzi dobrze :D To miejsce które jest zaznaczone ramka się właśnie obraca. A ta tabela z liczbami to toczona rurka o grubości ścianki 3mm. No i tam trzeba będzie. zamocować mocowanie do statywu (w tym miejscu). Ale nie wiem czy nie będzie za słabe. Mają być 2 obejmy które będą zamocowane do ruchomych wideł (mocowanie widłowe). MA być regulowane od 50* do 90* Aby można było przestawiać z paralaktycznego na azymutalny. :mrgreen: A teraz coś o osi deklinacji. Jak ją zrobić myślałem żeby do tych "uszów" przykręcić kawałek blachy z dziurą w środku równą średnicy osi. ale wtedy będą luzy. No na razie nic nie potrafię wymyślić może coś doradzicie? Z jednego końca osi będzie przyspawana nakrętka aby można było przykręcić pręt przeciwwagi od EQ3 A z drugiego końca coś na kształt dovetailu. Na razie tyle! A co do statywu już wymyśliłem! A nawet zacząłem robić. :roll:

 

 

A oto fotki statywu. Nogi statywu są wykonane z listw 6,5cmx4cm (łaty dachowe) A wzmacniane u góry sztachetami 8cmx1,5cm. U samej góry znajduje sie deska ok 20cmx20cmx2cm. Do niej będzie przykręcona 3śruby M10 symetrycznie w rogach do których będzie przykręcona droga deska w celu regulacji. A w tej desce będzie wycięta dziura ok 3cm do przykręcona głowicy (rezonator) Ale zrezygnowałem z paralaktyka. Wybieram opcje az-alt na 100%. Czyli wystarczy że przykręcę go pod katem prostym do podstawy tripoda.

 

Widok ogólny:

5d353cb8466dc1cbm.jpg4ae9e3217a3ae89am.jpg

 

 

 

Widok jednej z nóg statywu:

4db8ce0d27abd6d8m.jpg

 

 

Widok podstawy tripoda:

ee6bda1378aea35fm.jpg

 

 

Widok mocowania nóg do podstawy:

ee6bda1378aea35fm.jpg

 

 

No i sobie na na nim siedzę. Jest dość sztywna na pewno sztywniejszy od statywu EQ3

22708bfb4ac60ea8m.jpg

 

 

 

A teraz coś o osi delta. Zrobiłem podglądowy rysunek. Jak ma być mocowane, jest napisane na rysunku.

 

7fb776f11cee7969m.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to co jest grane!! Obrazki były ale sie zbyły. Spróbuje przeedytowac posta. :blink:

 

 

Edit:

Już nie mogę edytować.

 

PS obrazki będą pewnie jutro bo fotosik chwilowo nie chodzi.

Edytowane przez pepelito
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeny Montaż EQ3 miał być wykorzystany do astrofoto i takie jest i będzie jego przeznaczenie. A wyciąg idzie do Binocooler. Mi jest nie potrzebny, tz. jest ale obejdzie się bez niego. :rolleyes: Posłuchaj. Tego jeszcze nie zrobiłem nie wiem jak będzie z jego sztywnością, luzami, mobilnością. Może okazać sie że będzie musiał wrócić na EQ3.

Edytowane przez pepelito
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj otarł do mnie ten rezonator. Jest on dość wielki. I cięższy od EQ3 około 2x. No ale nic przedstawiam wymiary i porównanie do EQ3!

