Skocz do zawartości

Coronado PST H Alpha


Tadeopulous

Rekomendowane odpowiedzi

mam sprytny plan z piekła rodem unifikacji całego sprzętu

jeśli PSTka znajdzie nowego właściciela pójdzie w lud i więcej sprzetu

a moim flagowym okrętem zostanie ED 80

do tego flagowego sprzętu planuję zakup rzeczy i do Słonka i na nocne focenie ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli myślisz o klinie Herschela to daj znać na priva. Klin zamienia dowoly refraktor w teleskop słoneczny (i to bez folii). Tylko trzeba ewent. dobrać odp. Barlowa, jeśli z marszu nie daje się zogniskować. O ile pamiętam u mnie w ED 80mm oraz w 150mm klin dobrze działa z Barlowem Vixen x2. To świetna zabawka, ale będę się chyba pozbywał swojego sprzętu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o widzisz - czy do tego można dalej filterki z cyklu CaK i inne ??

Dowolne, czego dusza zapragnie i 2" i 1,25" (adapter). Cały klin jest w kątówce 2", odbija jakiś znikomy % swiatła, który potem idzie na okular przez filtry 2" ND + Solar Continuum. W komplecie są 3 filtry ND różnej gęstości (do foto i wizuala). Większość energii klin załamuje i odprowadza dołem na deflektor, gdzie jest rozpraszana na zupełnie nieszkodliwe ciepło.

 

Ja osobiście nie próbowałem z CaK ani Ha, ale nie widze przeciwwskazań. Tylko mi się już nie chce inwestować, bo raczej będę się wysprzedawał. Już napisałem w innym wątku że to moim zdaniem optymalne podejście do Słońca to: duży refraktor + klin + filtry. I pełna elastyczność, bo telep i filtry mozna zmieniać.

 

A plamka słoneczna pokaże więcej szczegółów przez np. 150mm niż przez 40mm...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak się ma klin, to już nie ma potrzeby stosowania filtra ERF?

Rozumiem, że do "normalnego" obrazu Słońca nie trzeba, ale co z H-alfa? Gdzieś słyszałem, że te filtry H-alfa, które są stosowane w PST mają dużo mniejszą żywotność, gdy nie stosujemy ERF (Energy Rejection Filter). Może to tylko ściema, żeby kupować nietanie przecież filtry ERF. A może klin zastępuje ERF-a? Byłoby to całkiem ciekawe rozwiązanie, bo przecież ERF są pełnoaperturowe w rozsądnych granicach finansowych tylko dla niewielkich teleskopów, a przy większych aperturach, to niestety rzadko kto może sobie pozwolić na duży filtr i pozostaje z reguły niewielka apertura z filtrem ERF (czyli ograniczona zdolność rozdzielcza).

 

PS. Właściwie można by z obecnego wydzielić jakiś osobny wątek na temat konfiguracji teleskopów słonecznych.

Sorry Tadeo, że Ci tu oftopa walimy cały czas, ale przynajmniej masz ogłoszenie na topie (a poważnie, to trzeba by chyba oddzielić te posty od ogłoszenia o sprzedaży).

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wynikało by że zastosowanie takiego zestawu jak pisał rysiek pozwala zrezygnować z ERFa.

 

Czemu się zatem nie stosuje klina w teleskopach komercyjnych tylu PST? Czy nie byłoby to tańsze rozwiązanie?

Jak sądzę ERF jest stosowany głównie do bardzo solidnej eliminacji podczerwieni. Może klin nie radzi sobie w tym zakresie widma wystarczająco dobrze? Poza tym ERF jest zakładany przed układem optycznym. Może temperatura wewnątrz teleskopu ma tu też duże znaczenie?

 

Znalazłem opis techniczny klina a tam między innymi:

 

Please Note: The Herschel Wedge is only recommended for use with refracting telescopes,

NOT Schmidt-Cassegrain, Maksutov, or any other Reflecting Telescopes. This is a professionalquality

white light (not H-Alpha) solar filtration system, whose basic design has existed for almost

as long as the telescope itself. Like glass or mylar film objective solar filters, it is completely safe

if used properly and common sense precautions always observed.

 

Cytat z:

http://www.astrovid.com/technical_document...20Prism%202.pdf

 

PS. Widzę, że mój tekst wiele nowego nie wniósł, bo Merak już pisał, że klin jest do refraktora. :Boink:

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ERF znacznie redukuje IR i UV rozpraszając do otoczenia energię którą niosą te fale.

Zastosowanie typowego układu obserwacyjnego z klinem który rozprasza energię da podobny efekt czyli znaczną redukcję tego co pada na filtry i okular. Nie przypominam sobie abym obserwując na zlocie słoneczko przez refraktor Ryśka na którym był założony klin zanotował grzanie sie okularów czy filtra ND.

Pamietam jednak doskonale jak gadając tak pozmienialismy okulary że w klinie znalazł sie taki bez filtra ND i nawet wtedy po kilku minutach nim sie połapaliśmy okular nie był nawet ciepły.

Wynika z tego że klin dobrze rozprasza w całym widmie i tu może jest jakiś plus dla ERF który może mniej redukuje pasmo nas interesujące (nie znam jego charakterystyki).

Do tego zauważ że producenci filtrów Ha wspominaja że najlepiej pracują one dla teleskopów w okolicach F30 - i ERF robi ci dodatkowo jako przysłona redukując średnice teleskopu.

Edytowane przez mario2005
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze do tego OT takiego linka:

http://www.coronadofilters.com/safety/halpha.htm

Tam są wartości przepuszczalności bezpiecznej i takiej jaką łącznie dają filtry Coronado dla różnych zakresów widmowych. Pewnie ERF potrzebny jest do osiągnięcia tak niskich transmisji w niektórych zakresach widmowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ostatnia obniżka ceny

tylko do końca tygodnia (wyjeżdżam do niedzieli - jeśli ktoś chętny proszę pisać na jaroslaw . smolar (małpa) gmail . com - decyduje kolejność zgłoszeń )

 

1700

 

to już ostatnia propozycja z mojej strony

potem sprzęt znika z oferty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.