Skocz do zawartości

szczyt desperacji


Iro

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

odkąd nabyłem na Allegro do swojego Nikona D40 rosyjski obiektyw Mir-24N 35mm f/2, korciło mnie aby sprawdzić, co można zarejestrować z wykorzystaniem tego sprzętu, gdy nie posiada się montażu z prowadzeniem. Z wyliczeń wyszło, że mam 10s na klatkę. Więc ISO na max, dziura na max'a. Błędy jak szum (ISO1600), brak ostrości gwiazd (f/2), koma (Mir24N+f/2) aż parzą w oczy, ale coś tam widać.

 

Obróbka zdjęć: stack - 30 klatek + dark + flat + bias - DSS; potem na przemian krzywe, levelsy i programik abe do ściągania gradientu. Niestety na fotce z Cassiopeia części LP (dół środek) nie udało mi się wyciąć... wszystkie softy do gradientu traktowały to jako informacje ;(

 

a oto wspomniane bohomazy ;)

 

ptasiek w mleku:

 

cygnus_35mm_10s___.jpg

 

i "w" w mleku

 

cassiopeia_35mm_10s___.jpg

 

Pozdrawiam

 

Iro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzucę z rozpędu jeszcze jedną fotkę:

 

polowanie piesków na misię:

 

niedzwiadka_i_psy_35mm_10s.jpg

 

w przypadku tej fotki, sprawiła mi ona niezłą frajdę, bo zacząłem się bawić w dostrzeganie w niej różnych DS'ów,

na początku M'ki - , potem NGC ( kilka znalazłem ) i chyba nawet jedną IC - zabawia jak przy prawdziwym wlepianiu oczu w niebo przez telepa... bawiłem się dobrze chyba ponad godzinkę - a przy okazji trochę się nauczyłem charakterystycznych układów przy ich poszukiwaniu ;).

 

Pozdrawiam

 

Iro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jejku... jak ja dawno nie widziałem chihotek... :)

 

tez mam w kolekcji ;) tyle, że ze 100mm 4-sekunkdówki i mało, więc szum nie do wycięcia :)

 

oprócz samych NGC 884 i 869 załapało się także NGC 457 :)

 

chichotki_100mm_4s.jpg

 

Pozdrawiam

 

Iro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten szum można łatwo zlikwidować softowo poprzez rozmycie maski tła. Dla przykladu (bw z kolorem nie ma za bardzo co zrobić). To ta sama ptaszyna :):

 

Nawet ciekawie to wygląda, ciekawa opcja przetworzenia tego zdjęcia i miła dla oka.

 

Gubi się jednak to, na czym mi zależało przy robieniu tego zdjęcia. Mir24N jest bardzo jasnym szerokokątnym obiektywem, ale za to ma dość niską rozdzielczość. Nie liczyłem na punktowe gwiazdy, lecz raczej nastawiałem się tutaj na Milky Way'a i próby wydobycia jakiś mgławic czy innych obiektów... w sumie cieszy mnie, że "wylazł" cień Ameryki, M39 , oraz rozdwojenie ramienia MW w tle łabądka. Na veil'e niestety było to dużo za mało.

 

Delikatnie wygładziłem i chyba nawet trochę przekoloryzowałem, ale chyba więcej się już nie da uczynić i czas pomyśleć powoli nad prowadzeniem.

 

cygnus_35mm_10s____.jpg

 

 

Pozdrawiam

 

Iro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.