 

http://images29.fotosik.pl/221/9d8d17146f1a8bb2.jpg

 

http://images28.fotosik.pl/221/2455de7856557a1f.jpg

 

Na pierwszym zdjęciu widać Otwór w którym trzeba jakoś puścić oś deklinacji. Oś RA chodzi cudowanie miękko bez luzów (nie da się ich wyczuć) Nie chodzi za lekko ani za ciężko. właśnie sie obawiał tego że będzie źle chodzić ale chodzi dobrze :D To miejsce które jest zaznaczone ramka się właśnie obraca. A ta tabela z liczbami to toczona rurka o grubości ścianki 3mm. No i tam trzeba będzie. zamocować mocowanie do statywu (w tym miejscu). Ale nie wiem czy nie będzie za słabe. Mają być 2 obejmy które będą zamocowane do ruchomych wideł (mocowanie widłowe). MA być regulowane od 50* do 90* Aby można było przestawiać z paralaktycznego na azymutalny. :mrgreen: A teraz coś o osi deklinacji. Jak ją zrobić myślałem żeby do tych "uszów" przykręcić kawałek blachy z dziurą w środku równą średnicy osi. ale wtedy będą luzy. No na razie nic nie potrafię wymyślić może coś doradzicie? Z jednego końca osi będzie przyspawana nakrętka aby można było przykręcić pręt przeciwwagi od EQ3 A z drugiego końca coś na kształt dovetailu. Na razie tyle! A co do statywu już wymyśliłem! A nawet zacząłem robić. :roll:

A oto fotki statywu. Nogi statywu są wykonane z listw 6,5cmx4cm (łaty dachowe) A wzmacniane u góry sztachetami 8cmx1,5cm. U samej góry znajduje sie deska ok 20cmx20cmx2cm. Do niej będzie przykręcona 3śruby M10 symetrycznie w rogach do których będzie przykręcona droga deska w celu regulacji. A w tej desce będzie wycięta dziura ok 3cm do przykręcona głowicy (rezonator) Ale zrezygnowałem z paralaktyka. Wybieram opcje az-alt na 100%. Czyli wystarczy że przykręcę go pod katem prostym do podstawy tripoda.

 

Widok ogólny:

5d353cb8466dc1cbm.jpg4ae9e3217a3ae89am.jpg

Widok jednej z nóg statywu:

4db8ce0d27abd6d8m.jpg

Widok podstawy tripoda:

ee6bda1378aea35fm.jpg

Widok mocowania nóg do podstawy:

ee6bda1378aea35fm.jpg

No i sobie na na nim siedzę. Jest dość sztywna na pewno sztywniejszy od statywu EQ3

22708bfb4ac60ea8m.jpg

A teraz coś o osi delta. Zrobiłem podglądowy rysunek. Jak ma być mocowane, jest napisane na rysunku.

 

7fb776f11cee7969m.gif

Stabilne może i jest.Ale może na podstawę dawać jakiś kawał płyty lub sklejki.Taka pojedyncza deska lubi się paczyć lub pęknąć w najmniej oczekiwanym momencie.I ten sęk na srodku jednej nogi budzi niepokój.Szkoda by jakieś zacne szkiełko przyglebiło.Lepiej jednak używać jakiegoś liścistego drewna{które też muszę w końcu gdzieś dopaśc}.Te niesklejane sosny czy inne świerki to jednak słabizna jak na statywy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest ta os wraz z łożyskiem.

5cd26b7faa08e11fm.jpg8d20330460b51b83m.jpg

 

A tutaj głowica na statywie. Proszę się nie dziwić że statyw zyskał nowych elementów ale wolałem to wykonać na wszelki wypad przez to stracił na estetyce, ale zyskał jeszcze na sztywności i wytrzymałości.

Jednym się spodoba, a innym się nie spodoba. Ale cóż inni nie będą go używać będę tylko ja. A więc nie powinno to nikomu zbytnio przeszkadzać.

 

766089159543dff7m.jpgb17ec20bcbff9883m.jpg053ba1b459ab16d9m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem zrobić coś innego ale to pewnie tylko dla próby. wziąłem panele podłogową bardzo twarda wywierciłem wiertłem do drewna dziurę mniejszą o ok 0,5mm o średnicy osi. Postanowiłem zrobić właśnie tak os DEC. Ale co się później okazało. Tak właśnie zrobiona oś jest praktycznie bez łuzowa ie wyczułem luzów a chodzi bardzo płynnie aż za płynnie. Dam parę fotek. Na razie tak zostanie tak jak jest jak zdobędę materiał to wtedy wytoczę gniazda na łożyska i wtedy będzie git. Na fotkach fajnie są zamocowane przeciwwagi nie miałem jak ich zamocować i tak zamocowałem bo już nie miałem sił. Po całym dniu pracy przy sianie. Dopiero o 6 skończyliśmy to wtedy poszedłem robić monta. Ale już sił nie man.

