Skocz do zawartości

Fatamorgana


Henryk

Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ temat był wałkowany na innym forum, podaję link:

http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=...cseen#msg180790

 

Dzisiaj po raz pierwszy w tym roku nadarzyła się okazja - gorące powietrze + zimny Bałtyk i nie myliłem się - fatamorgana była.

Na zdjęciu widać po prawej stronie na horyzoncie latarnię morską w Jarosławcu, odległą o ok 30 km od miejsca, w którym się znajdowałem.

IMG_9425e.jpg

 

Wątek zakładam nie tyle po to, żeby pokazywać zdjęcie, lecz żeby uczulić wszystkich wypoczywających na plaży do wpatrywania się w horyzont w celu wypatrywania niesamowitych widoków :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykle koło południa, trochę po południu. Chodzi o to, że powietrze musi byc rozgrzane przez silną operację słoneczną, przy tym nie może byc wiatru. Chodzi o to, by nastąpiło uwarstwienie rozgrzanego powietrza. Wiatr miesza powietrze i nie powstaną warstwy o różnej gęstości a więc i róznym współczynniku załamania, konieczne dla odbicia/ugięcia promieni świetlnych.

 

Każdy kierujący chyba widział "kałuże" nad jezdnią asfaltową w gorący, letni dzień. To jest zjawisko zupełnie do fata-morgany podobne, odbicie nieba od gorącej warstwy powietrza tuż nad jezdnią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko fatamorgana jest interesująca nad morzem.

 

Mieszkam w West Sussex, nad Kanałem LaManche. Woda jest płytka przy brzegu, szelf sięga do 4 kilometrów.

Bardzo interesujące jest obserwowanie koloru morza.

W zależności od dna i pogody - możemy miec kolor:

- żółtawy (dominuje kolor piasku dna),

- zielony (przy pochmurnym niebie i głębszej wodzie - kolor wody jest dominujący),

- niebieski (przy niebie bezchmurnym po prostu odbicie nieba w wodzie),

- niebieskozielony.

Wszyskie pośrednie układy są warte dłuższej obserwacji. Ciekawe jest obserwowanie, gdy po błekitnym niebie przesuwają się obłoki, rzucając cień na wodę. Te cienie albo są szarawe albo żółtawe (gdy płytka woda jest zmącona materiałem z dna), albo niebiesko-zielone (kolor wody plus kolor niebieskiego nieba).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.