Skocz do zawartości

Refraktor 50/180 z wyciągiem 2"-astrofoto


pepelito

Rekomendowane odpowiedzi

Tym razem pokarzę wam teleskop z 2" wyciągiem od newtona - sytny, który dostałem. Ten teleskop to 50/180-mój przyszły obiektyw do foto :D tak, tak dobrze czytacie to jest f/3,6. Sprawdzałem aberracje na księżycu 20min temu. Dużo, dużo mniejsza niż w nostrusie przy oglądaniu prawie nie widoczna, przy foto niestety jest (patrz fotka poniżej)

 

 

No to może troszkę danych:

 

-Obiektyw od lornetki

-wyciąg od Synty 10" -odstraszacz-frag. puszki po farbie.

Wygląda na wielki ale niestety musi taki być bo wyciąg to 2"

 

UWAGA: Jutro pokaże kątówke którą robię. Kątówka ta to pryzmatyczna 90* na 1,25" z pryzmatu od lornetki. Juz 40% zrobiłem.

 

 

Obiecane fotki:

 

c8d7a987d24d9ac4m.jpg 74f02117f0e2563bm.jpg9a4960d661c449fem.jpg

 

A tu księzyc jest to resize i crop:

Muszę sprawdzić w nocy na księżycu i gwiazdach. Ale niestety nie dziś

 

d88000b51a63da55m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, że kombinujesz. :Salut: Aaaaale.... refraktor musi byc idealnie skolimowany, gołym okiem widać, że tuba nie jest osiowa...zresztą na fotce też to widać bo masz bardzo nierówne winietowanie. Jestem ciekaw jak będzie z użytecznym płaskim polem :) Zarty żartami, ale niestety jasność to drugorzędna sprawa. Ważniejsze są takie parametry jak aberracje, astygmatyzmy, płaskie pole, winietowanie etc. No ale może się myle, próbuj :) Poeksperymentować zawsze warto.

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykonałem 2 fotki okolica Łabędzia. Według mnie jest dobrze. Teraz winietowanie powstała od okularu widać że był nie osiowo ustawiony. TAki jaki jest mi wystarczy na jakiś czas nie będę zmieniał.

 

Pierwsza fota:

 

4x15s ISO400

bc255cdc1adade44m.jpg

 

 

druga fota:

 

5x15s ISO400 i 5x15s ISO800

006d3d517b1ec4acm.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego musisz kombinować z takimi szkielkami skoro można kupić za grosze normalny jasny obiektyw foto M42.

 

Czy taki obiektyw M42 Pentacon 135 lub Jupiter200 czy Tair300 się nie nada do projekcji ?

Edytowane przez Vixen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pepelito

Tak patrzę na ten Twój refraktorek i przypomniało mi się jak kiedyś zrobiłem coś opartego na podobnym pomyśle.

Podobny obiektyw ( chyba 60/400) zamocowałem do ruskiego mieszka fotograficznego M42.

Powstał refraktorek gdzie tuba była jednocześnie focuserem. Wydłużała się i skracała.

Miało to bardzo dobrą sztywność , mocowanie na gwint foto, na wyjściu gwint M42 z szybkozłączką, bardzo łatwo dało się zamocować motofocus no i estetyka bez zarzutu. Wydaje mi się że to dobra koncepcja na guider.

Rozumiem że w Twoim pomyśle priorytetem są koszty , ale pomyśl o takim rozwiązaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dam teraz crop centrum kadru z surowej pojedynczej klatki i pełna surową klatkę (uwaga tga druga zajmuje ponad 2mb). Według was ta aberracja jest spora czy jednak nie wielka? Dla mnie jest wystarczająco mała. Dalej potwierdzam tezę że ma mniejszą abere niż nostrus f/11 mimo że ma f/3,5. :banan:

 

Crop:

 

122f2152a71df35bm.jpg

 

 

Pełna klatka:

 

195b6fad5ec978f8m.jpg

 

B)

 

A co do telepa na guider. Mam Nostrusa.

 

A mam pytanie skąd wsiąść obiektyw 60/400?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pepelito... tu sie jakieś magiczne rzeczy dzieją z gwiazdkami... albo pole w tym masz poootwornie krzywe, albo rotacja pola wyszła niesamowita, albo coś .... nie wiem sam...

Na pełnej klatce żadna gwiazdka nie przypomina gwiazdki tylko jakies przecinki z ogonkami w najprzeróżniejsze strony. Myśle, że to jest pierwszy problem z ktorym musisz sobie poradzić...

 

Aberacja tak na pierwszy rzut oka jest do przyjecia, ale cieżko to jednoznacznie stweirdzić skoro żadna gwiazdka nie jest "gwiazdką"

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie obiektywy to tylko z drugiej ręki.

Kiedyś były produkowane przez PZO i Zeissa.

Coś mi się kojarzy ,że widziałem w dziale sprzedam jakiś czas temu..

Jak konstrukcja Twojego refraktorka nie będzie stabilna to takie cuda będą sie działy i trudno będzie dojść dlaczego..

Część tych zniekształceń wydaję się być od okularu bo są po całym obrzeżu pola.

Z jednej większe z drugiej mniejsze, a to wygląda jakby obiektyw nie był prostopadle do osi.

I jest jeszcze coś bo pojechania są w różnych kierunkach.

Może w czasie naświetlania coś się ugięło ?

Edytowane przez jacapa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprawdopodobniej to obiektyw jest krzywo był ustawiany na oko. :unsure: Pewnie różnica jest ok1-2mm. A to duzo to mogę w każdej chwili poprawić bo mam to tak zrobione żeby się dało poprawić. :D Po za tym pełnej klatki nigdy sie nie pokazuje.

 

EDIT: Postawiłem o tego montaż tylko w kierunku polarnej nawet nie patrzyłem czy ją widać. To może być też wina rotacji

Edytowane przez pepelito
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:Salut: Witam,

 

Pepelito,jestem pelen podziwu twojej recznej roboty,ale chyba tymi metodami nigdy nie osigniesz zamierzonego celu :D

 

Proponuje Ci cala zabawke Zeiss-a 63 mm ,tu masz link do strony:

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...40&hl=ZEISS

 

Otrzymalem go w ramach rozliczen od Radka, sprzet do visuala jest troche za maly a foto mnie nie interesuje.

 

Moja cena to ... powiedzmy 50 zl wiecej od ostatniej najmniejszej podanej przez Radka.

Jesli jestes zainteresowany to wal na priva .

 

ciemnego nieba

 

Y

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze Tair, się nie na da zbytnio.

 

 

Jak to się nie da? Da się! Ja 3/4 fot wykonałem w projekcji z Tairem 300/4,5, np.

 

http://www.qbanos.ddl2.pl/files/astrophoto...mpakt/73p_b.jpg

 

http://www.qbanos.ddl2.pl/files/astrophoto..._2005_12_01.jpg

 

http://www.qbanos.ddl2.pl/files/astrophotos/kompakt/m31.jpg

 

Gwiazdkom daleko do doskonałości, ale nie jest źle myślę jak na projekcję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio jestem zachwycony Sonnarem 180/2.8. Przy F/4 aberracje są znikome, piękne płaskie pole i w miarę kompaktowy rozmiar. No i można całością do woli obracać do kadrowania. Piękna sprawa. Sonnar 300/4 jakoś jeszcze czeka na swoje 5 minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.