Skocz do zawartości

Pierwszy Jupiter - kupa...


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

No i dzisiaj wycelowalem sprzet na Jowisza.

Podlaczylem Veste i jakos ustawilem ten cholerny fokus.

 

Uzylem program k3ccd, nagralem avika ok 100 klatek, z tego nadawalo sie ok 15, wy'align'owalem wszystko i polaczylem.

 

Efekt marny. W porownaniu z tym co widze okiem - to jest to tzw kupa! Kamerka dolozyla kolor, ale to chyba przez to, ze zle cos ustawilem. No nic - jakos trzeba zaczac. Edukacji ciag dalszy...

 

jupiter.jpg

 

Fota robiona z balkonu. Jowisz byl tuz "nad dachem w pionie". Tp tez chyba swoje zrobilo. Publikuje to, bo moze dacie jakies wskazowki co dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, ja też dzisiaj zasadziłem się na Jowisza - seeing naprawdę dobry (jak na mój balkon) więc myślę - będzie super. I o ile w okularze widać było naprawdę sporo, to na fotkach powychodziło mi byle co... Sam zobacz:

to jest fotka nieskalowana (8" tal 200K + barlow 2x)

jow_260303_21h12mb.jpg

A to jest ta sama fotka przeskalowana o połowę w dół dla poprawienia kontrastu

jow_260303_21h12m.jpg

Kolorek wyszedł Ci taki, bo zapewne ustawiłeś w opcji sterownika Vesty "Outdoor". Ja zwykle ustawiam "Auto" ale strasznie blade zawsze są te moje fotki. Te tutaj ustawione były (dla odmiany) też właśnie na "outdoor". Kolor zdjąłem już w Photoshopie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainspirowales mnie Bielack i postanowilem troche poprawic fotke w PSP. Jestem zaskoczony w sumie tym co udalo sie z tego wyciagnac. Nie ma tu zadnego retuszu zdjecia ani artystycznych domalowywanek. Tylko wyciaganie szczegolow + korekcja koloru.

 

Jestem pelny optymizmu na nastepne proby przy dobrych warunkach :) . Super zabawa :)

 

jupiter2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Jesionie, kamerka z refraktora achromatycznego widzi też bliską podczerwień i sporo więcej fioletu niż oko, sytuacje doraźnie by poprawił Minus IR Filter i Minus Violet filter lub docelowo pełny apokorektor Type II   :):D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie no Jesion, nie ma co narzekać - tak to już Jowisz wygląda jak nie widac na nim WCP, a poza tym sezon na planety dobiega końca powoli

 

Wiesz co, ja sie chyba tam dopatruje WCP! Obraz jest odwrocony - ale cos majaczy z prawej strony w gornym pasie! Porownywalem z innym zdjeciami i chyba to jest to. Poza tym godzina +/- tez sie zgadza.

 

A dlaczego mowisz, ze sezon sie konczy? Jeszcze nie jest tak zle. Jowisz prawie z zenicie, Saturn tez we wczesnych godzinach dobrze widoczny. Jeszcze postrzelamy troche :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesionie, kamerka z refraktora achromatycznego widzi też bliską podczerwień i sporo więcej fioletu niż oko, sytuacje doraźnie by poprawił Minus IR Filter i Minus Violet filter lub docelowo pełny apokorektor Type II   :):D ;D

 

Tak wiem o tym... Tylko sie zastanawiam, czy jest sens wydawac $ jezeli czekam na Chromacora2? Ile te filtry u ciebie by kosztowaly?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesionie, kamerka z refraktora achromatycznego widzi też bliską podczerwień i sporo więcej fioletu niż oko, sytuacje doraźnie by poprawił Minus IR Filter i Minus Violet filter lub docelowo pełny apokorektor Type II   :):D ;D

 

A jeszcze sie zastanawiam, czy taki filtr pozwoli uwiecznic dodatkowe szczegoly, czy tylko zaltwi lepszy kolor? Bo jezeli tylko kolor, to chyba nie ma sensu, bo takie niuanse to w komputerze mozna "dziabnac"!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Info dla TomkaL

Miałeś rację. Rzeczywiście wszystko ustawiałem ale niestety nie dopatrzyłem się mozliwości ustawiania  czasu pracy migawki. Faktycznie po pierwszych próbach z MTO i ToUcam widać  dwa pasy i mimimalnie trochę różniące się kolorem obszary biegunowe.

Lotar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam: chyba nie masz co narzekać. Fotka niezła zważywszy, że to pierwsze podejścia.

 

Lotar: chętnie bym zobaczył Twoją fotkę Jowisza. Tak dla porównania MTO z webcam i MTO z cyfrakiem. Dla przypomnienia moja wyszła taka:

 

Jupiter7404.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na pierwszą fotę to super!

Ja moją pierwszą Jowisza mogę Ci wysłać na priva bo wstyd to pokazywać na forum :-). Zresztą robiłem ją na kliszy a to zupełnie inna bajka...

Wszystkie parametry kamery warto ustawiać ręcznie i to najlepiej na tradycyjnym monitorze CRT. Nie zawsze są warunki by monitor wytaszczyć do teleskopu, ale jeśli można to warto . O wiele łatwiej zogniskować niż na monitorze LCD laptopa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz ccd ma wady, oko ma wady. Mysle ze kombinujesz poprostu w zla strone. Okiem nie wykonasz ekspozycji 5 minutowej prawda ? Troche jeszcze poczekamy na ccd o wlasnosciach takich jak ludzkie oko. Temat ten jednak bardzo minie interesuje i i jest to temat rzeka. Jako ciekawostke proponuje poczytac o nowych matrycach SuperCCD firmy Fuji gdzie jedna komorka sklada sie z pola o czulosci na "high lights" i pola o normalnej czulosci - co znacznie podnosci dynamike obrazu - nie przypomina Wam to budowy czegos ?

 

pzdr !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

To dalej nieudolna kopia komórki wzrokowej kręgowca, ja czekam na coś wyraźnie ponadto co stworzyla natura w drodze żmudnej ewolucjii   ;););)

Nad tym nowym Fuji też poważnie się zastanawiałem, co o nim myślisz Papatek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

"...To dalej nieudolna kopia komórki wzrokowej kręgowca, ja czekam na coś wyraźnie ponadto co stworzyla natura w drodze żmudnej ewolucjii ..."  

 

 

Janusz tylko takie prowokacyjne pytanie . ile milionow lat jestes jeszcze w stanie czekac na ten evolucyjnie doskonaly wytwor ;)  bo ccd chyba dopiero sie wykluwa :) , a powaznie to jak w takim tepie ccd bedzie ewoluowalo to za kilka ladnych lat osobiscie sobie wydlubie oczy i zamontuje kamerki :)

 

zeby nie bylo zupelnie OT  to obrazek jest bardzo rajdowy !! Jesion jak sie poprawia kolory ??? bo te brazowe jowisze z vesty to juz nawet mnie zaczynaja dobijac .

 

pozdr

DaVe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.