 

Dovetail zrobiłem z blachy 6mm. Myślę że wytrzyma. Teraz pytanie czy tak może na razie zostać. wiem że drewno nie jest trwałe. Po jakimś czasie sie wytrze i powstaną duże luzy. Ale można zrobić od nowa.

 

 

Widok ogólny:

 

e3a4cfda845fb650.jpg

 

 

Widok no mocowanie osi:

 

dba1b02116b10a5f.jpg

 

 

Dovetail:

 

91b271f7f9768e57.jpg

 

 

 

Mocowanie przeciwwag:

 

ef8efa2383f46719.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wyszedł montaż typu Giro bez hamulców jak dotychczas.Tylko jak wyważysz ten teleskop.Jest taki patent pręt wzdłuż tubusa a na nim niewielki przesuwany cięzarek.Coś takiego jak w wadze lekarskiej czy starych wagach domowych.Niby proste a powinno działać.Fajne te cięzarki na przeciwwagi.Akurat ktoś niedawno sprzedawał Giro i miał za przeciwwagę przewiertany odważnik chyba ze 5 kg.Muszę gdzieś poszukać takie odważniki.Nowe najpewniej będą w sklepach metalowych na terenach bardziej rolniczych niż u mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość inż.konstruktor

Hmmm... fajne to :rolleyes:

jakoś pierwotna wersja statywu bardziej mi sie podobała - bez tych poprzeczek.

Lub gdyby dać tylko jedną, tą z dołu?

 

Ogólnie to na wielki plus, pomalować, cieszyć się - używać.

 

Konrad - malkontent

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę się zastanawiam dlaczego taki montaż?.Przecież porządnego paralaktyka z mikroruchami czy napędami to on raczej nie zastąpi.Wczoraj się uganiałem za Saturnem i bez mikroruchów byłaby sromotna klęska.Zresztą chmury i tak wygnały mnie do domu chociaż nawet satelita ich nie wykrywał. :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego taki montaż. A no dlatego że paralaktyk nie sprzyja obserwacjom DS'ow a ja tylko takie obserwuje. w głowicy azymutalnej. Obiekty wyszukuje się dużo szybciej i przyjemniej. Jeszcze jedno teleskop na EQ3 - EQ3 dźwiga teleskop na granicy percepcji nie chce go przemęczać.

 

 

 

Ii po malowaniu. UWAGA! Na statyw brakło mi farby i wygląda jak wygląda, ale cóż tak musi zostać. A głowicę wymalowałem czarną farbą i zieloną kanadyjską chlorokauczukową. Nie miałem innej w domu. Ale za to ładny kolor wyszedł. Oś AZ po wyważeniu. i lekkim popchnięciu robi pełny obrót chodzi cudownie. A oś alt. Jest zrobiona jak jest. Ale chodzi także dobrze na pewno nie tak jak dec. Ale lepiej niż osie RA i DEC w EQ3.Tam to chodziło ciężko i z luzami. W tej głowicy. Drgania gasną po 4-5s. Ale przy ogniskowej 1500 i powiększeniu 60x myślę że jest dobrze. W tym montażu obiekty wyszukuje ok 3x szybciej niż w paralaktycznym. Wiadomo dlaczego. np. Arktura znalazłem w 3s.

 

Takie małe porównano z EQ3:

 

9adad85355b60137m.jpgf94d5869147d6a74m.jpg

 

 

I pozostałe zdjęcia.

 

f2e179b4c3795b49m.jpg5237881da49900acm.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.