Skocz do zawartości

Nie zidetyfikowane obiekty


dojcek1

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie, pewnie więkzość odwiedzjących to forum ma mniejsze lub większe pojęcie o astronomi. Czytając to forum zastanawiam się, czy koledzy po fachu widzieli kiedyś jakiś obiekt nieznany.

Wiem że astronom jak patrzy w niebo, to wie na co!, ale może ktoś coś widział

 

Chyba czas przełamać zmowe milczenia i niebać się, że kogoś wyśmiejemy :szczerbaty:

 

I oczywiście niechce robić z forum " z archiwóm X" tylko taka już moja ciekawość :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie, pewnie więkzość odwiedzjących to forum ma mniejsze lub większe pojęcie o astronomi. Czytając to forum zastanawiam się, czy koledzy po fachu widzieli kiedyś jakiś obiekt nieznany.

 

Jasne! Sięgam wtedy po atlas nieba! I wtedy się to okazuje, że zaobserwowałem jakąś np małą gromadę otwartą, o której wcześniej nie wiedziałem. :P

 

Wiem że astronom jak patrzy w niebo, to wie na co!, ale może ktoś coś widział

 

Chyba czas przełamać zmowe milczenia i niebać się, że kogoś wyśmiejemy :szczerbaty:

 

I oczywiście niechce robić z forum " z archiwóm X" tylko taka już moja ciekawość :lol:

 

Aaaa.... To Tobie chodziło o szybko poruszające się obiekty 'nie-gwiazdowe', które wyraźnie są całkiem blisko obserwatora? A to nie udało mi się zaobserwować takich obiektów. (Oczywiście niestety :szczerbaty: ) Od czasu do czasu jakiś samolot/satelita się zdarzał, ale dało się to zweryfikować. :P

 

Nie wydaje mi się, abyśmy mieli do czynienia z jakąkolwiek 'zmową milczenia' - ona istnieje w wyobraźni tych, co nigdy nieba nie obserwowali...

Edytowane przez kanarkusmaximus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielokrotnie zdarzało mi się zobaczyć obiekt, którego (tak mi się wydawało) w danym miejscu nie powinno być. Potem po zweryfikowaniu okazywało się, że jest to coś, co właśnie tam powinno się w danej chwili znajdować :) Raz zdarzyło mi się nawet dojrzeć supernową, ale okazało się, że to właśnie wschodząca tuż po północy Wenus :szczerbaty: (i dlatego mnie to zmyliło).

 

Ale miałem też co najmniej dwa przypadki, że do dzisiaj nie wiem, co obserwowałem. Były to słabe obiekty, bardzo wolno przemieszczające się po niebie, o jasności ok. 8-10 mag. Najprawdopodobniej w pierwszym przypadku mogła to być przelatująca w pobliżu Ziemi mała planetoida (wtedy jeszcze nie było u nas Internetu), gdyż wiem, że kilka miesięcy później przeczytałem o takim obiekcie i pewne fakty pasowały do siebie, zaś w drugim przypadku słabo widoczny satelita geostacjonarny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.