Skocz do zawartości

Synta 114/900 EQ2


czarn75

Rekomendowane odpowiedzi

Czy w zakresie cenowym do 1000 zł Synta 114/900 EQ2 jest dobrym rozwiazaniem?:

http://www.market.fotoclassic.pl/tel_refl_...nta_114_900.htm

Czy niektore galaktyki beda przez nia widoczne? Przede wszystkim interesuja mnie obiekty DS i pod tym katem chcialbym kupic teleskop.

Czy obserwacje prowadzone teleskopem z okna są możliwe (zastanawiam się czy różnica temperatur w pomieszczeniu i za oknem nie bedzie powodowac jakichs problemow np.turblencje powietrza)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć !

 

Moim zdaniem :

 

1. kup lepiej teleskop w firmie, która sensu stricte zajmuje się sprzętem astronomicznym, bo oprócz teleskopu otrzymasz wsparcie - zawsze będziesz mógł liczyć pomoc czy fachową poradę

 

2. pomyśl lepiej o teleskopie z większym zwierciadłem, np. o Optisanie - dołożysz cztery stówy i możesz mieć przyzwoity teleskop 6'' na paralaktyku, który będzie jaśniejszy o ponad 70% od Synty 114/900. co w przypadku DS ma znaczenie bardzo duże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W twoim poście kilka rzeczy się wzajemnie wyklucza, jak ładne DS to nie takim małym teleskopem i nie z okna i nie z miasta.

DS wymaga conajmniej 15-20cm, jasnego teleskopu i obserwacji z poza łuny miejskiej pod czarnym Niebem z pięknie widoczną Drogą Mleczną.

Zwracaj także uwagę na paramety i sztywność montażu na którym powiesisz swój teleskop bo nawet najlepszy teleskop bez dobrego i stabilnego montażu nie wiele jest wart :?

Do DS proponuję większego rozmiarowo dobrej jakości Newtona ale na tańszym i sztywnym Dobsoniku, to sprawdzona w praniu konfiguracja sprzętowa 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz ma rację. Sztywnośc jest bardzo ważnym parametrem. Mamy dwa rozwiązania albo tani sztywny Dobson. Albo tani zupełnie nie sztywny montaż paralaktyczny, a ściślej jego trójnóg. oglądałem wiele trójnogów Synty, Optisana, Soligora to są trzęsące się aluminiowe statywy, które natychmiast należy wymienić na drewniane. Taka wymiana nie powinna kosztować więcej niż 200-300zł (zamówić u stolarza).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirku ! Januszu !

 

Jedna moja uwaga : każdy zakup to kompromis. Uważam, że to bardzo dobrze, że zwracacie uwagę na istotne parametry sprzętu - w tym przypadku na sztywność statywu.

Sądzę jednak, że krytykując montaże Synty, Optisana, Soligora powinniście zapytać ich użytkowników : czy uważają, że sztywność statywu ich teleskopów jest wystarczająca do prowadzenia obserwacji nieba? Bo jeśli tak, to wcale brak supersztywnego statywu nie przeszkadza do prowadzenia takich obserwacji, które dają i frajdę, i satysfakcję.

Jeżeli Mirku obstajesz przy swoim osądze, że statywy Synty, Optisana, Soligora są do :zadek: , to znaczy, że wszyscy Ci, którzy zakupili i używają taki sprzęt na oryginalnych statywach aluminiowych popełnili błąd i powinni natychmiast skontaktować się z najbliższym stolarzem w celu dokonania przeróbki statywu. Wydaje mi się jednak, że tak nie jest i oryginalne statywy spełniają swoją funkcję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Wydaje mi się jednak, że tak nie jest i oryginalne statywy spełniają swoją funkcję. "

 

Nawet nie wiesz, jak bardzo się mylisz Benedykcie, przynajmniej w przypadku wyżej wymienionych trójnogów.

 

Proszę o więcej opinii - ale tylko od osób, które używają Synty, Optisana, Soligora.

 

Poza tym chętnie przeczytam opinie trzeciej strony - sprzedawców Synty, Optisana i Soligora. Macie coś na swoją obronę ? Został Wam przecież postawiony poważny zarzut !!! :whip:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda że wymagający klienci od razu u nas zostawiają oryginalny statyw alu a telepa zabierają na solidnym geodezyjnym trójnogu z solidną przjściówką z litego duralu i wiedzą co czynią 8)

Jednakże wiąże się to z dopłatą ładnych kilkuset złotych co przy niewielkich teleskopach stanowi czasem nawet połowę ceny teleskopu i nie każdego stać od razu na taki komfort przy jego ograniczonym budżecie zakupu, solidniejszy statyw można zakupić i później w miarę napływu środków płatniczych, wszak nie od razu Kraków zbudowano 8)

 

ps. Zarzuty stawiaj lepiej producentom a nie sprzedawcom bo nie mamy wpływu na produkt, niestety :Cry:

A na swoją obronę pisze ze proponuję klientom solidne statywy geodezyjne na wymianę i mam je od ręki na sklepie 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ps. Zarzuty stawiaj lepiej producentom a nie sprzedawcom bo nie mamy wpływu na produkt, niestety  :Cry:  

A na swoją obronę pisze ze proponuję klientom solidne statywy geodezyjne na wymianę i mam je od ręki na sklepie  8)

 

Drogi Januszu,

1. to nie ja postawiłem zarzut, tylko Mirek; ja go co najwyżej dobitniej - w celu "podgrzania" dyskusji - wyartykułowałem

2. oczywiście, że sprzedawcom, ponieważ to oni są odpowiedzialni za to, co sprzedają; czyż nie ?

3. uważam Twoje podejście do sprawy za bardzo profesjonalne, bo dajesz klientom wybór : nie masz kasy - bierz statyw aluminiowy, chcech mieć coś niewątpliwie lepszego - dopłać;

 

Tak na marginesie : ja na twoim miejscu Januszu wiedząc, że statywy aluminiowe są do kitu, nie sprzedawałbym ich wogóle. A jednak je sprzedajesz. No więc jak to jest ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam że dobrze że jest jak jest. Do obserwacji małymi powiekszeniami statyw taki wystarcza, do obserwacji przy dużych powiekszeniach też choć nie jest to juz takie komfortowe. Ale za to cena takiego zestawu nie jest za bardzo obciążona, no bo ile taki statyw może kosztowac ? 100 zł ?

O astrofoto można jednak zapomnieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do DS to ładnie widać M57(ale bez gwiazdki centralnej),gromady kuliste rozdziela ładnie(M13 i M5 to moje ulubione :D )M81, M82-wyrażnie widac kształt cygara,M27-widac hantle,M51 widać dwa jasne jądra i otoczke ale nie widać ramion :? (Może gdzieś pod ciemnym niebem by było lepiej)W strzelcu wszystko ładnie widoczne,M42 też ładnie,trapez rozdzielony.Jak sobie coś przypomne więcej to napisze :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza sie! takim teleskopem można już sporo zobaczyć a dodatkowo na lepszym montażu tupu CG-4 do CG-5 można prowadzić nawet bardziej zaawansowane obserwacje i to o wiele bardziej komfortowo przy większej sztywności całej konstrukcji 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.