Skocz do zawartości

SUNGRAZING Comets i zaćmienie Słońca 1.08.2008


Michal Kusiak

Rekomendowane odpowiedzi

PILNE!

 

Aż żal że sam nie jadę <beczy>. Stan smutku wywołany niesamowitą okazją z której sam nie skorzystam z przyczyn finansowych...

 

Dla wyjeżdżających na zaćmienie Słońca, którzy zabierają lepszy sprzęt do fotografii, chciałbym zaproponować wykonywanie podczas fazy całkowitej dłuższych ekspozycji, na tyle zoptymalizowanych czasem ekspozycji żeby w odległości kilku-kilkunastu stopni od Słońca było widać gwiazdy do +10 magnitudo.

 

Wiemy w chwili obecnej że SOHO odkrywa sporą liczbę komet (średnio jedną co dwa-trzy dni). Istnieje stosunkowo duże, kilkuprocentowe prawdopodobieństwo że podczas fazy całkowitej będzie można zaobserwować potencjalnie przelatującą kometę SOHO, z grupy Kreutza, Krachta, Meyera jaśniejszą niż +10 mag.

 

Wykonane zdjęcia mogłyby wówczas posłużyć za bardzo cenny materiał do pomiarów astrometrycznych dla takiej komety.

 

Oczywiście trzeba liczyć się z tym że komety może nie być, albo i będzie a niestety pogoda będzie niełaskawa. Ale plan jest fantastyczny. Wysunęli go na grupie dyskusyjnej Alan Hale (jeden z odkrywców komety C/1995 O1 Hale-Bopp) oraz w pewnej mierze koordynator SUNGRAZING Comets - Karl Battams.

 

Potraktujcie sprawę poważnie i bierzcie ten problem pod uwagę. W miarę możliwości monitorujcie informacje w sieci.

 

Lub proszę o kontakt jednym z polskich łowców komet w celu pozyskania informacji o potencjalnych obiektach pojawiających się na SOHO.

Edytowane przez Michal Kusiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Heh, dobre. Tak patrze na fote z Lasco, ktorą widziałem zaraz po jej wykonaniu i wtedy już wydawało mi się, że coś tam jest, coś tam leci. Byłem śpiący i nie miałem raczej czasu szukać i analizować, że może faktycznie coś znajde. Ech... a tu jednak, Pan Hua Su znalazł :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z informacji które posiadam nikt jak na razie nie nadesłał zdjęć o dłuższym czasie ekspozycji do pomysłodawców akcji. To była na prawdę rzadka okazja. Ostatnia kometa Kreutza widoczna z Ziemi pojawiła się ponad 30 lat temu. I obserwacje które ktos wykonałby podczas zaćmienia miałyby wyjatkowy, wrecz historyczny charakter...

Kometa znaleziona przez Hua Su miała nad ranem około 5.5 mag a więc istniały spore szanse aby po obróbce zdjęć z zaćmienia uzyskać jej obraz.

 

Co więcej dodam, istniała (mała ale była) szansa, że któryś z obserwatorów podczas zaćmienia mógł uchwycić drugi obiekt o jasności 7-7.5 mag z Ziemi, który Hua Su odnalzał dopiero na opóźnionych zdjęciach z wczoraj i wysyłając je niezwłocznie do koordynatora, mógłby pretendowac do miana wspołodkrywcy wraz ze SOHO.

 

>>wolforzech

Jedno zdjęcie nie wystarczy. Azeby wysłac raport musisz mieć 3 pozycje.

Co więcej nie wiedziałem że szukasz komet SOHO.

Edytowane przez Michal Kusiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

No i stało się! Na Astronomy Picture of the day zostało opublikowane zdjęcie z całkowitego zaćmienia słońca wykonane przez Miroslava Duckermuller'a, Petera Aniol'a i Vojtecha Rusin'a (http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/eclipse/Ecl2008m/Tse2008_200_mo1/Hr/Tse2008_200_mo1.png) na którym Michał Kusiak odnalazł kometę zaćmieniową (http://astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2014) odkrytą przez Hua Su 31.07.2008 roku na zdjęciach z aparatu LASCO C3. Kometa została zidentyfikowana na podstawie zdjęć z sondy SOHO oraz mapek nieba rejonu. Fakt ten potwierdził Terry Lovejoy odkrywca 2 komet obserwowanych z ziemi.

 

Jest to pierwsza kometa Kreutza odkryta na zdjęciach z sondy SOHO która później została zaobserwowana z ziemi.

Edytowane przez AstroLamka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy przeczytałem ten temat parę miesięcy temu pamiętam, że już miałem napisać, że nie ma fizycznej możliwości sfotografowania gwiazd 10 mag kilka stopni od Słońca. No i dobrze, że nie napisałem, bo ostanie zdjęcie z APODa rozwiewa wątpliwości :blink: Gratulacje dla fotografa (btw warto rzucić okiem na jego galerię http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm , eclipse chaser z prawdziwego zdarzenia) i dla Michała za sokole oko!

 

BTW Gdzie jest ta kometa? B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.